Orzeczenie Sądu Najwyższego USA w sprawie aborcji wywołuje nowe batalie prawne o sankcje stanowe

27 czerwca (Reuters) – Stanowe zakazy aborcji w Luizjanie zostały przeniesione do sądów stanowych w poniedziałek po tym, jak sędzia zablokował stanowy zakaz i pozwał o podobną ulgę w Kentucky i Idaho.

Wszystkie trzy z tych 13 stanów mają „prawa wyzwalające”. Podobnie jak w piątek, kiedy Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie Row Wade z 1973 r., miało ono na celu zakazanie lub poważne ograniczenie aborcji. Czytaj więcej

W Luizjanie usługi aborcyjne, które były zawieszone od piątku, zostały wznowione w piątek po ogłoszeniu w poniedziałek przez sędziego Sądu Okręgowego Parafii Orleanu Robina Giarusso. Tymczasowy zakaz zbliżania się Uniemożliwienie państwu wyegzekwowania zakazu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Nakaz pojawił się wkrótce po tym, jak Hope Medical Group for Women w Shreveport, jedna z trzech klinik aborcyjnych w Luizjanie, argumentowała, że ​​prowokacyjne prawa Luizjany „nie mają konstytucyjnie niezbędnej ochrony, aby zapobiec arbitralnemu egzekwowaniu”.

Sędzia zorganizował rozprawę 8 lipca, aby zdecydować, czy dalej zapobiegać wprowadzeniu zakazu, który zdaniem Hope Medical narusza jej prawa do rzetelnego procesu sądowego wynikające z konstytucji stanowej.

W Kentucky są dwie kliniki aborcyjne, w tym planowane połączenie rodzicielskie Pozwany w sądzie stanowym Całkowity zakaz aborcji został uchwalony w 2019 r. i osobny sześciotygodniowy zakaz w tym samym roku.

W pozwie zarzucono, że zakaz narusza prawo pacjentów do prywatności i samostanowienia wynikające z konstytucji państwowej.

W Idaho spółka zależna Planned Parenthood zwróciła się do stanowego Sądu Najwyższego o zablokowanie wprowadzenia w życie ustawy zakazującej aborcji, która została uchwalona przez ustawodawcę stanową kontrolowaną przez Republikanów w 2020 roku i wejdzie w życie 19 sierpnia.

Republikański prokurator generalny z Luizjany, Jeff Laundry, powiedział w oświadczeniu: „Jego biuro jest w pełni przygotowane do obrony tych praw w naszych sądach stanowych, tak jak w naszych sądach federalnych”.

READ  Blinken, Wang Yi z Chin rozmawia z Ukrainą o wojnie i handlu

Jego republikańscy przedstawiciele w Kentucky i Idaho, Daniel Cameron i Lawrence Waston, nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Po orzeczeniu Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych przepisy dotyczące aborcji wspierane przez Republikanów na mocy konstytucji stanowej stają się coraz bardziej wymagające.

Oddział Planned Parenthood z Utah złożył w sobotę pozew przeciwko stanowemu zakazowi podżegania, a prawnicy zajmujący się prawami do aborcji planują zakwestionować zakaz aborcji w stanie Ohio sześć tygodni po jego wejściu w życie w piątek.

Na Florydzie grupa dostawców aborcji stanęła przed sędzią sądu stanowego i argumentowała, że ​​aborcja została zakazana po 15 tygodniach ciąży przy wsparciu nowej stanowej Partii Republikańskiej, która, jak twierdzą, narusza konstytucję Florydy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Nate’a Raymonda na temat montażu przez Billa Berkrodta w Bostonie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.