W obliczu zbliżających się wyborów w Izraelu Lapidet ma zostać nowym premierem

JEROZOLIMA, 20 czerwca (Reuters) – Po tygodniach nacisków wywieranych na słabą koalicję rządzącą premiera Naphtali Bennetta izraelscy prawodawcy mają głosować za rozwiązaniem parlamentu, torując drogę do piątych w ciągu trzech lat wyborów w tym kraju.

Bennett ustąpi ze stanowiska ministra spraw zagranicznych Yaira Lapida, jego partnera w niemożliwej koalicji opozycji, która zakończyła 12-letnie rządy byłego premiera Benjamina Netanjahu 12 miesięcy temu.

Lapidge, były dziennikarz, który kieruje największą partią w koalicji, będzie pełnił funkcję zastępcy premiera do czasu nowych wyborów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Urzędnik powiedział, że w przyszłym tygodniu w parlamencie odbędzie się referendum, po którym Lapid zostanie premierem.

„Myślę, że rząd wykonał bardzo dobrą robotę w ostatnim roku. To hańba, że ​​kraj jest wciągany w wybory” – powiedziała minister obrony Penny Kants, liderka centrowej partii w koalicji.

Ale w miarę możliwości będziemy działać jako rząd tymczasowy ”- powiedział.

Posunięcie to ma miejsce zaledwie kilka tygodni przed planowaną wizytą prezydenta USA Joe Bidena, którego rząd ma nadzieję, że pomoże wzmocnić regionalne więzi bezpieczeństwa z wieloletnim przeciwnikiem Izraela, Iranem.

Przyszłość ośmiopartyjnej koalicji, w skład której wchodzą partie skrajnie prawicowe, liberalne i arabskie, była coraz bardziej zagrożona, gdy garstka członków opuściła parlament bez wyraźnej większości.

Bennett, były komandos sił specjalnych i techniczny milioner, który wszedł do krajowej polityki w 2013 roku, gdy naciski na rząd wzrosły w ostatnich dniach, powiedział, że jego rząd po raz pierwszy od 14 lat pobudził wzrost gospodarczy, zmniejszył bezrobocie i wyeliminował deficyty.

Nie mógł jednak utrzymać koalicji razem i postanowił ustąpić, zanim prawicowa partia Netanjahu Likud złoży własną propozycję rozwiązania parlamentu.

Netanjahu, który obiecał wrócić pomimo śledztwa w sprawie korupcji, w zeszłym tygodniu kpił z byłego bliskiego współpracownika Bennetta, mówiąc, że jego rząd organizuje „jeden z najdłuższych pogrzebów w historii”.

Raport Ari Rabinowicza; Montaż przez Alexa Richardsona i Filippę Fletcher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.