Walki uliczne, ciągły ostrzał, gdy Rosja naciska na kontrolę nad Donbasem na Ukrainie

  • Zacięta walka uliczna o główne wschodnie miasto przemysłowe
  • Wojska ukraińskie mają przewagę liczebną, nie poddadzą się-Zhelensky
  • Front Wschodni pod ciągłym ostrzałem
  • Próba eksmisji tysięcy

KIJÓW, 7 czerwca (Reuters) – wojska ukraińskie zaangażowały się w zaciekłe walki uliczne z wojskami rosyjskimi w przemysłowym mieście Siwerodonieck, podczas gdy inne miasta nadal strzelały, gdy Kreml naciskał na kontrolę nad wschodnim regionem Donbasu.

Siwrodoneck stał się głównym celem rosyjskiej ofensywy w Donbasie, który obejmuje prowincje Ługańsk i Donieck, gdzie podczas inwazji miasta zostały zniszczone przez ostrzał artyleryjski na polu bitwy.

„W mieście trwają zaciekłe walki uliczne” – powiedział w poniedziałek podczas wideokonferencji ukraiński prezydent Wołodymyr Żeleński.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Są więcej niż my, są potężniejsi” – powiedział dziennikarzom Zełenskij na konferencji. Dodał, że siły ukraińskie mają „wszelkie szanse” na walkę.

Ministerstwo Obrony Ukrainy twierdzi, że Rosja rzuca również wojska i sprzęt w celu zajęcia największego kontrolowanego przez Ukrainę miasta, które pozostało w Ługańsku.

Gubernator Ługańska Siergiej Kajtoj powiedział w poniedziałek, że sytuacja pogorszyła się, gdy w weekend ukraińskie siły bezpieczeństwa odparły Rosjan.

Ukraińskie wojsko poinformowało w swoich wieczornych wiadomościach, że rosyjski ostrzał w rejonie Doniecka i Ługańska w poniedziałek zabił dwóch cywilów, a siły rosyjskie otworzyły ogień do ponad 20 społeczności.

Oprócz ostrzału artyleryjskiego ukraińscy urzędnicy poinformowali we wtorek, że wróg strzelał z samolotów i śmigłowców w obwodzie donieckim.

Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować raportów wojennych. Rosja zaprzecza, jakoby celowała w cywili będących w konflikcie

Rosja twierdzi, że pracuje nad „wyzwoleniem” Donbasu, który od 2014 r. jest częściowo okupowany przez separatystów Moskwy – po tym, jak siły ukraińskie wycofały swoje wojska ze stolicy, Kijowa i Charkowa, drugiego miasta Ukrainy, we wczesnych fazach wojny .

READ  2022 Masters Leaderboard: relacje na żywo, wynik Tiger Woods, wyniki w golfa dzisiaj w 1. rundzie krajowej w Augusta

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, ale nie uważa swojej akcji za „specjalną operację wojskową” jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa. Ukraina i jej zachodni sojusznicy nazywają to bezpodstawną wymówką dla wojny o zajęcie terytorium zagrożonego przekształceniem się w szerszy konflikt europejski.

Naprawiono ostrzał

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało w poniedziałek, że siły rosyjskie zbliżają się do Słowiańska, 85 km (53 mil) na zachód od Siwerodoniecka.

– Linia frontu jest nieustannie ostrzeliwana – powiedział ukraińskiej telewizji gubernator regionu Doniecka Pawło Girylenko.

„Wróg prowadzi ostrzał w pobliżu Lymanu w celu zniszczenia naszych pozycji obronnych i nacierania na Słowiańsk i Gramadorsk. W tym samym celu odbywa się również ostrzał na Svyadohirsk” – dodał.

Kyrilenko powiedział, że podejmowane są wysiłki w celu ewakuacji ludzi z kilku miast, w tym ze Słowenii, która wciąż ma 24 000 mieszkańców, i że niektóre są atakowane dzień i noc.

Mimo opóźnienia ludzie rozumieją teraz, że nadszedł czas, aby odejść, powiedział.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek na Twitterze, że rosyjski plan odcięcia obwodu Siwierodoniecka od północy i południa.

Postęp Rosji na południowej osi Popasna utknął w martwym punkcie od zeszłego tygodnia, podczas gdy doniesienia o poważnym ostrzale w pobliżu Izium sugerują, że Rosja przygotowuje się do wznowienia działań na północnej osi, podało ministerstwo.

„Rosja musi z pewnością osiągnąć punkt zwrotny w którejkolwiek z tych osi, aby przełożyć taktyczne zdobycze na sukces na poziomie operacyjnym i dążyć do politycznego celu kontrolowania całego obwodu donieckiego” – stwierdził.

Ministerstwo Reutera nie mogło od razu potwierdzić raportu.

We wspólnym przedsięwzięciu ze Stanami Zjednoczonymi Wielka Brytania zapowiedziała, że ​​dostarczy Ukrainie wielorakietowych systemów rakietowych zdolnych do rażenia celów w odległości 80 km (50 mil), zapewniając najdokładniejszą siłę ognia dalekiego zasięgu potrzebną do dotarcia do rosyjskiej artylerii baterie. . Czytaj więcej

READ  Jason Todd i Boston Celtics podchodzą do meczu 5 przeciwko Miami Heat „z poczuciem pilności, zwłaszcza na początek”

Żeleński powiedział, że Kijów stopniowo zyskuje „specyficzne systemy przeciwokrętowe” i że będzie to najlepszy sposób na zakończenie rosyjskiego oblężenia ukraińskich portów Morza Czarnego, które uniemożliwiało eksport zboża.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa zareaguje na zachodnie dostawy broni dalekiego zasięgu odpychając siły ukraińskie dalej od rosyjskich granic.

W niedzielę prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja uderzy w nowe cele, jeśli Zachód dostarczy rakiety dalekiego zasięgu. Tego samego dnia rosyjskie pociski uderzyły w Kijów po raz pierwszy od ponad miesiąca.

Stany Zjednoczone, które w maju ponownie otworzyły swoją ambasadę w Kijowie po prawie trzech miesiącach zamknięcia, twierdzą, że ich postawa dyplomatyczna w stolicy Ukrainy pozostaje niezmieniona.

Narody zachodnie nałożyły bezprecedensowe sankcje na rosyjską inwazję.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w poniedziałek, że nałożyło sankcje osobiste na 61 amerykańskich urzędników, w tym sekretarzy skarbu i energetyki oraz czołowych dyrektorów obrony i mediów. Stwierdzono, że ruch ten był odwetem za „ciągłe rozszerzanie sankcji USA”. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Reutera; Napisane przez Michaela Perry’ego; Edycja Himani Sarkar

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.