Rosja przejmuje kontrolę nad projektem gazowym na Sachalinie, podnosząc udziały z Zachodem

  • Putin podpisał w czwartek dekret przyznający wszelkie prawa
  • Pięciostronicowy porządek zaostrza zachodnie sankcje
  • Ten ruch nadal stwarza ryzyko dla zachodnich firm w Rosji
  • Shell prowadził już rozmowy w sprawie sprzedaży udziałów w Sachalinie

TOKIO/LONDYN, 1 lipca (Reuters) – Prezydent Władimir Putin podniósł stawkę w wojnie gospodarczej z Zachodem i jego sojusznikami, nakazując mu przejęcie pełnej kontroli nad projektem gazowo-naftowym Sachalin-2 na wschodzie Rosji. Może to zmusić Shell i japońskich inwestorów.

Podpisane w czwartek zamówienie tworzy nową spółkę, która przejmie wszystkie prawa i obowiązki Sachalin Energy Investment Company w Shell. (POWŁOKA) a dwa japońskie konglomeraty, Mitsui i Mitsubishi, mają mniej niż 50%. Czytaj więcej

Pięciostronicowy dekret, będący następstwem zachodnich sankcji wobec Moskwy wobec Ukrainy, wskazuje, że Kreml będzie teraz decydował, czy zagraniczni partnerzy mogą zostać.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Państwowy Gazprom (GAZP.MM) Sachalin-2, który odpowiada za około 4% światowej produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG), ma już 50% i jedną akcję.

Posunięcie to grozi destabilizacją i tak już napiętego rynku LNG, choć Moskwa stwierdziła, że ​​nie ma powodu, aby wstrzymywać dostawy Sachalin-2. Japonia importuje rocznie 10% LNG z Rosji, głównie z Sachalinu-2 na podstawie kontraktu długoterminowego. Posunięcie to zwiększa również ryzyko, z jakim zachodnie firmy nadal borykają się w Rosji.

„Mandat Rosji skutecznie wywłaszcza zagraniczne udziały w Sachalin Energy Investment Company, sygnalizując dalszą eskalację obecnych napięć”, powiedziała Lucy Cullen, główny analityk w firmie konsultingowej Wood Mackenzie.

Wiele zachodnich firm już się wycofało, a inne powiedziały, że odejdą, ale posunięcie Putina komplikuje i tak już skomplikowany proces dla tych, którzy szukają wyjścia. Moskwa przygotowuje ustawę, która ma zostać wkrótce uchwalona, ​​która pozwoliłaby państwu przejąć aktywa zachodnich firm, które zdecydują się na przeprowadzkę.

READ  Przybycie Arabii Saudyjskiej, OPEC i Bidena może zrekompensować utratę rosyjskiej produkcji ropy

Shell, który już spisał wartość swoich rosyjskich aktywów, kilka miesięcy temu dał jasno do zrozumienia, że ​​chce odejść od Sachalinu-2 i prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Powiedział w piątek, że ocenia rosyjski porządek.

Podczas gdy Putin wielokrotnie powtarzał, że Moskwa weźmie odwet na USA i ich sojusznikach za zamrożenie rosyjskich aktywów i inne sankcje, Shell uważa, że ​​istnieje ryzyko nacjonalizacji przez Rosję zagranicznych aktywów.

Sachalin-2, w którym Shell ma minus 27,5% udziałów, jest jednym z największych na świecie projektów LNG o zdolności produkcyjnej 12 mln ton. Jej ładunki trafiają głównie do Japonii, Korei Południowej, Chin, Indii i innych krajów azjatyckich.

Dokonywanie przygotowań

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie widzi powodu, aby wstrzymywać dostawy LNG z Sachalinu-2 i że przyszłość innych projektów lub inwestycji zostanie określona osobno.

„Tu nie może być żadnej ogólnej zasady” – powiedział.

Japonia, która w dużym stopniu opiera się na importowanej energii, powiedziała, że ​​nie zrezygnuje z udziałów w Sachalinie-2, w którym japoński Mitsui ma 12,5%, a Mitsubishi 10%.

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział w piątek, że decyzja Rosji nie spowoduje natychmiastowego wstrzymania importu LNG z inwestycji, podczas gdy japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda powiedział, że rząd nie uważa zamówienia za żądanie.

„Zamówienie nie oznacza, że ​​import LNG do Japonii stanie się natychmiast niemożliwy, ale konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych działań, aby przygotować się na nieoczekiwane sytuacje” – powiedział Hagiuda dziennikarzom.

Dostawcy usług komunalnych i gazu miejskiego posiadają 2-3 tygodnie zapasów LNG w Japonii, a Hagiuda poprosił swoich partnerów energetycznych z USA i Australii o alternatywne dostawy, powiedział.

Zgodnie z dekretem Gazprom zatrzymuje swoje udziały, ale inni muszą w ciągu miesiąca zwrócić się do rosyjskiego rządu o udziały w nowej spółce. Rząd zdecyduje, czy zatwierdzić każdy wniosek.

READ  Jak Anglia pokonała Niemcy na Euro 2022

Gazprom, Sachalin Energy i rosyjskie Ministerstwo Energetyki nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Rzeczniczka Mitsubishi powiedziała, że ​​firma prowadzi rozmowy z partnerami na Sachalinie i rządem Japonii na temat odpowiedzi na zamówienie. Mitsui nie od razu skomentował.

Akcje w Mitsui & Co (8031.D) i Mitsubishi Corp (8058.D) W piątek spadł o ponad 5%. Akcje Shella poszybowały w górę.

Dyrektor generalny Shell, Ben van Beurten, powiedział w środę, że firma „czyni dobre postępy” w swoich planach wyjścia z joint venture Sagal Energy.

Źródła poinformowały Reutersa w maju, że Shell prowadził rozmowy z indyjskim konsorcjum w sprawie sprzedaży swoich udziałów. Czytaj więcej

Saul Kavonic, szef zintegrowanych badań nad energią i zasobami w Credit Suisse, powiedział, że rosyjska produkcja LNG z projektów takich jak Sachalin-2 będzie dotknięta brakiem dostępności zagranicznej wiedzy i części.

„To sprawi, że rynek LNG będzie w tej dekadzie znacznie zacieśniony” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Yuka Obayashi, Sakura Murakami, Joo-Min Park, Kiyoshi Takenaka w Tokio, Ron Pauso w Londynie, Emily Chow w Kuala Lumpur, Muyu Xu w Singapurze; Sang-Ron Kim i Edmund Blair; Montaż przez Simona Camerona-Moore’a i Carmel Crimmins

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.