Proces Steve’a Bannona: rozpocznie się wybór jury

WASHINGTON (AP) — Proces Kongresu o pogardę byłego doradcy Trumpa, Steve’a Bannona, ma się rozpocząć drugi dzień, ponieważ prokuratorzy próbują wybrać ławę przysięgłych bez uprzedzeń podczas poniedziałkowych przesłuchań. Bannon otrzymuje zarzuty karne po miesiącach odmowy współpracy z komisją Izby 6 stycznia 2021 Kapitol bada bunt.

Bannon, który był nieoficjalnym doradcą prezydenta Donalda Trumpa podczas ataku na Kapitol, został 6 stycznia oskarżony w sądzie federalnym o odrzucenie nakazu sądowego złożonego przez panel w sprawie jego akt i zeznań. Został oskarżony w listopadzie W dwóch przypadkach karnej pogardy dla Kongresu, miesiąc po tym, jak Departament Sprawiedliwości otrzymał skierowanie od Kongresu. Każde oskarżenie grozi minimalnym wyrokiem 30 dni więzienia i rok za kratkami.

Poniedziałkowe przesłuchanie przed sędzią okręgowym USA Carlem Nicholsem skupiło się całkowicie na wyborze ławy przysięgłych w powolnym procesie znanym jako voir dire. Pod koniec dnia zidentyfikowano 22 potencjalnych jurorów. Proces zostanie wznowiony we wtorek rano po tym, jak Bannon i prawnicy rządowi zmniejszyli listę do 14 – 12 sędziów i dwóch zastępców.

Wiele pytań potencjalnych przysięgłych przez adwokata Bannona, Evana Corcorana, w poniedziałek koncentrowało się na tym, jak szeroko rozpowszechnione były przesłuchania z 6 stycznia i czy mieli oni opinie na temat panelu i jego pracy.

W pewnym momencie potencjalny juror powiedział Nicholsowi, że zachowanie bezstronności będzie dla niego „wyzwaniem”, ponieważ „wierzę, że (Bannon) jest winny”.

To przyznanie, oprócz dyskwalifikacji potencjalnego przysięgłego, wywołało dodatkowe pytania ze strony innych osób siedzących w pobliżu mężczyzny, aby ustalić, jak szeroko podziela on opinię mężczyzny.

Nagłośniony i dzielący sprawę charakter sprawy zawisł nad poniedziałkowym przesłuchaniem, ponieważ Corcoran próbował zakazać przysięgłych, którzy wyrażali zdecydowane opinie na temat Bannona lub Trumpa lub mieli osobiste powiązania z 6 stycznia lub Kapitolem.

READ  Orzeczenie Sądu Najwyższego USA w sprawie aborcji wywołuje nowe batalie prawne o sankcje stanowe

W pewnym momencie sędzia Nichols zgodził się zdyskwalifikować kobietę, która była pracownikiem przedstawicielki Demokratycznej Florydy Lois Frankel. W innym przypadku Corcoran skutecznie argumentował za dyskwalifikacją człowieka, który powiedział, że praca Komitetu 6 stycznia była „kluczowa” i że uważnie obserwował jej rozwój.

„Wchodzi w to 6 stycznia z bardzo skoncentrowanym nastawieniem” – powiedział Corcoran. – Nie sądzę, żeby mógł być sprawiedliwy.

Bannon uczestniczył w całej sesji, ale nic nie mówił.

Sprawa toczy się w gorączkowym toku postępowania od 9 lipca. Tydzień temu były strateg Białego Domu powiadomił panel, że jest teraz gotowy do złożenia zeznań.. Jego były prawnik, Robert Costello, powiedział, że zmiana nastąpiła po tym, jak Trump zrezygnował z nakazu wykonawczego dotyczącego zablokowania zeznań.

Bannon, lat 68, był najwybitniejszym ze współpracowników Trumpa, którzy odmówili składania zeznań przed panelem. Twierdził, że jego zeznania są chronione przez roszczenie Trumpa o przywileje władzy wykonawczej, które pozwalają prezydentom ukrywać informacje niejawne przed sądami i władzą ustawodawczą.

Trump wielokrotnie wzywał władzę wykonawczą – nawet jako były, obecny prezydent – ​​do próby zablokowania zeznań świadków i ujawnienia dokumentów Białego Domu. Sąd Najwyższy orzekł w styczniu Po sędziej sądu niższej instancji Ketanji Brown Jacksonie, wbrew staraniom Trumpa o zablokowanie współpracy z Archiwami Narodowymi, Teraz w Sądzie Najwyższym – zauważył, że „Prezydenci nie są królami”.

Grupa zauważyła, że ​​Trump zwolnił Bannona z Białego Domu w 2017 roku i że Bannon był prywatnym obywatelem, kiedy konsultował się z prezydentem przed zamieszkami.

Sędzia Nichols odmówił wnioskom o odroczenie rozprawy o wzgardę w oddzielnych rozprawach W zeszłym tygodniu, w tym w czwartek, prawnicy Bannona wyrazili obawy dotyczące nadchodzącego raportu CNN, który został wyemitowany na temat ich klienta i stronniczych komentarzy, które wygłosili podczas przesłuchania komisji Izby w zeszłym tygodniu.

„Wiem, że istnieją obecnie obawy dotyczące rozgłosu i stronniczości oraz tego, czy możemy zasiąść w odpowiedniej i sprawiedliwej ławie przysięgłych, ale jak powiedziałem wcześniej, uważam, że właściwe jest przejście przez ten cholerny proces” – powiedział Nichols. Czwartek. Sędzia powiedział, że chce ławy przysięgłych, która byłaby „odpowiednia, uczciwa i bezstronna”.

READ  Przybycie Arabii Saudyjskiej, OPEC i Bidena może zrekompensować utratę rosyjskiej produkcji ropy

Nawet jeśli sędzia pozwoliłby procesowi posunąć się do przodu, Nichols pozostawił otwartą możliwość, że listy Trumpa zrzekające się jego przywileju i propozycja Bannona współpracy z komisją mogą zostać uwzględnione w procesie, twierdząc, że informacje są „minimalnie istotne” dla obrony Bannona.

Roscoe Howard Jr., były amerykański prawnik w Waszyngtonie, wyszedłby lepiej, gdyby ława przysięgłych została poinformowana o propozycji współpracy Bannona. Jednak trudno byłoby powiedzieć, że przywileje wykonawcze uniemożliwiły mu współpracę, ponieważ Bannon odmówił odpowiedzi na wezwanie, powiedział Howard.

„Musisz być obecny, aby skorzystać z przywileju. Nie możesz zadzwonić – powiedział.

___

Ta historia została zmieniona w dwunastym akapicie, rozpoczynającym się od „Bannan, 68 lat” na „administracja” i następne słowo „legislatura”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.