Ukraina stara się wypchnąć Rosję z głównych miast: Live News

Zachęcone wyrafinowaną bronią i artylerią dalekiego zasięgu zapewnioną przez państwa zachodnie, wojska ukraińskie rozpoczęły w piątek ofensywę przeciwko siłom rosyjskim na północnym wschodzie, starając się wypędzić je z dwóch głównych miast. Wojna o miasto.

Po tygodniach zaciekłych walk na 300-milowym polu bitwy żadna ze stron nie była w stanie poczynić wielkich postępów, jedna armia zdobyła kilka wiosek w ciągu jednego dnia i straciła tylko kilka w następnym. W swojej ostatniej próbie odzyskania terytorium ukraińskie wojsko oświadczyło, że prowadzi „zaciekłe bitwy” o odzyskanie zajmowanych przez Rosję terytoriów wokół Charkowa na północnym wschodzie i Isiam na wschodzie.

Ostra wojna nastąpiła po tym, jak prezydent Biden ogłosił w piątek, że prawie w niedzielę spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim i przywódcami G7, w tym Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Organizacji Narodów Zjednoczonych. W Stanach.

Prezydent Rosji Władimir V Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​przywódcy spotkają się w poniedziałek, kiedy Putin przygotowuje się do świętowania rocznicy Dnia Zwycięstwa paradami wojskowymi i przemówieniami upamiętniającymi zwycięstwo Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami.

Po niepowodzeniu jego początkowego dążenia do obalenia armii ukraińskiej i obalenia rządu, pan.

„Chociaż spodziewa się maszerować ulicami Kijowa, tak naprawdę to się nie wydarzy” – powiedziała. Saki powiedział. Nazwał spotkanie G7 „okazją nie tylko do pokazania, jak zjednoczony jest Zachód w konfrontacji z agresją i inwazją prezydenta Putina, ale także do pokazania, że ​​jedność wymaga pracy”.

W piątek Ukraina wezwała opinię publiczną do przygotowania się do wielkiej ofensywy w Rosji przed Dniem Zwycięstwa, ostrzegając przed dużymi tłumami i narzucając nowe nakazy godziny policyjnej od Iwano-Frankiwska na zachodzie po Zaporoże na południowym wschodzie.

dług…Daniel Perehulak dla New York Times

Ukraińskie siły policyjne zostały również postawione w stan pogotowia przed świętem upamiętnianym w Rosji z paradami wojskowymi w Moskwie i setkach innych miast.

READ  Chiny wprowadziły trzeci lotniskowiec nazwany na cześć prowincji naprzeciw Tajwanu

Vadym Denysenko, doradca ukraińskiego MSW, ostrzegał, że ludzie mogą ryzykować życiem, gromadząc się w zatłoczonych miejscach.

„Wszyscy pamiętamy, co wydarzyło się na stacji kolejowej w Gramadorsku”, powiedział Denisenko Telegramowi. Niszczycielski atak rakietowy na to wschodnie miasto w zeszłym miesiącuZabił dziesiątki ludzi, którzy zebrali się na peronach kolejowych i próbowali uciec przed inwazją.

„Bądź czujny” – powiedział Denisenko. „To jest najważniejsza rzecz”.

Ługański gubernator regionu wschodniej Ukrainy, Siergiej Haidoi, ostrzegł, że siły rosyjskie przygotowują się do „poważnej ofensywy” przeciwko kilku wschodnim miastom, takim jak Chevrolet Donieck i Bopsana. Zaatakował coś, co nazwał „nieustannym horrorem” w regionie, gdzie niedawny rosyjski ostrzał zabił dwie osoby i zniszczył dziesiątki domów.

Tempo rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę wzrosło w ostatnich dniach, a Moskwa próbuje spowolnić przepływ broni z Zachodu przez cały kraj. Ale jak w wielu aspektach wojny, panie Niepewność co do intencji Putina jest głęboka.

dług…Lincy Atario dla The New York Times

Istnieją powszechne spekulacje, że może on wykorzystać swoje nadchodzące wakacje do przekształcenia tego, co nazywa „specjalną operacją wojskową” w pełnoprawną wojnę, która usprawiedliwi masową mobilizację wojsk rosyjskich i przygotuje grunt pod zakrojone na szeroką skalę działania. Konflikt graniczny. Urzędnicy Kremla zaprzeczają takim planom. Ale odrzucili też plan inwazji na Ukrainę.

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że pobór wojskowy w Rosji może wywołać gwałtowne reakcje wśród jej obywateli, z których wielu, według sondaży, postrzega wojnę jako dalszy odległy konflikt. Zawiłe, a czasem sprzeczne historie Dostarczane przez media kontrolowane przez państwo.

„Mobilizacja społeczna w Rosji przyniesie nam korzyści” – powiedział Ołeksej Arestowicz, p. Główny doradca kadrowy Zełenskiego powiedział w tym tygodniu w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji. „Doprowadzi to do rewolucji”.

READ  Elon Musk grozi zakończeniem umowy na Twitterze bez informacji o kontach spamowych

Niektórzy zachodni badacze, panie Putin spekuluje, że Rosja może wskazać już zajęty przez Moskwę obszar na wschodniej Ukrainie, aby wzmocnić swoje fałszywe twierdzenia, że ​​Rosja wyzwala region od nazistów.

Pentagon, ze swojej strony, powiedział Mr. Zwycięstwo Putina nie wywołało spekulacji na temat jego planów na ten dzień.

„To od nich zależy, co planują zrobić, a czego nie w Dniu Zwycięstwa” – powiedział rzecznik Pentagonu John F. Kennedy. Kirby, Powiedział czwartek. „Nie sądzę, że mamy właściwe przeczucia”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przyjął w piątek oświadczenie popierające próbę wynegocjowania przez sekretarza generalnego ONZ rezolucji dyplomatycznej w sprawie wojny, wzbudzając obawy, że Rosja może zintensyfikować swoją ofensywę.

Raport, ogłoszony przez Meksyk i Norwegię, jest pierwszym działaniem wobec Ukrainy, które Rada jednogłośnie zatwierdziła od czasu rozpoczęcia inwazji. Rosja poparła oświadczenie, nazywając konflikt „wojną” i zakazem słowa przez Kreml.

Pan. Zełenski nalegał w piątek, że rozmowy pokojowe nie mogą zostać wznowione, dopóki siły rosyjskie nie powrócą na swoje miejsce sprzed inwazji. Nie zaproponował jednak wynegocjowanej ugody.

dług…Daniel Perehulak dla New York Times

„Nie wszystkie mosty zostały zniszczone” – powiedział, przemawiając na telewizyjnej imprezie podczas wirtualnego wydarzenia organizowanego przez Saddam House, brytyjską firmę badawczą.

Rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksiej Zajcew powiedział w piątek, że rozmowy między Rosją a Ukrainą są „stagnacją”, poinformowały rosyjskie media państwowe.

Powiedział, że kraje NATO przedłużają wojnę, wysyłając miliardy dolarów na broń na Ukrainę. Zajcew obwiniał, ale te kraje powiedziały, że pan

„Prowadzi do rozszerzenia wrogości i zniszczenia infrastruktury cywilnej oraz ofiar wśród ludności cywilnej” – powiedział.

READ  Massachusetts zidentyfikowało pierwszy przypadek infekcji w USA w 2022 r.

Pan. Zełenski powiedział, że rosyjscy działacze spędzili lata podsycając „nienawiść”, co skłoniło rosyjskich żołnierzy do „polowania” na cywilów, niszczenia miast i dokonywania okrucieństw znalezionych w oblężonym południowym mieście portowym Mariupol. Znaczna część miasta, niegdyś dom dla ponad 400 000 ludzi, została zrównana z ziemią i stała się potężnym symbolem zniszczenia dokonanego przez Rosję na Ukrainie.

Determinacja Rosji w zniszczeniu ostatnich ukraińskich bojowników ukrywających się w bunkrach pod hutą Azowstel w Mariupolu podkreśla „okrucieństwa”, które zdefiniowały inwazję. Powiedział Żeleński.

„To terroryzm i nienawiść” – powiedział.

W piątek czołowy ukraiński urzędnik i rosyjskie media państwowe poinformowały, że około 50 kobiet, dzieci i osób starszych zostało ewakuowanych pojazdem humanitarnym uwięzionym pod zakładami Azovstal w Mariupolu. Urzędniczka, wicepremier Irina Versuk, powiedziała, że ​​ewakuacja była „bardzo powolna”, ponieważ wojska rosyjskie naruszyły porozumienie o zawieszeniu broni.

Z pomocą ONZ i Czerwonego Krzyża w ostatnich dniach około 500 osób zostało ewakuowanych z zakładu Azovstale, Mariupola i okolic. powiedział Guterres.

W miarę jak walki się przeciągają, rosną obawy, że wojna może zaostrzyć globalny kryzys głodowy.

dług…Finbar O’Reilly dla The New York Times

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w piątek, że coraz więcej dowodów na to, że rosyjskie wojska plądrują tony ukraińskiego zboża i niszczą magazyny zboża, przyczyniając się do zakłóceń w eksporcie, co już podniosło światowe ceny i miało katastrofalne skutki dla biedniejszych krajów.

Jednocześnie Światowy Program Żywnościowy, organizacja antygłodowa tej organizacji, wzywał do ponownego otwarcia portów w regionie Odessy na południu Ukrainy, aby żywność produkowana w rozdartym wojną kraju mogła swobodnie przemieszczać się do innych części świata. Ukraina, wiodący producent zboża, ma około 14 mln ton magazynów na eksport, ale rosyjska blokada portów na Morzu Czarnym utrudniła dostawy.

„Teraz ukraińskie doły zbożowe są pełne”, powiedział David Beasley, dyrektor zarządzający Światowego Programu Żywnościowego, podczas gdy „44 miliony ludzi na całym świecie głoduje”.

Zgłosili Don Plefsky, Nick Cumming-Bruce, Rick Gladstone, Jolan Conno-Youngs i Furnace Fassihi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.