1000 osób złapanych w bezprecedensowych powodziach w Parku Narodowym Doliny Śmierci

PARK NARODOWY DOLINY ŚMIERCI, Kalifornia (AP) — Rekordowy deszcz spowodował w piątek gwałtowne powodzie w Parku Narodowym Doliny Śmierci, myjąc samochody, zamykając wszystkie drogi i unieruchamiając setki gości i pracowników.

Nie było natychmiastowych doniesień o obrażeniach, ale około 60 pojazdów zostało zakopanych w błocie i gruzach, a około 500 odwiedzających i 500 pracowników parku zostało uwięzionych w parku, powiedzieli urzędnicy.

Furnace Creek, park w pobliżu granicy stanów Kalifornia-Nevada, otrzymał 1,46 cala (3,71 cm) deszczu. To około 75% tego, co zwykle osiąga w ciągu roku i więcej niż to, co zanotowano w całym sierpniu.

Od 1936 r. najbardziej deszczowym jednodniowym opadem deszczu był 15 kwietnia 1988 r., kiedy spadło 1,47 cala (3,73 centymetra), jak powiedzieli urzędnicy parku.

„Całe drzewa i głazy spadły” – powiedział John Chirlin, fotograf agencji przygodowej z siedzibą w Arizonie, który widział powódź, gdy siedział na klifie, próbując sfotografować błyskawice, gdy zbliżała się burza.

„Dźwięk niektórych skał schodzących z góry był niewiarygodny” – powiedział w wywiadzie telefonicznym w piątek po południu.

Urzędnicy parku nie odpowiedzieli od razu na prośby o aktualizacje w piątek wieczorem.

Burza nastąpiła po innym poważnym zalaniu na początku tego tygodnia w parku około 120 mil (193 km) na północny wschód od Las Vegas. Niektóre drogi zostały zamknięte w poniedziałek z powodu błota i gruzu z gwałtownych powodzi, które mocno uderzyły w zachodnią Nevadę i północną Arizonę.

Według Chirlina, który mieszka w Chandler w Arizonie i odwiedza park od 2016 roku, deszcz zaczął padać około 2 nad ranem w piątek.

powiedział Chirlin, wiodący przewodnik Incredible Weather Adventures, który w latach 90. zaczął ścigać burze w Minnesocie i High Plains.

„Było dużo rozmycia na głębokości kilku stóp. Droga była pokryta skałami, może 3 lub 4 stopy”, powiedział.

Sarlin powiedział, że podróż z pobliskiej chaty w Dolinie Śmierci, około 56 kilometrów od parku, zajęła mu około 6 godzin.

READ  Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

„Co najmniej dwa tuziny samochodów zostało zmiażdżonych i zablokowanych”, powiedział, dodając, że „lub ratownicy przy wysokiej wodzie” nikt nie był ranny.

Podczas piątkowej ulewy „powodzie wepchnęły kontenery ze śmietnikami do zaparkowanych samochodów, powodując, że samochody zderzyły się ze sobą. Ponadto kilka obiektów, w tym pokoje hotelowe i biura biznesowe, zostało zalanych” – napisano w oświadczeniu parku.

W oświadczeniu stwierdzono, że system wodociągowy, który dostarcza go mieszkańcom parku i biurom, również uległ awarii po zerwaniu naprawionej linii.

Według National Weather Service ostrzeżenie przed powodzią dla parku i okolic wygasło o godzinie 12:45 w piątek, ale ostrzeżenie o powodzi będzie obowiązywać do wieczora.

___

Ta historia została poprawiona, aby pokazać, że National Park Service zgłosiło 1,46 cala deszczu, a nie 1,7 cala, jak wcześniej informowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.