Europejski Bank Centralny stara się zmniejszyć obawy przed kryzysem zadłużenia po „panice” na obligacjach

Na swoim zwyczajnym posiedzeniu w zeszłym tygodniu EBC Potwierdzone plany Powiedział, że podniesienie stóp o 25 punktów bazowych w lipcu – pierwszy wzrost od 11 lat – pomogłoby uporać się z inflacją i, jeśli to konieczne, dużym wzrostem we wrześniu. Powiedział również, że przestanie kupować europejskie obligacje rządowe.

Plany te drastycznie podniosły koszt pożyczek w krajach południowej Europy, prowadząc do apeli o dalsze szczegóły dotyczące sposobu, w jaki bank centralny proponuje rozdrobnienie rynku obligacji strefy euro.

W zamian Ostra sprzedaż na rynkuPrzypominające ponad dekadę kryzysu zadłużenia w regionie, skłoniły bank centralny do zorganizowania w środę rzadkiego, nieplanowanego posiedzenia. Aby złagodzić kryzys, obiecał wypłacić pieniądze z obligacji zapadalności zakupionych w ramach planu awaryjnego zakupu na wypadek epidemii lub OIPE.

„Organ Zarządzający postanowił wykorzystać elastyczność w reinwestowaniu nadchodzącego ożywienia w portfelu OIPE w celu ochrony funkcjonowania mechanizmu wymiany polityki pieniężnej” – napisano w oświadczeniu po nadzwyczajnym posiedzeniu.

Różnica między rentownościami 10-letnich obligacji rządowych Niemiec i Włoch była największa od marca 2020 r. Według Tradeweb na początku tego tygodnia. Rozpiętość między więzami niemieckimi i greckimi ostatnio się zwiększyła.

Gospodarki kapitałowe twierdzą, że zyski z 10-letnich włoskich obligacji spadły we wtorek nieco poniżej 4,3%, nieco w dół po wiadomości o nadzwyczajnym posiedzeniu EBC.

„Starannie opracowana strategia ECP polega na zakończeniu zakupów nieruchomości, a następnie podniesieniu stawek, zaczynając od małych przyrostów i przyspieszając, jeśli to konieczne”, powiedział Kit Jax, generalny strateg Towarzystwa. „Ta strategia jest dzisiaj w różnego rodzaju tarapatach”.

Na koniec 2021 r. Grecja miała najwyższy w Europie wskaźnik zadłużenia do PKB wynoszący 193%. Kolejne są Włochy z 151%.

„Panika wokół”

Europa jest w lepszej sytuacji niż ostatnio, kiedy EBC podniósł stopy w 2011 roku.

W szczególności gospodarka grecka przewyższa oczekiwania dotyczące wzrostu i ma korzystne warunki do zaciągania zadłużenia, co sprawia, że ​​spłata jest bezproblemowa. Ale tak nie jest we Włoszech, których obowiązki wkrótce będą musiały zostać zrefinansowane, a wzrost zostanie przeciągnięty.

READ  Prognozy NBA Playoff 2022: Celtics wybiera ekspertów do każdego turnieju pierwszej rundy, w tym sieci

„Włochy nie przeprowadziły wystarczająco radykalnych reform” – powiedział Holger Schmidt, główny ekonomista Banku Bernberg.

Zamieszanie na rynku obligacji od ostatniego czwartkowego posiedzenia EBC wywarło presję na bank.

„Ponieważ wspomnienia europejskiego kryzysu zadłużenia są wciąż świeże, prezes EBC Christine Lagarde jest pytana, w jaki sposób i w jakich okolicznościach dotrzymać obietnicy … przeciwdziałać „nadmiernej fragmentacji”, jeśli to konieczne, po zakończeniu zakupów aktywów netto”. Schmidt powiedział w notatce w środę. Czas ją rzucić i iść dalej.

The Rezerwa Federalna USA Spotyka się w środę, aby omówić stopy procentowe i powszechnie oczekuje się, że podniesie stopy w USA o trzy czwarte punktu, czego nie robił od 1994 roku.

Podobnie jak EBC, stoi przed poważnym wyzwaniem, jakim jest podnoszenie stóp procentowych i wycofywanie zachęt na przestrzeni lat bez powodowania recesji. Ale powinna uwzględniać tylko jedną gospodarkę.

„Dodatkowym wyzwaniem dla EBC jest to, że jego polityka wpływa na koszty finansowania zewnętrznego w 19 gospodarkach o różnych podstawach” – skomentował Schmieding.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.