Gubernator Teksasu wysyła imigrantów do Nowego Jorku, przyspieszając immigracyjny impas

NOWY JORK, 5 sierpnia (Reuters) – gubernator Teksasu Greg Abbott, republikanin, powiedział w piątek, że zaczął wysyłać autobusy migrantów do Nowego Jorku, aby zmusić demokratycznych burmistrzów i prezydenta Joe Bidena do wzięcia odpowiedzialności za tych, którzy przekroczą granica. Demokrata.

Pierwszy autobus przybył na terminal autobusowy Port Authority Bus Terminal na Manhattanie wczesnym rankiem w piątek rano, przewożąc około 50 migrantów z Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Hondurasu i Wenezueli. Wolontariusze pomogli poprowadzić ludzi, którzy nie mieli krewnych w mieście, do zasobów miasta.

„Większość z nich nie ma komu pomóc. Nie wiedzą, dokąd się udać, więc zabieramy ich do schronów” – mówi Evelyn Zapata, wolontariuszka na dworcu autobusowym z grupy Babci Odpowiadania.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Czteroosobowa rodzina z Kolumbii przebywała w ośrodku przyjęć dla bezdomnych w Bronksie, nie wiedząc, gdzie spędzą noc. Byrne i Leidy, oboje 28 lat, powiedzieli, że uciekli ze stolicy kraju, Bogoty, ponieważ mieli problemy ze znalezieniem pracy. Nie podali swojego nazwiska.

„Teraz jest trochę łatwiej dostać się do kraju, kiedyś bardzo trudno było tu przyjechać z dziećmi” – powiedziała Leidy, która podróżowała ze swoimi dziećmi Mariana, 7 lat, i Nicholas, 13 lat. Powiedział, że rodzina wierzyła komuś, kogo znali. Nowy Jork ich zabierze, ale ten plan nie wypalił. „Jesteśmy tutaj, ponieważ chcemy pomóc im znaleźć miejsce, w którym mogą trzymać się z dala od ulicy” – powiedział Leidy.

Abbott, który kandyduje na trzecią kadencję jako gubernator w listopadowych wyborach, od kwietnia wysłał już ponad 6000 imigrantów do Waszyngtonu w ramach szerszych wysiłków na rzecz walki z nielegalną imigracją i wzywania do wprowadzenia bardziej przyjaznej polityki Bidena. Czytaj więcej

Biden objął urząd w styczniu 2021 r., obiecując odwrócić wiele trudnych polityk imigracyjnych byłego prezydenta Donalda Trumpa, republikańskiego faworyta, ale niektóre wysiłki zostały zablokowane w sądzie.

READ  Największy drapieżny dinozaur w Europie „odkryty przez brytyjskiego łowcę skamieniałości”

Abbott powiedział, że burmistrz Nowego Jorku Eric Adams może zapewnić usługi i zakwaterowanie dla nowo przybyłych.

„Jestem przekonany, że dotrzyma obietnicy powitania wszystkich imigrantów z otwartymi ramionami, zapewniając w ten sposób ulgę naszym przepełnionym i przepełnionym miastom przygranicznym” – powiedział Abbott w oświadczeniu.

Gubernator Arizony, Doug Ducey, inny republikanin, poszedł w ślady Abbotta i zabrał kolejne tysiąc do Waszyngtonu.

Amerykańscy funkcjonariusze straży granicznej dokonali rekordowej liczby aresztowań za Bidena, chociaż wielu z nich to wielokrotni przekraczający granice. Niektórzy imigranci, których nie można szybko deportować do Meksyku lub swoich krajów pochodzenia w ramach polityki ery Covida, mogą wjechać do Stanów Zjednoczonych, często ubiegając się o azyl w amerykańskim sądzie imigracyjnym.

„Wady polityczne”

Biuro Adamsa skrytykowało wysiłki dowożące do Waszyngtonu w ostatnich tygodniach, mówiąc, że niektórzy imigranci udają się do Nowego Jorku i przytłaczają system schronisk dla bezdomnych.

Fabian Levy, rzecznik burmistrza, powiedział w piątek, że Abbott używa „ludzi jako pionków politycznych”, nazywając to „obrzydliwą i wstydliwą plamą na stanie Teksas”.

„Ubiegający się o azyl zawsze będą mile widziani z otwartymi ramionami, ale prosimy o środki, aby to zrobić” – powiedział Levy, wzywając do wsparcia urzędników federalnych.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre nazwała w piątek inicjatywę Teksasu „haniebną” i niepotrzebnym obciążeniem dla podatników w tym stanie.

Koszty tego wysiłku wyniosły 1,6 miliona dolarów w kwietniu i maju, a lokalny oddział NBC News w czerwcu zgłosił 1400 dolarów więcej za przejazd.

Urzędnicy z Teksasu odmówili podania kosztów, gdy poprosili go Reuters.

Burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser mówi, że system schronień w jej mieście jest nadwerężony napływem imigrantów, aw zeszłym miesiącu wezwała administrację Bidena do wysłania wojska w celu przyjęcia migrantów, co sfrustrowało urzędników Białego Domu. Czytaj więcej

Urzędnik obrony USA, przemawiając pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział Reuterowi, że sekretarz obrony Lloyd Austin odrzucił prośbę Gwardii Narodowej Waszyngtonu o pomoc w transporcie i przyjmowaniu imigrantów w mieście, ponieważ wpłynęłoby to na gotowość wojsk.

READ  Twitter mówi, że miliarder Musk nie dołączył do swojego zespołu, ostrzega przed „rozproszeniem uwagi”

Bowser w piątek zasugerował złożenie bardziej ukierunkowanego wniosku wojskowego, powtarzając swoje stanowisko, że rząd federalny musi poradzić sobie z tym, co nazwał „narastającym kryzysem humanitarnym”.

„Jeśli rząd federalny nie zamierza tego zrobić, powinien przynajmniej zejść nam z drogi i dać nam potrzebne zasoby” – powiedział dziennikarzom.

Wielu migrantów przybywa po długich i trudnych podróżach po Ameryce Południowej.

Jose Gregorio Fororo, imigrant z Wenezueli, powiedział, że przejechał osiem krajów, zanim podróżował autobusem z Teksasu przez ponad dzień. „Minęło tu 31 dni, chodząc i prosząc o przejażdżkę” – powiedział, dodając, że miło jest być w Nowym Jorku, gdzie myślał, że będą możliwości pracy.

Nowy Jork, „Tak piękne. Uwielbiam to”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Sophii Ahmed w Nowym Jorku i Teda Hessena w Waszyngtonie; Dodatkowe reportaże Idrisa Ali i Jeffa Masona w Waszyngtonie, Rochelle Chen i Dana Faustenberga w Nowym Jorku; Montaż przez Micaha Rosenberga i Daniela Wallis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.