Rosnące straty rosyjskie na Ukrainie mogą wywołać pytania o jej gotowość wojskową

Przedstawiciele NATO powiedzieli, że rosyjska ofensywa mająca na celu zajęcie Kijowa w dużej mierze utknęła w martwym punkcie, rozpoczynając w czwartek kontrofensywę mającą na celu uzyskanie decydującej kontroli nad przedmieściami Ukrainy.

Dobrze znane źródła wywiadowcze poinformowały CNN, że szacunki wywiadu USA i ich sojuszników dotyczące liczby zabitych do tej pory rosyjskich żołnierzy znacznie się różnią. Ale nawet najniższe oceny są liczone w tysiącach.

Jedno ze źródeł podało, że według takich szacunków do tej pory zginęło około 7000 żołnierzy rosyjskich. Ale najpierw ta liczba Zgłoszone New York Times pisze, że szacunki USA są wysokie, ponieważ Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nie mają dokładnego sposobu obliczania strat. Według niektórych szacunków liczba rosyjskich żołnierzy zabitych na Ukrainie wynosi około 3000, podczas gdy inne mówią, że zginęło ponad 10 000.

Jak dotąd liczba ta została w dużej mierze obliczona przez organizacje pozarządowe, rząd ukraiński, komercyjne zdjęcia satelitarne i raporty z otwartych źródeł o przechwyconych rosyjskich komunikatach. Źródła podają, że władze USA zwiększyły liczbę ofiar śmiertelnych w oparciu o liczbę zniszczonych rosyjskich czołgów.

Niezależnie od dokładnej liczby, urzędnicy wywiadu USA i Zachodu zauważyli, że Rosja ma trudności z przemieszczeniem swoich sił, co ma znaczący wpływ na morale rosyjskich żołnierzy, poinformowali w środę wysocy urzędnicy NATO.

„Każdego dnia staje się jasne, że Putin przeliczył się” – powiedział dziennikarzom w środę wieczorem wysoki rangą urzędnik wywiadu NATO w kwaterze głównej NATO. „Rosja nadal boryka się z trudnościami w odwróceniu swoich ofiar wojennych, a Rosja dąży do większego wykorzystania sił nieregularnych, w tym prywatnych firm wojskowych i syryjskich bojowników”.

Wysoki rangą urzędnik wojskowy NATO powtórzył tę ocenę, mówiąc, że „wkrótce możemy oszacować, że coraz więcej prywatnych firm wojskowych będzie zaangażowanych w konflikt”. Ale generalnie straty „bardzo wpływają na morale żołnierzy” – powiedział.

READ  2022 Masters Takeaways: Scotty Scheffler dowodzi obietnicy, Justin Thomas zakrada się w dniu przeprowadzki

„Możemy zobaczyć [Putin] Przeliczyła tolerancję i opór Ukraińców, „powiedział urzędnik wojskowy NATO.” To jest fakt. Nie widział tego. I to była dla niego duża niespodzianka. Musiał więc zwolnić.”

Oflagowanie rosyjskiego morale

Przedstawiciel wywiadu NATO zacytował ukraińskich urzędników, którzy powiedzieli: „Rosyjscy żołnierze coraz częściej odmawiają podróży na Ukrainę, pomimo obietnic starszeństwa i wyższych wynagrodzeń”. Zaznaczył, że NATO spodziewa się, że „więcej ofiar w Rosji wywoła reakcję w Rosji”.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA powiedział dziennikarzom w czwartek, że Pentagon ma dowody na to, że rosyjskie morale rośnie.

„Nie mamy wglądu w każdą jednostkę i każde odniesienie. Ale z pewnością przyjęliśmy zapowiedzi, że w niektórych jednostkach nie ma zbyt dużego morale” – powiedział urzędnik. „Uważamy, że niektóre z nich, funkcją złego przywództwa, to brak informacji o tym, jak żołnierze dochodzą do swoich misji i celów.

Według dwóch amerykańskich urzędników, w niektórych przypadkach wojska rosyjskie po prostu porzuciły wrak na polu i odeszły, pozostawiając za sobą tankowce i transportery opancerzone.

Źródło w Kongresie w służbie wywiadowczej powiedziało, że Stany Zjednoczone oszacowały, że istnieje przepaść między tym, na co przygotowali się rosyjscy żołnierze, a tym, z czym faktycznie się spotkali. Wielu schwytanych do tej pory Rosjan stwierdziło, że nie spodziewali się udziału w wojnie na Ukrainie i wierzyli, że była to część ćwiczeń wojskowych.

Jednak źródła kongresowe podały, że zaangażowanie rosyjskich przywódców wojskowych będzie prawdopodobnie jeszcze większe.

W czwartek 10 marca 2022 r. zniszczony czołg stoi na ulicy po walce między siłami ukraińskimi i rosyjskimi na głównej drodze w pobliżu prowincji na północ od Kijowa na Ukrainie.

W zeszłym tygodniu generał porucznik Scott Ferrier, dyrektor Agencji Wywiadu Obronnego, powiedział komisji Kongresu podczas publicznego przesłuchania, że ​​szacunki społeczności wywiadu USA dotyczące śmierci rosyjskich żołnierzy wahają się od 2000 do 4000. Powiedział, że ocena została dokonana z niskim poziomem wiarygodności w oparciu zarówno o źródła wywiadowcze, jak i materiały o otwartym kodzie źródłowym.

Urzędnicy wywiadu USA i Zachodu przyznają, że często trudno jest zmierzyć gotowość do walki i że nie jest jasne, w jakim stopniu ospałość Rosji na polu bitwy przyczyniła się do jej ospałości. Ale raport open source z tygodni udokumentował oznaki niezadowolenia i niskiego morale wśród sił lądowych, a jeden z urzędników spekulował, że jednym z powodów, dla których rosyjscy generałowie działali na ryzykownych, posuwających się do przodu pozycjach, była próba powiązania flagi. podnoszenie wojsk.

Zachodni urzędnicy mówią, że co najmniej trzy Rosyjscy generałowie zostali zabici Przez siły ukraińskie od początku wojny.

Urzędnik powiedział, że problem może dotyczyć elitarnych linii lotniczych Rosji.

READ  Britney Griner: Rząd USA twierdzi, że gwiazda WNBA została niesłusznie zatrzymana w Rosji

– Stracili kilka samolotów – powiedział mężczyzna. „To naprawdę wpływa na morale pilota”.

Dla rosyjskich „zdrajców” i „odpadów” rzeczy są oznaką nieplanowania

Rosja również opóźnia się w pożądanym terminie, powiedział w środę wysoki rangą urzędnik wojskowy NATO. Putin miał nadzieję na rozszerzenie rosyjskiej kontroli nad Ukrainą aż do zachodniej granicy Mołdawii, a urzędnik powiedział, że dołączy do sił rosyjskich i spróbuje okrążyć Kijów.

Wojska prorosyjskie stacjonują w Naddniestrzu, państwie oddzielonym od Mołdawii, i są „w pewnym sensie gotowe” do przyłączenia się do wojny, powiedział urzędnik. Ale jeszcze tego nie zrobili, powiedział, ponieważ regularne siły rosyjskie nie poczyniły jeszcze znaczącego postępu w kierunku zachodnim.

Pomimo wszystkich ofiar, wysoki rangą urzędnik wywiadu NATO powiedział, że Putinowi nadal „mało prawdopodobne, aby można było zapobiec, ale raczej zwiększyć. Mocno wierzy, że Rosja może pokonać Ukrainę militarnie”.

Barbara Starr z CNN przyczyniła się do powstania raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.