Podwyżka stóp ponownie wskazuje na ryzyko recesji BoE i 10% inflacji

16 grudnia 2021 r., po tym, jak BoE stał się pierwszym dużym bankiem centralnym na świecie, który podniósł stopy procentowe po wybuchu wirusa Corona (COVID-19) w Londynie w Wielkiej Brytanii, zamaskowany mężczyzna przeszedł do Banku Anglii (BoE ). REUTERS / Toby Melville

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Bank centralny widzi kurczenie się gospodarki w 2023 r.
  • BoE podnosi stopę bankową z 0,75% do 1,0%
  • Ci, którzy ustalają kurs w kolejnych ruchach, są podzieleni
  • Bank Anglii musi zrównoważyć szybką inflację z obawami o recesję
  • RPP dokona przeglądu planu sprzedaży Gildii w sierpniu

LONDYN, 5 maja (Reuters) – Bank Anglii ostrzegł w czwartek, że gwałtowny wzrost stóp procentowych od 2009 roku może mieć podwójny wpływ na recesję w Wielkiej Brytanii o ponad 10% i inflację. Punkt 1%.

Funt osiągnął najniższy poziom w stosunku do dolara amerykańskiego od połowy 2020 r., poniżej 1,24 USD, ponieważ mroczny charakter nowej prognozy BoE dla piątej co do wielkości gospodarki świata zaskoczył inwestorów.

W tym roku drastycznie ograniczyli zakłady na podwyżki stóp banku centralnego. Przychody z krótkoterminowych obligacji rządu brytyjskiego gwałtownie spadły.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dziewięć stóp BoE głosowało 6-3 za podniesieniem stopy bankowej z 0,75%, przy czym Catherine Mann, Jonathan Haskell i Michael Sanders wezwali do dużego wzrostu do 1,25%.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters przewidują, że głosowanie 8:1 zwiększy koszty finansowania zewnętrznego o 1%, a jeden decydent sprzeciwi się podwyżce.

Zanim rosyjska inwazja na Ukrainę obróci się wokół cen energii, banki centralne starają się poradzić sobie z rosnącą falą inflacji, gdy światowa gospodarka zaczyna się ponownie otwierać.

READ  Indie zakazują eksportu pszenicy, ponieważ fala upałów wpływa na plony i wzrost cen krajowych

Bank Anglii powiedział również, że jest zaniepokojony skutkami ponownych blokad COVID-19 w Chinach, co może grozić ponownym uderzeniem w łańcuchy dostaw i zwiększeniem presji inflacyjnej.

Jednak decydenci na całym świecie starają się uniknąć pogrążania swoich gospodarek w recesji.

„To bardzo słaba prognoza, bardzo ostra recesja” – powiedział dziennikarzom gubernator BoE Andrew Bailey.

„Istnieje techniczna definicja recesji, której nie spełnia – ale odłóż ją na bok – jest to bardzo ostra recesja w tym procesie”.

W środę Rezerwa Federalna USA podniosła stopy procentowe o pół punktu do 0,75-1,0%, największy wzrost od 2000 roku. Przewodniczący Jay Powell powiedział, że dalsze takie podwyżki są na stole.

Ale Powell powiedział, że gospodarka USA radzi sobie lepiej niż zła ocena Baileya.

Podwyżka taryf BoE jest czwartą od grudnia, najszybszym tempem zacieśniania polityki od 25 lat.

Większość decydentów stwierdziła, że ​​Bank Anglii „w nadchodzących miesiącach zastosuje nieco więcej oszczędności w polityce pieniężnej”. Zrezygnował ze słowa „pogrzeb”, aby opisać skalę podwyżek stóp.

Doszło do rozłamu, a dwóch członków stwierdziło, że wytyczne są zbyt mocne, biorąc pod uwagę ryzyko dla wzrostu.

„Nowe prognozy, wraz z rosnącymi podziałami wśród członków zespołu, oznaczają, że bank zbliża się do zatrzymania w swoim napiętym cyklu”, powiedział ekonomista ING James Smith.

Suren, ekonomista szef brytyjskich izb handlowych, powiedział, że podwyżka taryf i złe perspektywy „spowodują poważne zaniepokojenie wśród rodzin i firm”.

Inflacja cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii osiągnęła w marcu najwyższy od 30 lat poziom 7%, ponad trzykrotnie przekraczający cel Banku Anglii na poziomie 2%, a bank centralny zrewidował swoje prognozy wzrostu cen, aby pokazać, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła powyżej 10% . Rok.

Wcześniej prognozowano, że w kwietniu wyniesie 8%.

READ  Cleveland Browns podpisał kontrakt z Jedi Von Clooney, aby ponownie podpisać roczną umowę

Bank Anglii powiedział, że brytyjska inflacja osiągnie szczyt później niż w innych głównych gospodarkach rozwiniętych ze względu na ograniczenia taryf energetycznych dla gospodarstw domowych. Taryfy paliwowe wzrosły w kwietniu o 54 proc., a Bank Anglii odnotowuje teraz dalszy 40-procentowy wzrost w październiku, który uderza w gospodarkę.

Przewiduje się, że wydatki rodziny po opodatkowaniu w czasie rzeczywistym – miara poziomu życia – spadną w tym roku o 1,75%, co jest największym spadkiem w roku kalendarzowym od 2011 roku i drugim co do wielkości od początku rekordu BoE w latach 60. XX wieku.

Oczekuje się, że wyborcy w czwartkowych wyborach samorządowych ukarają premiera Borisa Johnsona za koszty kryzysu życiowego i naruszenie własnych zasad blokowania COVID. Czytaj więcej

Bailey opisał inflację jako „poważny problem” dla osób o „minimalnej sile przetargowej, a często tych o najniższej sile przetargowej”.

Bank Anglii utrzymał w tym roku prognozę wzrostu gospodarczego na poziomie 3,75%, ale prognoza na 2023 r. skurczyła się o 0,25% w porównaniu z poprzednim szacunkiem wzrostu o 1,25%. Jego prognoza wzrostu na 2024 r. została obniżona do 0,25% z poprzedniego 1,0%.

Chociaż wzrost w pierwszych trzech miesiącach tego roku był silniejszy niż przewidywał Bank Anglii, oczekuje on stagnacji gospodarczej w drugim kwartale z powodu dodatkowych świąt państwowych i skróconego testu rządowego. Ostatni kwartał to prawie 1% spadek PKB, kiedy rozpocznie się kolejna podwyżka cen energii.

Prognozy te opierają się na obstawianiu rynków finansowych, które do połowy przyszłego roku podniosą stopy BoE do 2,5%, sygnalizując, że bank centralny może być zbyt wysoki.

Oczekuje się, że inflacja spadnie do 1,3% w ciągu trzech lat, a rynkowa wycena stóp procentowych, wysokie bezrobocie i kryzys kosztów życia uderzą w gospodarkę. Byłaby to ogromna redukcja w porównaniu z celem 2% po światowym kryzysie finansowym w latach 2008-09.

READ  Elon Musk twierdzi, że zespół prawny Twittera naruszył NDA

BoE poinformował również, że pracuje nad planem rozpoczęcia sprzedaży obligacji rządowych zakupionych z kryzysu, który obecnie wynosi mniej niż 50 850 miliardów (1,05 biliona dolarów).

Pracownicy Banku Anglii zaktualizują Komitet Polityki Pieniężnej o swoim planie na sierpniowym posiedzeniu, co „pozwoli komitetowi na podjęcie decyzji na następnym posiedzeniu, czy rozpocząć sprzedaż”.

(1 USD = 80 0,8067)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowy raport Andy’ego Bruce’a Williama Schomberga Edycja Catherine Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.