Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2018 roku

Ten ruch oznacza koniec banku centralnego Okres epidemii przypada na łatwą politykę monetarną i wzrosty Inflacja w Stanach Zjednoczonych. Federalny wskaźnik finansowy wynosi teraz 0,25-0,5%.

„Czujemy, że gospodarka jest bardzo silna i wspiera ścisłą politykę monetarną” – powiedział dziennikarzom prezes Banku Centralnego Pro Tempor Jerome Powell podczas pośrodowej konferencji prasowej.

ten Wzrost o ćwierć punktu był dobrze zakomunikowany przez bank centralny, a Powell ponownie zwracał na to uwagę w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wcześniej w tym miesiącu powiedział Powiedzieli ustawodawcy Chciał podwyżkę o ćwierć punktu.
To pierwsza podwyżka taryf od grudnia 2018 r., a stawki zostały zmienione po raz pierwszy Odkąd bank je obniżył, pozycja była bliska zeru Dokładnie dwa lata temu w marcu 2020 r. Po infekcji.

Dla większości Amerykanów ceny wzrosły w ciągu ostatniego roku, wypychając inflację powyżej długoterminowego celu banku centralnego na poziomie 2% i zmuszając go do działania. Bank centralny ma podwójny mandat: utrzymywanie stabilnych cen i maksymalizację zatrudnienia.

Jednak podczas epidemii ceny wzrosły w obliczu wysokiego popytu, zawirowań w łańcuchu dostaw i wysokich kosztów energii. Początkowo Powell określał epidemię inflacji jako „pośredni”. Przestań używać tego słowa Podczas przesłuchania w Kongresie w listopadzie ubiegłego roku.

Wszystkie oczekiwania dotyczące czynników, które mogłyby obniżyć inflację – takich jak poprawa fazy łańcucha dostaw i zwiększenie aktywności zawodowej – nie zostały spełnione, powiedział Powell. Więc bank centralny musi działać.

Za rok kończący się w lutym Ceny konsumpcyjne wzrosły o 7,9%Ceny uzyskiwane przez amerykańskich producentów za swoje produkty Zwiększona o 10% w tym samym okresie. Żadna liczba nie została skorygowana o wahania sezonowe.
Tymczasem The Ożywienie rynku pracy w USA Szok wywołany wiosennym strajkiem w 2020 r. nadszedł szybko, co zostało zaznaczone Największa utrata pracy w historii. Do lutego kraj był jeszcze wąski 2,1 mln miejsc pracy W porównaniu do tego samego miesiąca dwa lata temu.

Między silnym rynkiem pracy a wysoką inflacją wypełniana jest tylko połowa mandatu banku centralnego.

READ  Technologia autonomicznej jazdy i wspomagania prowadzenia pojazdu zaangażowana w setki wypadków samochodowych

Co dalej zrobi bank centralny?

W środowej aktualizacji zasad a Nowe prognozy banku centralnegoPokazuje, że urzędnicy banku centralnego spodziewają się, że do końca tego roku średni wskaźnik finansów federalnych wyniesie 1,9%, a następnie wzrośnie do 2,8% w 2023 roku. Ale jeśli inflacja nie zwolni, bank centralny może również szybciej podnosić stopy. W tym roku bank centralny ma jeszcze sześć posiedzeń. Kolejny zaplanowano na 3-4 maja.

Banki centralne podniosły swoje prognozy inflacji na koniec roku średnio o 4,3% wobec prognozy 2,6% w grudniu.

Tymczasem wzrost gospodarczy w USA spowolnił do średnio 2,8% w tym roku z 4% w grudniu.

Powell powiedział w środę, że przecieki z konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wpłyną na amerykańską gospodarkę i już wywierają presję na wzrost inflacji.

„Konsekwencje dla gospodarki USA są bardzo niepewne, ale wkrótce inwazja i związane z nią wydarzenia spowodują dodatkową presję na inflację i wpłyną na aktywność gospodarczą” – poinformował bank centralny w środowym komunikacie.

Ale nadal nie ma powodu do zmartwień.

„Uważamy, że w pewnym stopniu wpłynie to na PKB; 2,8% to nadal naprawdę silny wzrost” – powiedział. „Uważamy, że gospodarka jest bardzo silna i może wytrzymać ścisłą politykę monetarną”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.