Co wydarzyło się w 108. dniu wojny na Ukrainie

Evgeny Schmilk wraca do pracy w niedzielę. Aby to zrobić, wyciągnął znajome „M” z koszuli McDonalda i przykrył „M” w swojej kurtce McDonald’s naszywką z rosyjską flagą.

Pan, który konserwuje sprzęt w restauracji w Moskwie. Schmilkin obiecał: „To będą te same bułeczki”. „Pod inną nazwą”.

Restauracje McDonald’s w Rosji zostaną ponownie otwarte w ten weekend, ale bez Złotego Łuku. Po amerykańskim przedsiębiorstwie fast food Wyciągnąłem tę wiosnę Prezydent Władimir V o Ukrainie. W proteście przeciwko inwazji Putina syberyjski szef naftowy kupił jego 840 rosyjskich sklepów. Powiedział, że ponieważ prawie wszystkie składniki pochodzą z kraju, restauracje mogą nadal serwować to samo jedzenie.

Hazard, który podkreśla dramatyczne spowolnienie w rosyjskiej gospodarce, może działać w obliczu jednej z najpoważniejszych sankcji, jakie kiedykolwiek nałożył Zachód. Trzy i pół miesiąca do wojny, sankcje – i Powódź zachodnich firm Dobrowolnie opuścił Rosję – nie zdołał całkowicie zdemontować gospodarki lub pana

Rosja, panie 22 lata rządów Putina upłynęły na integracji ze światową gospodarką. Nie jest łatwo rozwikłać tak duże i przeplatające się relacje biznesowe.

Oczywiście skutki sankcji będą głębsze i szersze, a ich skutki zaczną się ujawniać. Poziom życia w Rosji już się obniża, mówią ekonomiści i handlowcy, a sytuacja pogorszy się, gdy zapasy importu będą spadać i więcej firm ogłasza zwolnienia.

Niektóre z własnych wysiłków Rosji mogą być niższe niż standardy zachodnie. Pierwszy model Łady Granty po barierze – rosyjski sedan współprodukowany tej wiosny przez francuskiego producenta samochodów Renault – zjechał w środę z linii montażowej w zakładzie w pobliżu Wołgi, bez poduszek powietrznych i bez nowoczesnych środków kontroli zanieczyszczeń. Albo hamulce przeciwblokujące.

dług…Maxim Shipenkov / EPA, przez Shutterstock

Jednak spowolnienie gospodarcze nie było tak gwałtowne, jak spodziewali się niektórzy eksperci po inwazji 24 lutego. Inflacja jest nadal wysoka i wynosi 17% rok do roku, ale spadła z najwyższego poziomu od 20 lat w kwietniu. Skrupulatnie obserwowana miara wydajności fabryk, Indeks S&P Global Purchasing Managers Index, Pokazano Rosyjska produkcja rozszerzyła się w maju po raz pierwszy od wojny.

Za pozytywną wiadomością, pan. Wśród nich ważne: wyższe ceny energii, przy jednoczesnym umożliwieniu Kremlowi finansowania wojny, podnoszą emerytury i płace, by uspokoić zwykłych Rosjan. Dochody z ropy naftowej w kraju są w górę 50 proc. w tym roku.

READ  Biden proponuje uregulować sposób, w jaki Stany Zjednoczone przejmują aktywa rosyjskich oligarchów, aby pomóc Ukrainie”

Dodatkowo, Sprawna praca Banku Centralnego Po inwazji na rynkach finansowych wybuchła panika, a rubel pomógł wyjść z początkowego spadku. Półki sklepowe są w większości składowane ze względu na dużą liczbę zapasów i alternatywnych tras importu ustanowionych przez kraje takie jak Turcja i Kazachstan oraz niskie zakupy dokonywane przez rosyjskich konsumentów.

Nawet nowa Łada Granda jest znacznie niższa niż oczekiwała publiczność: pomimo braku zagranicznych komponentów, nadal ma wspomaganie kierownicy i elektryczne szyby.

„Wszystko nie jest tak złe, jak się spodziewano”, powiedział rosyjski portal motoryzacyjny Ogłoszony.

Przetrwanie rosyjskiej gospodarki wzmacnia rękę Putina, wzmacniając jego opowieść, że Rosja stanie w obliczu determinacji Zachodu, by ją zniszczyć. Spotkał się w czwartek z młodymi przedsiębiorcami w stylu ratusza, co było jego ostatnią próbą, aby zainteresować ich tym, jak działa gospodarka i porusza handel zagraniczny, nawet podczas wojny. Podkreślił, że o ile Zachód nie handluje z Rosją, to robią to inne części świata.

dług…Zdjęcie: basen Michaela Mitzel

„Nie będziemy mieć zamkniętej gospodarki” – powiedział. Putin zapytał kobietę o konsekwencje sankcji. „Jeśli ktoś próbuje nas w czymś kontrolować, kontroluje siebie”.

Dla bogatych towary luksusowe i iPhony są nadal powszechnie dostępne, ale te droższe są wysyłane z Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej do Rosji. Biedni mocno ucierpieli z powodu wzrostu cen, ale w zeszłym miesiącu pan. Skorzystają na zapowiedzianych przez Putina emeryturach i 10-procentowej podwyżce płacy minimalnej.

Najbardziej dotknięte spowolnieniem gospodarczym jest miejska klasa średnia. Towary i usługi zagraniczne są teraz trudno dostępne, zachodni pracodawcy odchodzą, a podróże zagraniczne stały się trudniejsze i droższe do ograniczenia.

Ale Natalia V., ekspert geografii społecznej i politycznej na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Zubarevich zauważa, że ​​wielu Rosjan z klasy średniej nie ma innego wyjścia, jak dostosować się do niższego standardu życia: co najmniej połowa rosyjskiej klasy średniej, jak szacuje, pracuje dla państwowych lub państwowych przedsiębiorstw.

„Sankcje nie powstrzymają wojny” – powiedziała pani Zubarevich w wywiadzie telefonicznym. „Rosyjska opinia publiczna będzie to tolerować i zmieniać, ponieważ rozumie, że nie ma sposobu, aby wpłynąć na państwo”.

READ  W Kijowie słychać było bomby, gdy wojska rosyjskie zbliżały się do stolicy Ukrainy

Chris Weifer, główny doradca ekonomiczny, który od dłuższego czasu koncentruje się na Rosji, opublikował w zeszłym tygodniu notatkę dla swoich klientów, mówiącą: „Niektóre z naszych wcześniejszych założeń są błędne”. Notatka mówi, że inflacja i kurczenie się gospodarki okazały się mniej dotkliwe niż oczekiwano. Jego firma, Macro-Advisory Eurasia Strategic Consulting, zrewidowała swoje prognozy, wykazując niewielki spadek PKB w tym roku – 5,8 proc. powyżej 7 proc. – i przewiduje przedłużoną recesję w przyszłym roku.

W rozmowie telefonicznej pan Weifer określił gospodarczą przyszłość Rosji jako „bardziej powolną, bardziej delikatną”, o niższych dochodach, ale podstawowe towary i usługi nadal istnieją. Duża firma produkująca soki, na przykład Ostrzeżony Klienci twierdzą, że wszystkie jego pudełka wkrótce zmienią kolor na biały z powodu braku importowanego atramentu.

dług…Natalia Kolsnikova / Agencje France-Press – Getty Images

„Gospodarka przechodzi teraz niemal w stagnację, dzięki czemu może uniknąć recesji” – powiedział. „To bardzo podstawowy etap egzystencji gospodarczej, który Rosja może jeszcze przez jakiś czas kontynuować”.

W piątek, gdy inflacja ustabilizowała się, rosyjski bank centralny obniżył główną stopę procentową do 9,5 procent – poziomu sprzed inwazji. 28 lutego bank podniósł ją do 20 proc., aby złagodzić kryzys finansowy. Kurs rubla jest obecnie najwyższy od czterech lat, po spadku wartości w dniach po inwazji.

Jednym z powodów nieprzewidywalnej siły rubla jest rosnące globalne zapotrzebowanie na energię z zarazy. Tylko w czerwcu rosyjski rząd spodziewa się ponad 6 miliardów dolarów napływu powietrza z powodu wyższych niż oczekiwano cen energii, Ministerstwo Finansów Powiedział Zeszły tydzień.

Jednocześnie rosyjscy konsumenci wydają mniej – i dają rosyjskim firmom czas na przyspieszenie kursu rubla i utworzenie nowych tras importowych.

Jednak rosyjscy urzędnicy przyznają, że dla gospodarki dopiero nadchodzą trudniejsze czasy. Szefowa banku centralnego Elvira Nabiullina powiedziała w piątek, że „wpływ sankcji nie był tak dotkliwy, jak początkowo się obawialiśmy”, dodając, że „byłoby za wcześnie, aby powiedzieć, że pełny efekt sankcji pojawił się”. .

Na przykład nie jest jasne, w jaki sposób rosyjskie firmy mogą uzyskać mikroczipy używane w różnych produktach. Pan z biznesmenami. Na spotkaniu Putina jeden z programistów powiedział, że jest „bardzo zaniepokojony naszą mikroelektroniką”.

READ  SEC nakłada na Ernst & Young 100 milionów dolarów kary za oszustwa audytorów

Pan. Cięcie Putina: „Ja też. Uczciwy „

dług…Maksym Szemetow / Reuters

Więzy, które łączyły rosyjską gospodarkę z Zachodem, były dysfunkcjonalne przez dziesięciolecia, czasem ponad sto lat. Aeroflot, narodowy przewoźnik, nabył nowe odrzutowce Boeinga i Airbusa i zaprojektował się jako wygodny samolot transportowy dla osób podróżujących między Europą a Azją. Fabryka na Uralu współpracowała z niemieckim producentem Siemensem, aby wyprodukować nowoczesne pociągi, które miały zastąpić zardzewiały radziecki tabor.

Zakazując korzystania z europejskiej przestrzeni powietrznej, Aeroflot koncentruje się teraz na trasach krajowych i pracuje nad przejściem na rosyjskie samoloty – co trwa od lat. Firma Siemens, która w latach 50. XIX wieku stworzyła linie telegraficzne w całym Imperium Rosyjskim i pomogła wprowadzić kraj w erę przemysłową, ogłosiła w zeszłym miesiącu wycofanie się z Rosji.

„Sankcje duszą gospodarkę i nie nastąpi to od razu” – powiedział Iwan Fedikow, który prowadzi rosyjską firmę doradczą Infoline, która doradza firmom, jak przetrwać przy obecnych ograniczeniach. „Jesteśmy świadomi ich działania tylko od 10 do 15 procent”.

Ale przynajmniej jeśli chodzi o żywność, Rosja jest nadal gotowa. Kiedy McDonald’s otwierał się w Związku Radzieckim w 1990 roku, Amerykanie musieli przynieść wszystko. Radzieckie ziemniaki były zbyt małe do smażenia, więc musieli kupować własne nasiona ziemniaków rozetowych; Sowieckie jabłka nie nadawały się do torby, więc firma sprowadziła je z Bułgarii.

dług…Przez Reuters

Ale zanim McDonald’s opuścił w tym roku, jego rosyjskie sklepy otrzymywały prawie wszystkie dostawy od rosyjskich dostawców. Więc kiedy McDonald’s, Zatrudnia 62 tys. pracowników w RosjiAleksander Kovor, jeden z syberyjskich właścicieli, ogłosił w marcu, że zawiesza działalność, ponieważ nie może „ignorować niepotrzebnego ludzkiego cierpienia na Ukrainie”. W zeszłym miesiącu kupił cały rosyjski biznes McDonald’s za nieujawnioną kwotę.

Niedziela – Dzień Rosji, święto patriotyczne – w 1990 roku ponownie otwiera 15 sklepów na Placu Puszkina w Moskwie, w tym byłego szefa McDonalda. Tysiące Sowietów ustawiło się popularnie Posmakuj Zachodu. Sieć będzie działała pod nową marką, która nie została jeszcze wydana, chociaż pojawiło się nowe logo, które ma przedstawiać hamburgera i frytki.

Zgodnie z menu, ziemniaki z cebulą noszą rosyjską nazwę Wyciekło Jak na rosyjski tabloid. Ponadto, ponieważ tajny sos jest zastrzeżony, żaden Big Mac nie będzie oferowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.