Akcje spadają z powodu nowej inflacji, rząd chiński martwi się Reuters

© Reutera. Plik: Taipei 22 stycznia 2008 Mężczyzna patrzy na monitory giełdowe. REUTERS / Nicky Loh / Zdjęcie pliku

Autorstwa Kevina Bucklanda

TOKIO (Reuters) – Akcje azjatyckie spadły, a rentowności obligacji wzrosły w poniedziałek, przy czym gorąca inflacja wzbudziła obawy o gwałtowniejszy wzrost stóp procentowych w USA, podczas gdy nowy masowy test COVID-19 w Chinach wzbudził obawy o kolejne blokady.

Wysokie oczekiwania na podwyżkę stopy Rezerwy Federalnej pchnęły japońskiego jena do najniższego poziomu od dwóch dekad w stosunku do dolara, wzbudzając obawy urzędników o gwałtowne ruchy.

Referencyjny indeks akcji MSCI dla Azji i Pacyfiku spadł o 2,66%.

Oczekuje się, że słabość akcji w handlu amerykańskim i europejskim będzie się pogłębiać, wskazując w przyszłości na spadek o 1,67%, 1,4% i 0,77%.

„W Azji zaczyna się czarny poniedziałek” – napisał w notatce dla klienta starszy analityk rynkowy OFDA, Jeffrey Haley.

„Słowo na „R” jest (teraz) na ustach wszystkich w trakcie walki o ponowną ocenę oczekiwań Fed w zakresie wędrówek” – napisał.

Koncentrując się na nowym ryzyku związanym z COVID-19 w Azji, najbardziej zaludniona dzielnica Pekinu, Chaoyang, ogłosiła trzy rundy masowych prób, aby zapobiec pojawieniu się „poważnej” erupcji COVID-19 w barze.

Shanghai przeprowadził masowy test, aby kontrolować obecność skoku w przypadkach związanych z salonem fryzjerskim.

Chińskie blue chipy spadły o 1,42%, a Hongkong o 3,29%.

3,03%, a Kospi z Korei Południowej spadł o 3,27%. Rynki australijskie są zamknięte na święta.

„Każdy, kto stara się wziąć pod uwagę wyniki na chińskim wzroście i giełdach, zakładając, że Chiny są „jeden i ten sam” w blokadach, jest naiwny” – powiedział Haley z OANDA.

Akcje wzrostowe Chin spadły o 4,45% na rzecz gigantów technologicznych notowanych w Hongkongu. Indeks wagi ciężkiej Ali Baba (NYSE :), Tencent i Meituan spadły o 4% do 6%.

Obawy o inflację

Na rynkach walutowych dolar wzrósł do 135,22 jena, najwyższego poziomu od października 1998 r., dzięki ciągłym wzrostom skarbowym w handlu w Tokio.

READ  Ukraina stara się wypchnąć Rosję z głównych miast: Live News

Osiągnął najwyższy od 10 lat jednomiesięczny poziom 3,202%, utrzymując zaledwie jedną dziesiątą najwyższego punktu bazowego od listopada 2018 r.

Wywarło to presję na rentowność japońskich obligacji rządowych, pchając 10-letnie sześcioletnie maksimum do 0,255%, czyli nieco powyżej limitu tolerancji 0,25% Banku Japonii w ramach polityki dotyczącej krzywej dochodowości. Nawet w trakcie standardowej oferty BOJ na zakup nielimitowanej ilości 10-letniego banknotu od kwietnia.

Przekroczenie jej pułapu skłoniło bank centralny do ogłoszenia dodatkowej, nieplanowanej akcji skupu.

Indeks cen towarów i usług konsumenckich w USA wzrósł w zeszłym miesiącu o 8,6%, co jest największym wzrostem rok do roku od grudnia 1981 r., wynika z danych opublikowanych w piątek.

To rozwiało nadzieje, że inflacja osiągnie szczyt, a zamiast tego ostrzegło rynki, że bank centralny zaostrzy politykę przez długi czas i spowoduje ostrą recesję. Następna decyzja polityczna to środa.

„Dane o inflacji zmieniają zasady gry, zmuszając Rezerwę Federalną do przejścia na wyższy bieg, wstępnie ładując politykę oszczędnościową” – napisała strateg z Jefferies Aneta Markovska w notatce badawczej, wzywając do 75-punktowej podwyżki w weekend.

Rynki obecnie notowane są na poziomie 80% dla wzrostu o pół punktu i 20% dla 75 punktów bazowych.

Rentowności dwuletnich obligacji skarbowych, najbardziej wrażliwe na oczekiwania polityki, wzrosły w poniedziałek w Tokio do 3,194%, po raz pierwszy od grudnia 2007 roku.

Mierzenie waluty w stosunku do sześciu kluczowych sojuszników, w tym jena, wzrósł do 104,58 po raz pierwszy od prawie miesiąca.

Po raz pierwszy od 19 maja euro spadło do 1,04755 USD.

Wiodąca kryptowaluta Bitcoin spadła do 24 888,88 USD od grudnia 2020 roku.

Tymczasem cena ropy naftowej spadła o 1,81 USD lub 1,48% do 120,20 USD za baryłkę, a US West Texas Intermediate spadła o 1,86 USD lub 1,54% do 118,81 USD za baryłkę.

READ  G7 zbliża się do porozumienia w sprawie pułapu cen ropy w celu zniesienia sankcji wobec Rosji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.