Korea Północna zgłasza pierwszą erupcję COVID-19, nakazuje blokadę w „poważnej sytuacji awaryjnej”

  • Korea Północna ogłasza stan wyjątkowy
  • Kim Jong Un prawdopodobnie spowoduje „bezprecedensowy kryzys” – ekspert
  • Izolowane państwo odrzuciło międzynarodową ofertę szczepień
  • Uważa się, że żaden z obywateli Korei Północnej nie był szczepiony

SEOUL, 12 maja (Reuters) – Korea Północna potwierdziła w czwartek swoją pierwszą erupcję COVID-19, nazywając ją „poważną narodową sytuacją kryzysową” i nakazując krajowe zamknięcie, państwowe media podały, że w Pjongjangu wykryto wariant Omigran.

Pierwsze publiczne przyznanie Govt.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w marcu nie było zgłoszonych przypadków COVID-19 ani oficjalnych danych dotyczących szczepień Koreańczyków z Północy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„W stanie doszło do bardzo poważnej sytuacji kryzysowej: załamania się naszego frontu zapobiegania epidemii, który do tej pory był mocno strzeżony” – podała oficjalna agencja informacyjna KCNA.

Próbki pobrane 8 maja od ofiar grypy w Pjongjangu wykazały podtyp wirusa omigran, znanego również jako PA2, według raportu, bez podania numerów przypadków ani możliwych dowodów infekcji.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zwołał w czwartek posiedzenie potężnego politbiura rządzącej Partii Robotniczej i zarządził mobilizację „poważnych zamków” i awaryjnych zapasów w całym kraju.

„Państwowe misje epidemiologiczne zostaną przeniesione do maksymalnego systemu zapobiegania epidemii” – powiedział KCNA.

Telewizja państwowa pokazała, że ​​Kim uczestniczy w spotkaniu Biura Politycznego w jednorazowej masce. W poprzednich scenach takich spotkań lub innych wydarzeń wszyscy oprócz niego nosili maskę.

Korea Północna nigdy formalnie nie potwierdziła wybuchu COVID-19, a urzędnicy Korei Południowej i USA twierdzą, że wybuchł on w odizolowanym kraju. Nie można odrzucićPrzed zamknięciem granicy na początku 2020 roku odbywał się handel i wymiana z ludźmi z Chinami.

Jedna osoba, która wróciła na południe w 2017 roku, ogłosiła stan wyjątkowy w lipcu 2020 roku w Kaesong, w pobliżu granicy z Koreą, i nałożyła trzytygodniową lokaut, wymuszając surowe środki izolacyjne, w tym wewnętrzne ruchy prowincjonalne Kima. Miasto z oznakami rządów.

READ  Kylian Mbabane kończy: supergwiazda PSG odrzuca lukratywną ofertę Realu Madryt na pozostanie w Paryżu

KTO? Najnowsze daneSpośród 25 milionów ludzi w Korei Północnej 64 207 miało pozytywny wynik testu na COVID-19, a na dzień 31 marca wszyscy mieli wynik negatywny.

Korea Północna odrzuciła szczepionki z programu dystrybucji COVAX oraz szczepionkę biotechnologiczną Sinovac z Chin, co sugeruje, że większość cywilów może nie być szczepiona. Czytaj więcej

Biuro nowego prezydenta Korei Południowej Eun-suk-yolina, który objął urząd we wtorek, powiedział, że pomoc humanitarna nie będzie powiązana z sytuacją polityczną.

Kwon Young-se, kandydat ONZ na koordynatora ds. współpracy ds. stosunków koreańskich, powiedział w swoim pytaniu potwierdzającym, że Kovit przygotowuje pomoc humanitarną dla północy, w tym leczenie, strzykawki i inne środki medyczne.

Wiadomość o wybuchu przyszła po Stanach Zjednoczonych. A przedstawiciele Korei Południowej ostrzegli, że może przeprowadzić swój pierwszy test nuklearny od 2017 roku na początku tego miesiąca, po złamaniu zakazu testowania rakiet dalekiego zasięgu w 2017 roku. Czytaj więcej

Brak szczepionki, słaba infrastruktura medyczna

Na spotkaniu Biura Politycznego Kim powiedział, że środki nadzwyczajne mają na celu kontrolowanie rozprzestrzeniania się wirusa i szybkie usunięcie źródła rozprzestrzeniania się wirusa. Politbiuro skrytykowało „brak świadomości, samozadowolenia, nieodpowiedzialność i niekompetencję władz antyepidemiologicznych”, powiedział KCNA.

Brak kontroli epidemii był „bezprecedensowym kryzysem” dla przywództwa Kima, powiedział Lim Yul-zul, profesor badań północnokoreańskich na Uniwersytecie Kyungnam w Korei Południowej.

„Biorąc pod uwagę bardzo niski stan szczepień i możliwości testowania oraz infrastrukturę zdrowia publicznego w porównaniu z Chinami, brak oddziałów intensywnej terapii prawdopodobnie spowoduje dużą liczbę ofiar śmiertelnych” – powiedział.

Bank Centralny Korei Południowej poinformował w lipcu 2021 r., że północna gospodarka doświadczyła największego skurczu w 2020 r. od 23 lat z powodu ograniczeń granicznych, sankcji ONZ i złej pogody. Czytaj więcej

Cheong Seong-chang z Instytutu Sejong powiedział, że ogólnokrajowy lokaut w Korei Północnej z czasem spowoduje poważne zakłócenia, zaostrzając niedobory żywności i niepokoje społeczne.

READ  Gubernator Montany Greg Gianforte na wakacjach we Włoszech po zmiażdżeniu przez powódź Yellowstone

Yang Moo-jin, profesor na Uniwersytecie Studiów Korei Północnej w Seulu, powiedział, że wezwanie Kima do spotkania Biura Politycznego o świcie może być dorozumianą prośbą o pomoc ze strony społeczności międzynarodowej.

Wcześniej w czwartek chińska telewizja państwowa, powołując się na COVID-19, powiedziała, że ​​Korea Północna powinna pozostać w domu ze swoimi mieszkańcami od wtorku z powodu „podejrzewanych objawów grypy”.

NK News, południowokoreańska strona internetowa z siedzibą w Korei Północnej, w tym tygodniu powiedziała mieszkańcom Pjongjangu, aby pozostali w domach z powodu „problemu narodowego” bez szczegółów.

Główne skrzyżowanie między chińskim Tandongiem a północnokoreańskim miastem Sinuiju zostało zamknięte w kwietniu z powodu sytuacji Kovit w chińskim mieście. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Soo-hyang Choi i Jury Ro w Seulu, Ryana Woo w Pekinie; Dodatkowe zgłoszenie Hyonhee Shina; Edytowanie przez Jacka Kima i Jerry’ego Doyle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.