Rak jajnika rośnie, zwłaszcza wśród czarnoskórych kobiet

Czarne kobiety stanowiły mniej niż 10 procent z 208 587 przypadków raka jajnika zdiagnozowanych w Stanach Zjednoczonych w latach 2000-2017, ale odpowiadały za około 18 procent wszystkich 16 797 zgonów z powodu raka jajnika w tym okresie, jak wynika z badań dr Clark.

Śmiertelność z powodu raka jajnika dla czarnych kobiet wynosi 31,4 na 100 000 kobiet w wieku 40 lat i starszych i 15,2 na 100 000 białych kobiet w tym samym wieku, powiedział dr Clark. (Porównywalny wskaźnik śmiertelności dla kobiet pochodzenia azjatyckiego wynosi dziewięć na 100 000, a dla Amerykanek pochodzenia latynoskiego 12,3 na 100 000).

W ciągu ostatnich dwóch dekad poczyniono postępy w zmniejszaniu różnic rasowych we wskaźnikach umieralności z powodu większości nowotworów, co spowodowało, że rak jajnika wyrósł. Kolejny raport National Cancer Institute opublikowany w maju w JAMA Oncology, Ogólnie rzecz biorąc, Śmiertelność z powodu raka spadła Chociaż w latach 1999-2019 byli jednolici wśród czarnoskórych Amerykanów, nadal przewyższają liczebnie inne grupy rasowe i etniczne.

Przyczyny wzrostu zachorowań na raka jajnika nie są dobrze poznane. Najczęstsza postać, rak endometrioidalny, jest związana z ekspresją estrogenów, która jest wyższa w przypadku otyłości, a wskaźnik otyłości w Stanach Zjednoczonych wzrasta.

Ale nastąpił wzrost częstości występowania raka nieendometrioidalnego i nie ma to związku z nadwagą. Badanie dr Clark wykazało, że czarne kobiety były bardziej narażone na rozwój tego inwazyjnego raka jajnika. Jest mniej prawdopodobne, że zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie choroby, a kiedy zostaną zdiagnozowane, ich przeżywalność będzie niska, niezależnie od rodzaju nowotworu, jaki mają.

„Na każdym etapie diagnozy są różne wyniki” – powiedziała dr Karen Nutson, dyrektor generalna American Cancer Society. „Czy mają dostęp do tego samego standardu leczenia raka?” Wezwał do dalszych badań nad czynnikami, które kształtują trendy.

READ  Wyniki draftu 2022 WNBA: Ren Howard idzie do snu nr 1; Bezpośrednie aktualizacje, oceny, analizy dla każdego egzaminu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.