Gaya bada gwiezdne DNA i nieoczekiwane „gwiezdne trzęsienia ziemi” | Przestrzeń

Astronomowie opublikowali najbardziej wszechstronny przegląd Drogi Mlecznej, ujawniając tysiące „gwiezdnych trzęsień ziemi” i gwiezdnego DNA oraz pomagając zidentyfikować najbardziej nadające się do zamieszkania zakątki naszej macierzystej galaktyki.

Obserwacje przeprowadzone przez Europejską Agencję Kosmiczną Kia obejmują prawie dwa miliardy gwiazd – około 1% całkowitej liczby w galaktyce – i pozwalają astronomom zrekonstruować strukturę naszej macierzystej galaktyki i odkryć, jak powstawała przez miliardy lat.

Poprzednie badania Gai, Robot kosmiczny wystrzelony w 2013 roku elegancko wykrył ruch gwiazd w naszej macierzystej galaktyce. Przewijając te ruchy, astronomowie mogą symulować kształtowanie się naszej galaktyki w czasie. Ostatnie obserwacje obejmują szczegóły składu chemicznego, temperatury gwiazdy, kolorów, masy i wieku na podstawie spektroskopii, w której światło gwiazdy jest podzielone na różne długości fal.

Pomiary te nieoczekiwanie ujawniły tysiące gwiezdnych trzęsień ziemi i katastrofalnych tsunami na powierzchni gwiazd. „Starwalks wiele nas uczą o gwiazdach – w szczególności o ich wewnętrznym działaniu” – powiedziała Connie Airtz, członek grupy Kia z Guyem Levenem z Belgii. „Gaya otwiera kopalnię złota dla gwiezdnej eksploracji masywnych gwiazd”.

Dr George Seabrock, starszy asystent badawczy w Mullard Space Science Laboratory w University College London, powiedział: „Gdybyś mógł zobaczyć, jak te gwiazdy zmieniają się w połowie drogi do Drogi Mlecznej, byłoby to jak zmiana kształtu Słońca, gdybyś był gdzieś blisko nich.”

Gaia jest wyposażony w kamerę o wielkości 1 miliarda pikseli – największą w historii w kosmosie – wraz z ponad 100 detektorami elektronicznymi. Najnowsza baza danych przedstawia największą chemiczną mapę galaktyki, wymieniając skład sześciu milionów gwiazd, czyli dziesięć razy więcej niż liczba zmierzona w poprzednich listach lądowych.

To, które gwiazdy się uformują, powie nam o ich pochodzeniu i ich następstwach oraz pomoże rozwikłać historię Drogi Mlecznej. Pierwszymi pierwotnymi gwiazdami, które powstały po Wielkim Wybuchu, były wodór i hel – jedyne lekkie pierwiastki. Uformowały one pierwsze supernowe, które wzbogaciły galaktyki o metale i pierwiastki, takie jak węgiel i tlen, a wraz z kolejnymi generacjami gwiazd znalazły cięższe pierwiastki. Skład chemiczny gwiazdy, podobnie jak jej DNA, dostarcza nam ważnych informacji o jej pochodzeniu.

READ  Co wydarzyło się w 108. dniu wojny na Ukrainie

Zapisz się na pierwszą edycję naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – BST co tydzień o 7 rano

Kia ujawniła, że ​​niektóre gwiazdy w naszej galaktyce zbudowane są z prymitywnej materii, podczas gdy inne z materii wzbogaconej przez poprzednie generacje gwiazd, takie jak nasze Słońce. Gwiazdy znajdujące się bliżej środka i płaszczyzny naszej galaktyki są bardziej metaliczne niż gwiazdy dalej. Kia zidentyfikowała również pierwsze gwiazdy, które pochodzą z innych galaktyk niż nasza, na podstawie ich składu chemicznego.

„To piękny tygiel naszych galaktyk” – powiedział Alejandro Recio-Blanco, członek Gaia Cooperation in Observatoire de la Cte d’Azur we Francji. „Ta różnorodność jest bardzo ważna, ponieważ opowiada historię powstawania naszej galaktyki”.

Seabrock powiedział, że znalezienie „gradientu metalu” w galaktyce może pomóc w identyfikacji obszarów Drogi Mlecznej nadających się do zamieszkania. „Gdyby Słońce narodziło się na obszarze o wysokiej metaliczności, powstałoby znacznie więcej supernowych, które zagrażają życiu na Ziemi” – powiedział.

Tytuł artykułu został zredagowany 13 czerwca 2022 r. Oryginalna wersja była określana jako DNA „Stella”. Prawidłowa pisownia to „gwiazda”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.