Chiny wprowadziły trzeci lotniskowiec nazwany na cześć prowincji naprzeciw Tajwanu

Ten wykres wykonany 30 maja 2022 r. pokazuje chińską flagę. REUTERS / Dado Ruvic / Ilustracja

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

PEKIN, 17 czerwca (Reuters) – Chiny ujawniły w piątek swój trzeci lotniskowiec Fujian, nazwany na cześć prowincji naprzeciw suwerennego Tajwanu, który wysłał oświadczenie do rywali podczas modernizacji swojej armii.

Prezydent Xi Jinping uczynił transformację największych sił zbrojnych świata centralną częścią swojego programu, dążąc do zapewnienia władzy poza granicami Chin, chociaż rząd twierdzi, że nie ma wrogich intencji.

Państwowe media doniosły, że szampan, kolorowe wstążki, armatki wodne i dym były używane do uczczenia wodowania i oficjalnej ceremonii nadania nazwy podczas ceremonii w stoczni Jiangnan w Szanghaju.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dziesiątki marines stały w pierwszym rzędzie statku i odśpiewały hymn narodowy podczas ceremonii, w której udział wzięli wyżsi urzędnicy, w tym wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej Xu Kiliang.

Według państwowych mediów lotniskowiec ma pełnoprawną bazę lotniczą z katapultą.

Fujian dołączy do Shandong, który został uruchomiony pod koniec 2019 r., i Chin, które w 1998 r. kupiły używane z Ukrainy i ponownie założyły w Liaoning.

Chiny wciąż doceniają zdolność do obsługi przewoźników, którą Stany Zjednoczone robią od dziesięcioleci i włączenia ich do zespołów wojennych.

Same Stany Zjednoczone mają największą flotę 11 lotniskowców.

Wystrzelenie w Fujian pokazuje rosnące możliwości wojska w czasie, gdy narastają napięcia ze Stanami Zjednoczonymi w związku z roszczeniami Chin do Tajwanu i roszczeń Pekinu do Morza Południowochińskiego.

Przybrzeżna prowincja Fujian z Tajwanu przez Cieśninę Tajwańską jest siedzibą Dowództwa Teatru Wschodniego Ludowej Armii Wyzwolenia.

Tajwan to dobrze prosperująca demokracja, ale Chiny uważają wyspę za swoje terytorium i nigdy nie zrezygnowały z użycia siły, aby przejąć nad nią kontrolę.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: najnowsze wiadomości

Wysoki rangą tajwański urzędnik zaznajomiony z planowaniem bezpieczeństwa wyspy powiedział Reuterowi, że Chiny sygnalizują swoje zamiary w regionie nowym lotniskowcem, aby lepiej zademonstrować swoją siłę na Pacyfiku.

„W przyszłości chcą przedostać się bezpośrednio na wschód pierwszego łańcucha wysp, który obejmuje japońskie wyspy Riukyu i Ocean Spokojny na wschód od Tajwanu” – powiedział anonimowo urzędnik.

„Pekin każdą współpracę regionalną postrzega jako interwencję w sprawie Tajwanu lub jako wyzwanie dla Chin. Uruchomienie nowego przewoźnika jest negatywnym stwierdzeniem.”

Tajwan modernizuje własne siły zbrojne, w tym nowy typ wysoce aktywnego okrętu wojennego typu stealth, który Tajwan nazywa „lotniskiem lotniczym” ze względu na wypełnienie pociskami.

Ministerstwo Obrony Tajwanu powiedziało w oświadczeniu dla agencji Reuters na temat nowego przewoźnika, że ​​„przywiązuje on wielką wagę” do postępów wojskowych Chin i „koordynuje go w sposób, który ma na celu zbadanie sytuacji wroga”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Ryana Woo i Martina Pollarda; Dodatkowe raporty Yimou Lee i Bena Blancharda w Taipei; Montaż przez Richarda Bullina, Stephena Coatesa i Kim Gogil

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.