Izrael przeprasza po tym, jak Rosja twierdzi, że Hitler miał żydowskie korzenie

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow weźmie udział we wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Erytrei Osmanem Salehem (na zdjęciu) 27 kwietnia 2022 r., po rozmowach w Moskwie. Jurij Kochetkov / Bull REUTERS / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Izrael wzywa ambasadora Rosji do trudnych rozmów
  • Izraelski minister powiedział, że komentarz Ławrowa jest niewybaczalny.
  • Rosyjski minister mówi, że Żydzi są „największymi antysemitami”
  • Ukraina mówi, że Rosja jest „pełna nienawiści” do innych krajów

JEROZOLIMA, 2 maja (Reuters) – Izrael zaatakował rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa za twierdzenie, że Adolf Hitler był pochodzenia żydowskiego.

Izraelskie MSZ wezwało ambasadora Rosji i przeprosiło, sygnalizując pogorszenie relacji z Moskwą.

Premier Izraela Naphtali Bennett powiedział w oświadczeniu, że „takie kłamstwa są najbardziej ohydną zbrodnią przeciwko Żydom w historii”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Wykorzystanie masakry narodu żydowskiego do celów politycznych musi zostać natychmiast powstrzymane” – dodał.

Zapytany w niedzielę we włoskiej telewizji, dlaczego Ławrow powiedział, że Rosja powinna „zdekonstruować” Ukrainę, jeśli jej własny prezydent Wołodymyr Zełenski jest Żydem, nalegał.

Kiedy mówią: „Co to za zawiadomienie, jeśli jesteśmy Żydami?”

„Od dawna słyszeliśmy, jak inteligentni Żydzi mówią, że największymi antysemitami są Żydzi” – dodał.

Danny Dayan, szef Yat Washem, izraelskiego pomnika sześciu milionów Żydów zabitych w Holokauście, powiedział, że uwagi rosyjskiego ministra były „hańbą i poważnym ciosem dla dotkniętych prawdziwym nazizmem”.

Przemawiając w Cannon Radio, Dayan powiedział, że Ławrow rozpowszechnia „antysemicką teorię spiskową, która w rzeczywistości nie ma żadnych podstaw”.

Tożsamość jednego z dziadków Hitlera jest nieznana, ale istnieją spekulacje, że mógł on być Żydem i nie ma dowodów na to.

READ  Niedawne wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: komunikaty na żywo

Nie było natychmiastowej reakcji na komentarze ambasady rosyjskiej w Izraelu czy Ławrowa w Moskwie.

Kijów potępił słowa Ławrowa, mówiąc, że jego „okropne komentarze” obrażają Jeleńskiego, Izrael, Ukrainę i Żydów.

„Na szerszą skalę udowadniają, że dzisiejsza Rosja jest pełna nienawiści do innych krajów” – powiedział na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba.

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid nazwał oskarżenie Żydów o antysemityzm „podłym państwem rasizmu”. Odrzucił też twierdzenie Ławrowa, że ​​elementy pronazistowskie zdominowały ukraiński rząd i wojsko.

„Ukraińcy nie byli nazistami. Byli jedynymi nazistami, którzy dokonali planowanej eksterminacji nazistów i narodu żydowskiego” – powiedział Lapid serwisowi informacyjnemu YNet.

Rzecznik niemieckiego rządu powiedział, że pogląd, że Hitler miał żydowskie dziedzictwo, był „absurdalną” propagandą. Czytaj więcej

Izrael wielokrotnie wyrażał poparcie dla Ukrainy po rosyjskiej inwazji w lutym. Jednak rządząca partia w sąsiedniej Syrii obawiała się zerwania stosunków z Rosją, która początkowo unikała bezpośredniej krytyki Moskwy i nie nakładała formalnych sankcji na rosyjskich oligarchów.

Jednak stosunki zostały dodatkowo napięte przez oskarżenia Labiryntu w zeszłym miesiącu, że Rosja popełniła zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Jednak ukraiński prezydent podzielił się także w Izraelu, chcąc nakreślić paralele między konfliktem w swoim kraju a II wojną światową. Przemawiając w izraelskim parlamencie w marcu, Zełenski porównał rosyjską inwazję na Ukrainę do planu nazistowskich Niemiec, by zabić wszystkich Żydów podczas II wojny światowej. Czytaj więcej

Yat Washem nazwał swoje komentarze „nieodpowiedzialnymi” i stwierdził, że bagatelizują historyczne fakty Holokaustu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowy raport Dana Williamsa w Jerozolimie, Valentiny Jah w Mediolanie i Pavel Polytech na Ukrainie, pod redakcją Jeffreya Hellera i Bernadette Palm przez Christiana Palmera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: najnowsze wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.