Ukraina walczy w Siwierodoniecku przed ostatecznym ostrzeżeniem o „kapitulacji” Rosji

  • Miasto Siwerodonieck koncentruje się na walce o wschodnią Ukrainę
  • Setki ludzi zostaje uwięzionych w zakładach chemicznych Azot w Sivirodonetsk
  • Ministrowie obrony NATO omówią pomoc wojskową dla Ukrainy

KIJÓW, 15 czerwca (Reuters) – Ministrowie obrony NATO nie wykazali żadnych oznak posłuszeństwa wobec ostatniego ostrzeżenia Rosji, by poddać się w środę wschodniemu miastu Chivrodoneck, gdy ministrowie obrony NATO zebrali się w Brukseli, aby omówić wysłanie większej ilości ciężkiej broni w celu uzupełnienia malejących zapasów Kijowa.

Aby wykorzystać wojnę do kontrolowania wschodniej Ukrainy, siły ukraińskie od środy rano informują siły ukraińskie, które wpadły w zasadzkę na fabrykę chemiczną w zrujnowanym mieście, aby „zatrzymać irracjonalny opór i złożyć broń”.

Michaił Mijintsev, szef rosyjskiego Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Narodowym, powiedział Interfaxowi, że cywile zostaną ewakuowani środkami humanitarnymi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Ukraina twierdzi, że ponad 500 cywilów jest uwięzionych w fabryce chemicznej Azot, gdzie jej siły od tygodni zamieniły większość Siwerodoniecka w ruiny w obliczu rosyjskich bombardowań i ataków.

„Jest coraz trudniej, ale nasza armia powstrzymuje wroga z trzech kierunków naraz” – napisał w Internecie Serhij Gajdai, gubernator obwodu ługańskiego z Siwerodonieckiem, na krótko przed rosyjskim czasem moskiewskim (0500 GMT).

„Oni bronią Siwerodoniecka i nie pozwalają im awansować do licencji”, powiedział, odnosząc się do miast bliźniaczych, które Ukraina posiada na przeciwległym brzegu rzeki Shivarsky Donieck.

„Jednak Rosjanie są blisko, ludzie cierpią, a domy są niszczone”.

Ługańsk jest jednym z dwóch wschodnich województw, domagających się Moskwy w imieniu pełnomocników separatystów. Razem tworzą przemysłowy region Ukrainy Donbas, gdzie Rosja skupia się na swojej ofensywie od czasu, gdy w marcu nie udało się zdobyć ukraińskiej stolicy, Kijowa.

Ukraińscy urzędnicy państwowi powiedzieli wczesnym rankiem, że wojska nadal odpierają rosyjskie ataki na miasto.

READ  Wszystkie najważniejsze wydarzenia 64. rozdania nagród Grammy

Brytyjski wywiad powiedział, że bojownicy z fabryki chemicznej mogą przetrwać pod ziemią, a siły rosyjskie skoncentrują się na fabryce, uniemożliwiając im przeniesienie strażaków.

Reuters nie był w stanie natychmiast zweryfikować kont wojennych ani tego, co wydarzyło się po wydaniu ostatniego ostrzeżenia.

Echo Mariupola

Bombardowanie Azot jest echem poprzedniego oblężenia huty Azowstal w południowym porcie Mariupol, gdzie setki bojowników i cywilów szukało schronienia przed rosyjskim ostrzałem. Ci w środku poddali się w połowie maja i zostali zabrani do rosyjskiego aresztu.

Rosyjski atak na miasto Siwirodonieck, przed wojną liczące ponad 100 000 mieszkańców, jest obecnie centralnym punktem tak zwanej bitwy o Donbas.

luty Rosji. Kijów twierdzi, że 100-200 jego żołnierzy ginie każdego dnia, a setki zostaje rannych w krwawych bitwach po 24 inwazji.

Ukraina poinformowała we wtorek, że próbuje ewakuować ludność cywilną nawet po tym, jak siły rosyjskie zniszczyły ostatni most łączący Siworodoneck z Lisjanskiem, położony na wzniesieniu na zachodnim brzegu rzeki Shivarsky Doniec.

Po zniszczeniu wszystkich mostów prowadzących z Siwirodoniecka istnieje niebezpieczeństwo, że siły ukraińskie zostaną otoczone.

„Musimy być silni… wróg ponosi więcej strat, () mniej siły musi kontynuować swoją okupację” – powiedział Zhelensky w przemówieniu pod koniec wtorku.

Bronie

Ukraińscy urzędnicy zażądali, aby Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wysyłali coraz więcej artylerii i czołgów, dronów i innej ciężkiej broni.

Kraje zachodnie zobowiązały się do standardowej broni NATO – w tym zaawansowanych rakiet amerykańskich. Ale ich ustabilizowanie zajmie trochę czasu, a Ukraina będzie potrzebować stałego wsparcia Zachodu, aby przejść na nowe materiały i systemy uzbrojenia.

READ  2022 Stanley Cup Playoffs Game 7 Aktualizacje na żywo: Lightning Face Maple pozostawia wielką sobotę NHL

W środę w Brukseli odbędzie się jednostronne spotkanie ministrów obrony NATO, któremu przewodniczy sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Już po raz trzeci grupa blisko 50 państw spotkała się, aby omówić i koordynować pomoc dla Ukrainy.

W maju Senat USA uchwalił ustawę zapewniającą Ukrainie dodatkowe 40 miliardów dolarów pomocy, w tym 15 miliardów dolarów na operacje obronne, systemy rakietowe dalekiego zasięgu, drony i zaawansowaną artylerię.

Ale Zełenski powiedział, że Ukraina nie ma wystarczającej liczby systemów antyrakietowych, aby chronić swoje miasta, dodając, że „nie ma uzasadnienia dla opóźnienia w ich dostarczeniu”.

„Nie można wyjść”

Rosja nie podała regularnych danych dotyczących własnych ofiar, ale kraje zachodnie twierdzą, że są zbyt duże, aby zmusić Kijów do zrzeczenia się pełnej kontroli nad prezydentem Władimirem Putinem Donbass i południową Ukrainą. Putin nazywa wojnę specjalną operacją wojskową.

Prędkość w Siwerodoniecku zmieniała się kilkakrotnie w ciągu ostatnich kilku tygodni – Rosja koncentruje swój zmasowany ostrzał artyleryjski na dzielnicach miejskich i niszcząc ruch oporu, a następnie wysyła siły lądowe narażone na kontrataki.

W innym miejscu w Donbasie Ukraina twierdzi, że Rosja planuje atak na Słowiańsk od północy i linię frontu w pobliżu Baghmood na południu.

W prowincji Donieck ważna infrastruktura, w tym domy, szkoły, szpitale i rynki, została zaatakowana w zeszłym tygodniu, powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku rzecznik ONZ Stephen Dujarric.

„Sprawiło, że życie ludzi borykających się z poważnymi niedoborami wody jest prawie nie do zniesienia, a czasami przez kilka dni nie mogli opuścić swoich domów z powodu walk” – powiedział Dujarric.

Na południu ukraińskie wojsko poinformowało, że przeprowadziło trzy naloty na wojska, składy paliwa i sprzęt wojskowy w regionie Gershon.

Ceny energii i surowców wzrosły z powodu światowych niedoborów ropy i zbóż, podczas gdy zachodnie sankcje mocno uderzyły w Rosję. Wystąpienie Putina na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu w piątek powinno być uważnie obserwowane. Czytaj więcej

raport Biura Reutera; Napisane przez Ramiego Joba, Stephena Coatesa i Philipa Fletchera; Montaż Grant McCauley, Simon Cameron-Moore i Frank Jack Daniel

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.