Premier Włoch Mario Draghi podał się do dymisji po nieudanej próbie odnowienia rządu

Premier Włoch Mario Draghi

Portfolio Mondatori | Portfolio Mondatori | Dobre zdjęcia

premier Włoch Mario Draghi W czwartek złożył rezygnację, torując drogę do nowych wyborów i otwierając nowy rozdział politycznej niepewności.

Przemawiając w parlamencie, Draghi powiedział, że spotka się z prezydentem Sergio Mattarellą, aby przekazać swoje intencje po tym, jak jego krucha koalicja nie zdołała stworzyć rządu. Podobno Mattarella poprosił go o pozostanie w rządzie tymczasowym.

„Dziękuję za całą pracę, jaką wspólnie wykonaliśmy w tym okresie. Po wczorajszym głosowaniu w Senacie chciałbym odroczyć tę sesję, ponieważ mam zamiar skontaktować się z prezydentem. Intencje” – powiedział Draghi prawodawcom w czwartek. .

Pojawia się po tym, jak Draghi został zlekceważony przez swoich koalicjantów w środowym głosowaniu nad wotum zaufania w Senacie, co oznacza upadek rządu.

Nawet jeśli wygra referendum, jedna z partii w koalicyjnym rządzie, lewicowy Ruch Pięciu Gwiazd, zapowiedziała, że ​​nie weźmie w nim udziału. Rządzące partie Lega i Forza Italia oświadczyły, że nie będą uczestniczyć.

To otwiera drogę do trudnych i niepewnych przedterminowych wyborów, które mogą się odbyć we wrześniu lub październiku.

W zeszłym tygodniu Mattarella Odrzucono pierwszą rezygnację Draghiego Poprosił o dalsze rozmowy z ustawodawcami, mając nadzieję na uniknięcie przedterminowych wyborów.

Nastąpiło to po tym, jak Ruch Pięciu Gwiazd sprzeciwił się nowemu mandatowi ograniczenia inflacji i walki z rosnącymi kosztami energii. Włoscy prawodawcy przegłosowali wotum zaufania w sprawie szerokiego pakietu politycznego, ale Five Star zbojkotowało ten środek, rozzłościwszy zarówno Draghiego, jak i partie prawicowe w koalicji.

Draghi, Ex Europejski Bank Centralny Prezydent poprosił następnie Mattarellę o powrót do wyższej izby parlamentu i przeprowadzenie w środę wotum zaufania dla rządu, co oznacza, że ​​włoska polityka przez ostatni tydzień znajdowała się w stanie zawieszenia.

Plony wzrosną

Włoskie obligacje wzrosły w czwartek w związku z oczekiwaniami, że Draghi zrezygnuje. Rentowność 10-letnich obligacji rządowych wzrosła do 3,6350% o godzinie 10:00 czasu lokalnego; Na początku roku było to 1%.

Również giełdy spadły na czwartkowe wiadomości. Główny kod Włoch, the FTSE MIBNa początku handlu europejskiego była o prawie 2% niższa.

Inwestorzy mają kilka powodów do obaw o Włochy. Przede wszystkim sondaże wskazują na rozdrobnienie parlamentu, co oznacza, że ​​nowe wybory mogą doprowadzić do twardych rozmów koalicyjnych.

Jednocześnie Włochy mają jeden z najwyższych stosów zadłużenia w Europie, borykają się z rekordową inflacją, a perspektywy wzrostu są ograniczone. To otoczenie makroekonomiczne staje się szczególnie trudne, ponieważ Europejski Bank Centralny przygotowuje się do podniesienia stóp procentowych, co może pogorszyć wyniki gospodarcze Włoch w przyszłości.

„Sądząc po pewnych długoterminowych podstawach, Włochy powoli zamieniają się w katastrofę” – powiedział w czwartkowej notatce Holger Schmiding, główny ekonomista Berenberga.

Wymienił trzy główne problemy: niski trend wzrostowy, słabą demografię i zainteresowanie dramatem politycznym.

„Na razie musimy przygotować się na destrukcyjny hałas, ale naszym zdaniem nie na prawdziwy kryzys euro 2.0” – dodał.

Miesiące stabilności

Setki burmistrzów podpisało w weekend list otwarty, prosząc Draghiego o pozostanie. Przywódcy związkowi i biznesmeni również zebrali się, by nakłonić Draghiego do pozostania na stanowisku. Tymczasem AP donosi, że tysiące obywateli podpisało petycję online, prosząc Draghiego o pozostanie.

Przywódca technokratów Draghi spędził ostatnie 15 miesięcy na przywracaniu stabilności politycznej we Włoszech, co było kluczem do zabezpieczenia prawie 200 miliardów euro (205 miliardów dolarów) w funduszach na wypadek pandemii.

Jego przywództwo było kluczowe po inwazji Rosji na Ukrainę, Draghi odegrał rolę w sankcjach UE i wspierał włoskie gospodarstwa domowe borykające się z wysokimi cenami konsumpcyjnymi.

READ  4 dania na wynos z azjatyckiej podróży pierwszego prezydenta Bidena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.