Chiński minister obrony mówi, że rozwój nuklearny jest uzasadniony

Singapur — minister obrony Chin powiedział, że kraj rozwija swoją broń jądrową — powiedział, że posunięcie to było właściwe, biorąc pod uwagę poziom bezpieczeństwa międzynarodowego — i ostrzegł, że Pekin będzie walczył, aby zapobiec niepodległości Tajwanu.

Uwagi generała Wei Fengke na niedzielnej konferencji w Singapurze przełamały wcześniej ogłoszone oficjalne linie Chin. Ale nadszedł czas na repost Przesłane bezpośrednio do WaszyngtonuDąży do zwiększenia własnych wpływów w Azji.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w sobotę, że Chiny przyjmują bardziej agresywne podejście do roszczeń regionalnych i że ich wojsko coraz bardziej angażuje się w prowokacyjne zachowania wokół Tajwanu, gdzie chińskie samoloty bojowe badają obronę przeciwlotniczą wyspy.

W niedzielę generał Wei odpowiedział, że strategią USA w regionie Azji i Pacyfiku jest popychanie obu stron w kierunku konfliktu. Na Tajwanie wysłał negatywną wiadomość, którą często wypowiadał Pekin. „Nikt nie powinien lekceważyć determinacji i zdolności chińskiego wojska w ochronie jego integralności terytorialnej” – powiedział.

Generał Wei i pan Austin spotkał się twarzą w twarz po raz pierwszy przed rozmowami Shangri-La w zeszłym tygodniu, spotkaniem czołowych urzędników wojskowych i urzędników bezpieczeństwa, które zapewniało częstą komunikację między USA a Chinami. Na bokach

Chińskie międzykontynentalne rakiety balistyczne Dongfeng-41 w paradzie w 2019 roku.


Zdjęcie:

Xu Yu / Zuma Press

Tegoroczne dyskusje toczyły się pośród napięć związanych z Tajwanem i wojną w Europie, która uwydatniła militarny rozłam między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Po wizycie prezydenta Bidena w Tokio w maju powiedział, że Stany Zjednoczone zareagują militarnie na każdą chińską próbę inwazji na Tajwan.

W swoim przemówieniu w niedzielę generał Wei powiedział, że Stany Zjednoczone poruszają się w regionie, w tym sojusz z Australią, Japonią i Indiami. Nieformalnie nazywany quad– Konflikty można wywołać, zachęcając kraje azjatyckie do atakowania Chin. Odniósł się do stanowiska Pekinu w sprawie okupacji Ukrainy przez Rosję – kolejnego stanu napięć ze Stanami Zjednoczonymi – powtarzając wcześniejsze zapewnienia, że ​​Chiny nie będą dostarczać Rosji żadnej broni.

Generał Wei mówił także o chińskim arsenale nuklearnym, mówiąc, że służy on wyłącznie celom defensywnym, i powtórzył zaangażowanie Pekinu.

„Chiny rozwijają zdolności nuklearne na umiarkowanym i odpowiednim poziomie” – powiedział generał Wei. „Oznacza to, że możemy chronić bezpieczeństwo naszego kraju przed zniszczeniami wojennymi, zwłaszcza wojną nuklearną”.

Chociaż generał Wei nie wspomniał o zakresie ekspansji broni jądrowej, odpowiadając na pytanie o broń po swoim formalnym przemówieniu, była to rzadka opinia publiczna wysokiego rangą chińskiego urzędnika wojskowego na temat planu, który według Stanów Zjednoczonych się rozwija. Powinien zostać poddany rozmowom o kontroli zbrojeń.

Generał Wei, który wcześniej dowodził chińskimi siłami rakietowymi, powiedział, że w grę wchodziła modernizacja wojskowa tego kraju. Rozmieszczenie wszystkich nowych broni Pokazane na paradzie wojskowej 2019 w Pekinie. Wśród parad znalazł się międzykontynentalny pocisk balistyczny Dongfeng-41, zdolny do przenoszenia wielu broni jądrowych i uderzający w kontynent amerykański.

Generał Wei przestał kojarzyć stanowisko Pekinu w sprawie broni jądrowej i Tajwanu, ale powtórzył wieloletnie stanowisko Chin, że chcą one kontrolować suwerenną wyspę i siłą sprzeciwiają się wysiłkom na rzecz zwiększenia jej niezależności od Chin kontynentalnych.

Program broni jądrowej Pekinu od dziesięcioleci pozostaje daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Według szacunków amerykańskiego wywiadu w ostatnich latach Chiny zaczęły gwałtownie rozbudowywać swój arsenał nuklearny. Ci, którzy znają myślenie chińskich przywódców, twierdzą, że jest ono ustrukturyzowane przez amerykańską ocenę Może być bardziej skłonny do zakwestionowania go militarnieW tym potencjalny konflikt o Tajwan.

Chiny odmówiły wyjaśnienia swojego programu nuklearnego i odrzuciły posunięcia USA do rozpoczęcia rozmów o kontroli zbrojeń. Premier Japonii Fumio Kishida podczas piątkowej konferencji skrytykował tajemnicę nuklearną Pekinu i powiedział, że powinien rozpocząć rozmowy z Waszyngtonem.

Pentagon przewiduje, że do końca tej dekady Chiny będą miały około 1000 sztuk broni jądrowej, w porównaniu do kilkuset obecnie. Stany Zjednoczone i Rosja mają po 4000 sztuk broni jądrowej.

Pekin opracował i utrzymuje rakiety zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Zdjęcia satelitarne pokazują, że budowa ponad 100 podejrzanych dołów rakietowych zdolnych do umieszczenia pocisków Tongfeng-41 na dalekim zachodzie Chin przyspieszyła w tym roku.

Chiny budują wyrzutnie rakiet na pustyni i dodają do swojej floty lotniskowce. WSJ rozmawiało z ekspertami wojskowymi i badało zdjęcia satelitarne, aby zilustrować dążenie Pekinu do stania się globalną potęgą militarną zdolną do atakowania Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Zdjęcia: Maxar; Planet Labs BBC

Na konferencji w SingapurzeGenerał Wei nie odpowiedział na pytanie o podejrzane doły, ale potwierdził stanowisko Pekinu, że nie wywoła to konfliktu nuklearnego. Niektórzy urzędnicy i analitycy USA wątpią w te obietnice.

Napięcia między Waszyngtonem a Pekinem w sprawie Tajwanu wybuchły w maju, kiedy powiedział, że armia amerykańska podejmie działania odwetowe, by chronić Tajwan, gdyby Chiny dokonały inwazji. To już trzeci raz, kiedy wydaje takie oświadczenie. Administracja USA od dawna prowadzi politykę nie mówienia, czy jej wojsko pomoże chronić Tajwan przed atakiem, jednocześnie sprzedając broń wyspy, aby się bronić. Pan Biden później Powiedział, że stanowisko USA się nie zmieniło.

Wzrost liczby chińskich samolotów wojskowych w pobliżu Tajwanu w tym roku wzbudził obawy urzędników rządu USA i Tajwanu dotyczące zamiarów Pekinu. Chiny przeprowadziły również ćwiczenia wojskowe symulujące atak wodospadu, który zdaniem ekspertów wojskowych może być częścią każdej inwazji. Chiny twierdzą, że samorządna wyspa jest częścią ich terytorium i nie odmówiły użycia siły, aby przejąć nad nią kontrolę.

Na spotkaniu w piątek zdominowanym przez kwestię Tajwanu strona amerykańska powiedziała generałowi Wei, że polityka USA na wyspie nie uległa zmianie. powiedział Austin. Według rzecznika, chiński minister obrony powiedział, że wojsko Pekinu będzie walczyć, aby zapobiec jakimkolwiek ruchom na rzecz niepodległości wyspy, ale obie strony zaleciły złagodzenie tarcia o konta i podkreślenie potrzeby, aby każda ze stron pozostała otwarta. Komunikacja w celu uniknięcia kryzysów.

Napisz do Keith Joy pod adresem [email protected] i Alastair Gale pod adresem [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Rozgrywający NFL dołączą do Toma Brady'ego, Aarona Rodgersa, Patricka Mahomsa i Josha Allena w meczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.