Zachód zjednoczył się, by wesprzeć Ukrainę, ale UE podzieliła się z powodu rosyjskiego embarga energetycznego

  • Wyraża solidarność z Rosją na szczytach NATO, G7 i UE
  • NATO przyjmuje więcej wojsk na swój wschód
  • Pomoc wojskowa dla Ukrainy jest mniejsza niż prośby Kijowa
  • NATO ostrzegło Chiny i Unię Europejską przed rozłamem w sankcjach energetycznych

Bruksela, 24 marca (Reuters) – NATO Kijów udzieliło w czwartek nowej pomocy wojskowej i rozmieściło dodatkowe wojska we wschodniej części kraju, ponieważ Londyn i Waszyngton nałożyły nowe sankcje na Moskwę jako wyraz solidarności Zachodu z Rosją w związku z jej wojną na Ukrainie.

Jednak spotykający się w Brukseli przywódcy NATO, G7 i UE nie przyjęli zadowalających próśb prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o znaczące wsparcie pomocy wojskowej i surowe sankcje wobec prezydenta Rosji Władimira Putina.

Chociaż przywódcy NATO zgodzili się pomóc Ukrainie w obronie przed atakami chemicznymi, biologicznymi lub nuklearnymi, Unia Europejska walczy o zerwanie rosyjskich więzi energetycznych z Niemcami, głównym przeciwnikiem embarga.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Urzędnik USA powiedział, że Waszyngton i jego sojusznicy byli zaangażowani w dostarczanie pocisków przeciwokrętowych do Kijowa.

Wielka Brytania nałożyła również sankcje na rosyjskich pożyczkodawców, a Stany Zjednoczone zaatakowały dziesiątki rosyjskich firm ochroniarskich i członków klasy rządzącej. Zwracając się do 27 państw członkowskich UE, Łotwa wezwała Rosję do zakazu importu energii.

„Sankcje energetyczne są sposobem na zatrzymanie napływu pieniędzy do wojennej kasy Putina” – mówi rozporządzenie premiera Łotwy.

„Najbardziej logicznym miejscem, do którego należy się udać, jest ropa i węgiel. Musimy powstrzymać Putina, ponieważ jeśli nie zatrzymamy Putina, Putin się nie zatrzyma”.

Jego estoński kolega zaatakował ropę i gaz, aby uniemożliwić dochody ze sprzedaży energii z finansowania wojny. Jednak federacja nie uzyskała konsensusu poparcia dla dalszych sankcji.

Premier Luksemburga powiedział, że niektóre opcje powinny pozostać otwarte, jeśli kryzys się pogorszy, a jego holenderski towarzysz powiedział w czwartek, że żadne nowe sankcje nie zostaną zaakceptowane.

READ  Dowiedzieliśmy się drugiego dnia rozprawy 6 stycznia

UE powoli zmniejsza swoją zależność od rosyjskiej energii, a przemysł jest zwolniony z sankcji – największej dziury w środkach, które uniemożliwiły Rosji handel światowy.

Jednak przywódcy UE zgodzą się na szczycie w sprawie wspólnych zakupów gazu i oczekują porozumienia z prezydentem USA Joe Bidenem w sprawie pozyskania dodatkowych dostaw skroplonego gazu ziemnego w USA.

W następstwie inwazji na Ukrainę federacja walczyła o egzekwowanie już uzgodnionych sankcji w tygodniach, kiedy bogactwo rosyjskich oligarchów było w dużej mierze nietknięte. Czytaj więcej

Ukraina to była republika radziecka, która chce przystąpić do Unii Europejskiej i NATO, obrzydliwy plan dla Moskwy, który uderzył w Ukrainę 24 lutego drogą lądową, powietrzną i morską. Putin powiedział, że jego „operacja specjalna” miała na celu zniszczenie ukraińskiego wojska. Zdobywanie umiejętności i tego, co Moskwa uważa za niebezpiecznych nacjonalistów.

Rosyjska inwazja zabiła tysiące i wyrzuciła z domów ćwierć 44 milionów ludzi na Ukrainie.

Ostrzeżenie dla Chin

NATO, które już rozszerzyło swoją wschodnią granicę od Bałtyku do Morza Czarnego do 40 000 żołnierzy, uzgodniło w czwartek utworzenie nowych jednostek wojennych w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i na Słowacji.

Federacja ostrzegła, że ​​„Chiny muszą powstrzymać się od wspierania wysiłków wojennych Rosji w jakikolwiek sposób i powstrzymać się od wszelkich działań, które mogłyby pomóc Rosji uniknąć sankcji”, powtórzyła premier Finlandii Sanna Marin.

Uczestnicząc w szczycie UE po szczytach NATO i G7, powiedział: „Jeśli Chiny pomogą Rosji, sankcje nie zadziałają”.

Amerykański urzędnik powiedział, że wszelkie transakcje dotyczące rezerw złota G7 i UE-Rosja, które odbędą się na szczycie z Chinami 1 kwietnia, zostaną wyjaśnione przez sankcje.

Miesięczna inwazja uderzyła w osiedla, szkoły i szpitale w ukraińskich miastach, w tym w Charkowie i oblężonym porcie Mariupol na Morzu Azowskim. Rosja zaprzecza, jakoby celowała w cywilów

„Putin przekroczył już czerwoną linię barbarzyństwa” – powiedział brytyjski premier Boris Johnson, który zapowiedział również ograniczenia wobec macochy londyńskiego Gasprombanku i Alpha Bank oraz rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

READ  Hunter Green z Cincinnati Reds ustanawia rekord przegranej z Los Angeles Dodgers

„Nasze przeszkody są trudne… możemy pomóc Ukrainie wykonać tę rzecz tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Johnson.

Jednak NATO wielokrotnie odrzucało żądania Quinna, by bronić ukraińskiego nieba i twierdziło, że nie wyśle ​​wojsk na Ukrainę z obawy przed wciągnięciem w pełną skalę konfrontację militarną z uzbrojoną w broń nuklearną Rosją.

„Jesteśmy zjednoczeni i zaangażowani w przeciwstawianie się rosyjskiej okupacji, pomagając rządowi i narodowi Ukrainy oraz chroniąc bezpieczeństwo wszystkich sojuszników” – oświadczyli przywódcy NATO.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowy raport Johna Salmersa, Marine Straussa, Benoita von Overstrettena, Johna Irisha, napisany przez Ingrid Melander i Gabrielę Pasińską; Montaż przez Petera Groffa, Andrew Heavensa i Bernadette Bam

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.