Europa jest wstrząśnięta falą upałów, która pali Francję i Hiszpanię

LA TESTE-DE-BUCH, Francja (AP) — W poniedziałek fala upałów, która wstrząsnęła Europą, rozprzestrzeniła się na północ do Wielkiej Brytanii. i wywołały dzikie pożary w Hiszpanii i Francji, które wysiedliły tysiące ludzi i wysłały bombowce wodne i strażaków walczących z pożarami w suchych lasach.

Dwie osoby zginęły w pożarze w Hiszpanii, której premier powiązał globalne ocieplenie, mówiąc, że „zmiana klimatu działa”.

Liczba ofiar śmiertelnych na Półwyspie Iberyjskim wynika z setek zgonów spowodowanych upałem, ponieważ kontynent ogarniają ekstremalne temperatury. W ostatnich dniach pożary wywołały pożary od Portugalii po Bałkany. Niektóre obszary, w tym północne Włochy, doświadczają długotrwałej suszy. Zmiana klimatu sprawia, że ​​takie zagrażające życiu ekstremalne zjawiska stają się rzadsze – a fale upałów dotknęły nawet miejsca takie jak Wielka Brytania, które są gotowe na potencjalnie rekordowe temperatury.

Oczekiwano, że upały w Anglii będą bardziej dotkliwe w tym tygodniu, a operatorzy pociągów ostrzegają, że mogą wykoleić tory, a niektóre szkoły zakładają baseny, aby pomóc dzieciom się ochłodzić.

We Francji pobito rekordy upałów, a wirujące ciepłe powietrze skomplikowało działania gaśnicze na południowym zachodzie kraju.

„Ogień naprawdę wybucha”, powiedział szef regionalnej straży pożarnej Mark Vermeulen, dodając, że płomienie zmiażdżyły pnie drzew, wyrzucając płonące żar w powietrze i dalej rozprzestrzeniając ogień.

„Mamy do czynienia z ekstremalnymi i wyjątkowymi okolicznościami” – powiedział.

Urzędnicy ewakuowali także miasta i przenieśli 14 900 osób z obszarów objętych pożarem i zadławieniem. W sumie ponad 31 000 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i miejsc letnich wakacji w regionie Gironde od czasu wybuchu pożarów 12 lipca.

Wraz z sześcioma strażakami wysłano trzy dodatkowe samoloty, aby zgasić wodę morską i wielokrotnie przelatywać przez gęste kłęby dymu, podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w niedzielę wieczorem.

Ponad 200 posiłków dołączyło do 1500 strażaków próbujących ugasić pożar w Gironde, gdzie płomienie zbliżają się do cennych winnic i kłębiącego się dymu w basenie morskim Arcachon, słynącym z ostryg i plaż..

READ  Sty. 6 Secret Service przekazała śledztwu wiadomość tekstową

Tymczasem Hiszpania zgłosiła swoją drugą śmierć w ciągu dwóch dni od własnych pożarów. Ciało 69-letniego hodowcy owiec znaleziono w poniedziałek na tym samym górzystym terenie, gdzie dzień wcześniej 62-letni strażak zginął w pożarze w północno-zachodniej prowincji Zamora. Ponad 30 pożarów w całej Hiszpanii zmusiło do ewakuacji tysięcy ludzi i spaliło 220 kilometrów kwadratowych (85 mil kwadratowych) lasu i zarośli.

Pasażerowie podróżujący pociągiem przez Zamorę mieli przerażający widok z bliska na płomienie, gdy ich pociąg zatrzymywał się na wsi. Nagranie z nieplanowanego — i denerwującego — przystanku pokazało kilkunastu przerażonych pasażerów w pociągu. Przez okna zobaczyli płomienie po obu stronach toru.

Klimatolodzy twierdzą, że fale upałów są bardziej prawdopodobne, zmiany klimatyczne spowodowały, że pożary lasów stały się częstsze i dłuższe – i trudniejsze do zwalczania – w połączeniu z suszą. Jak twierdzą, zmiany klimatyczne będą nadal powodować, że pogoda będzie bardziej ekstremalna, a pożary będą częstsze i bardziej destrukcyjne.

„Zmiany klimatyczne działają”, powiedział w poniedziałek hiszpański premier Pedro Sánchez podczas wizyty w regionie Estremadury, miejscu trzech poważnych pożarów. „Zabija ludzi, zabija nasze ekosystemy i bioróżnorodność”.

Teresa Ribera, hiszpańska minister ds. zmian środowiska, opisała swój kraj jako „dosłownie w ogniu”, gdy uczestniczyła w rozmowach na temat zmian klimatycznych w Berlinie..

Ostrzegła przed „bardziej przerażającymi perspektywami w najbliższych dniach” – po ponad 10 dniach temperatur 40 stopni Celsjusza (104 stopnie Fahrenheita), z umiarkowanym ochłodzeniem w nocy.

Co najmniej 748 zgonów związanych z upałami odnotowano w Hiszpanii i sąsiedniej Portugalii, gdzie temperatury osiągnęły 47 C (117 F) na początku tego miesiąca.

Przewiduje się, że fala upałów w Hiszpanii osłabnie we wtorek, ale wytchnienie będzie krótkie, ponieważ w środę temperatury ponownie wzrosną, szczególnie w suchym, zachodnim regionie Estremadury.

W Wielkiej Brytanii władze wydały pierwsze w historii ostrzeżenie o ekstremalnym upale, a Met Office przewiduje, że maksymalna temperatura 38,7 C (101,7 F) ustalona w 2019 r. zostanie zniszczona.

READ  Katastrofa w Chicago: samochód wpada na patio restauracji North Side, drzwi, 6 osób zostało rannych, mówi policja

„Czterdzieści jeden nie jest na kartach”, powiedziała dyrektor generalna Met Office Penelope Endersby. „W modelu mamy nawet kilka 43-ki, ale mamy nadzieję, że nie będzie ich aż tak dużo”.

Według francuskiego serwisu meteorologicznego Meteo-France, port Brest w często umiarkowanym regionie Bretanii odnotował temperaturę 39,3 °C (102,7 °F), przekraczając najwyższą temperaturę 35,1 °C od września 2003 r.

W tym, co serwis pogodowy nazwał poniedziałek „najgorętszym dniem tej fali upałów”, w kilkunastu miastach pobito regionalne rekordy Francji.

Region Bałkanów spodziewa się najgorszych upałów jeszcze w tym tygodniu, ale już widział sporadyczne pożary.

Wczesnym poniedziałkowym rankiem urzędnicy w Słowenii powiedzieli, że strażacy opanowali pożar. W zeszłym tygodniu Chorwacja wysłała samolot zrzucający wodę na Morze Adriatyckie po tym, jak został trafiony przez pożary. Pożar w Szybeniku zmusił część osób do ewakuacji swoich domów, ale później został ugaszony.

W Portugalii wyjątkowo zimna pogoda w poniedziałek pomogła załogom strażackim poczynić postępy. Ponad 600 strażaków wzięło udział w czterech dużych pożarach w północnej Portugalii.

___

Leicester relacjonował z Le Pecq. Pomogli dziennikarze Associated Press Danica Girca ​​i Jill Lawless w Londynie, Keir Moulson w Berlinie, Raquel Redondo w Madrycie, Barry Hatton w Lizbonie w Portugalii oraz Joanna Keck w Belgradzie w Serbii.

___

Śledź relacje klimatyczne AP na https://apnews.com/hub/climate-and-environment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.