„Twierdza w mieście”: Ukraińcy trzymają się huty w Mariupolu

15 kwietnia (Reuters) – W tym tygodniu wybuchły eksplozje i kłębił się dym z oblężonej, produkującej stal dzielnicy Mariupol, gdzie skupiają się malejące siły ukraińskie, ponieważ Rosja stara się zdobyć więcej swojego największego miasta.

Huta żelaza i stali Azovstel, jedna z największych europejskich fabryk metalurgicznych, stała się apokaliptycznym retuszem odpowiednim dla siedmiu tygodni ostrzału, liczebności i okrążenia sił ukraińskich podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Na wschód od południowego portu, zdewastowanego tygodniami ostrzału, zakład znajduje się na obszarze przemysłowym o powierzchni 11 kilometrów kwadratowych (4,25 mil kwadratowych) z widokiem na Morze Azowskie, na którym znajdują się liczne budynki, wielkie piece i tory kolejowe. .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Fabryka Azowstel to ogromny teren z tak wieloma budynkami, że Rosjanie… (siły ukraińskie) nie mogli ich znaleźć”, powiedział Ole Żtanow, analityk wojskowy w Kijowie.

„Dlatego oni (Rosjanie) zaczęli mówić o ataku chemicznym i to był jedyny sposób, aby ich wydostać” – powiedział Żdanow.

Ukraina twierdzi, że weryfikuje niepotwierdzone doniesienia, że ​​Rosja mogła użyć broni chemicznej w Mariupolu. Prorosyjscy separatyści negują użycie broni chemicznej. Czytaj więcej

W czasie pokoju huta żelaza i stali Azovstel emitowała rocznie 4 mln ton stali, 3,5 mln ton stopionego metalu i 1,2 mln ton walcowanej stali.

Podobnie jak Illich Steel and Iron Works, Azovstel jest zarządzany przez Medinvest, firmę kontrolowaną przez najbogatszego miliardera Ukrainy, Rinata Akhmedo.

Zastępca dowódcy rosyjskich separatystów powiedział w poniedziałek rosyjskiej telewizji państwowej, że Moskwa zajęła 80% portu, ale opozycja trwa nadal i że wszystkie siły ukraińskie próbują „wydostać się z fabryki Azowstal”.

Opisał fabrykę jako „fort w mieście”.

Obrońcami miasta była flota ukraińska, bataliony zmotoryzowane, Brygada Gwardii Narodowej i Pułk Azowski, utworzony przez skrajnie prawicowych nacjonalistów, którzy później wstąpili do Gwardii Narodowej.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: wiadomości na żywo i aktualizacje

Był to pułk azowski, którego zniszczenie było jednym z celów wojennych Moskwy, głównie związanym z Azowstallem, a jeden z jego założycieli, Andriej Piletsky, nazwał go „zamkiem azowskim”.

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał inwazję „operacją specjalną” mającą na celu „militaryzację i unicestwienie Ukrainy”, ale Ukraina i Zachód twierdzą, że Rosja rozpoczęła niesprowokowaną wojnę agresywną.

„Azov faktycznie znajduje się na terytorium Azowstalina… są to duże obszary z warsztatami, których nie może zniszczyć wiatr, dlatego Rosjanie używają ciężkich bomb” – powiedział analityk wojskowy Siergiej Skretz.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w środę, że ponad 1000 żołnierzy, w tym 162 oficerów z 36. pułku piechoty morskiej Ukrainy, poddało się w Mariupolu, ale Ukraina nie mogła tego potwierdzić.

Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy, powiedział później, że członkowie 36. pułku piechoty morskiej brali udział w „bardzo niebezpiecznym manewrze”, aby wstąpić do pułku azowskiego.

„36. pułk, poza tym, że został pocięty na kawałki, ma teraz poważne dodatkowe możliwości, w zasadzie otrzymanie drugiej szansy” – powiedział.

Informacje są skąpe ze względu na brak zasięgu mobilnego i internetu w mieście. Ukraina ma ścisłą kontrolę nad liczbą żołnierzy, które mogą zagrozić ich bezpieczeństwu.

20 marca Biletskiy z Azowa powiedział ukraińskiemu serwisowi informacyjnemu NV, że w sumie 3000 bojowników na Ukrainie broni miasta przed 14 000 Rosjanami.

Trudność w zajęciu

Prywatna amerykańska firma satelitarna Maxar była w stanie we wtorek szpiegować wojny wybuchające z kosmosu.

„Dym i ogień można było zobaczyć z zachodniej i wschodniej części miasta oraz z kilku budynków w pobliżu huty żelaza i stali Azovstal – miejsca toczących się wojen między siłami rosyjskimi i ukraińskimi” – napisano.

Źródło bezpieczeństwa UE powiedziało Reuterowi, że trudno jest powiedzieć, jak długo Ukraińcy będą w stanie wytrzymać, a Rosji będzie trudno zająć całe miasto z powodu kompleksów przemysłowych. „Pod stalownią znajdują się podziemne systemy górnicze”.

READ  Trzeci test megarakiety NASA nie powiódł się z powodu wycieku wodoru

„Mariupol jest bardzo ważny dla Putina, ponieważ po zwycięstwie tam (i kapitulacji wojsk azowskich) może powiedzieć, że proces 'denuncjacji’ zakończył się sukcesem” – dodaje źródło.

Doradca burmistrza Mariupola powiedział w środę, że Rosja planuje świętować zwycięstwo w mieście 9 maja, a Moskwa zaznaczy na Placu Czerwonym datę zwycięstwa II wojny światowej nad nazistowskimi Niemcami.

Analityk wojskowy Żdanow powiedział, że siły ukraińskie z zewnątrz raczej nie zdołają przerwać rosyjskiego oblężenia.

„Nikt nie może zgadnąć, ile przedmiotów mają obrońcy i jak długo mogą je zatrzymać. Ale nie mają wyboru. Są otoczeni ze wszystkich stron. Muszą stać do ostatniego. Jeśli się poddadzą, nie zrobią tego Zachowaj to – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Natalii Synets; Dodatkowy raport Powell Polytech; Edycja Granda McCauleya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.