Ukraina domaga się więcej broni, ponieważ zatrzymuje Rosjan na wschodzie

  • Żeleński chce podjąć działania, a nie tylko słowa, wobec członka UE
  • Ukraina szuka więcej artylerii do wojny na wschodzie
  • ONZ szacuje, że miliony ludzi na całym świecie mogą cierpieć z powodu chronicznego głodu
  • Strach, że w Mariupolu na cholerę umrą tysiące

KIJÓW, Ukraina, 10 czerwca (Reuters) – w piątek ukraińscy urzędnicy wezwali Zachód do udzielenia dodatkowej pomocy, w tym szybkiego rozmieszczenia dobrze uzbrojonych sił rosyjskich w krytycznym momencie wojny na wschodzie.

W małym wschodnim mieście Siwerodonieck, które stało się centrum postępu Rosji i jednym z krwawych punktów zapalnych wojny, która pogłębiła trudności finansowe i fizyczne na całym świecie, wciąż odnotowuje się zacięte walki.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa twierdzi, że 19 milionów ludzi na całym świecie może cierpieć z powodu chronicznego głodu w przyszłym roku z powodu zmniejszającego się eksportu pszenicy i innych artykułów spożywczych z Ukrainy i Rosji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Na Ukrainie władze powiedziały, że są zaniepokojone rozprzestrzenianiem się śmiertelnej cholery i biegunki w południowym mieście Mariupol, gdzie dziesiątki tysięcy cywilów żyje w gruzach zajętych przez rosyjskie wojska w zeszłym miesiącu po nieustannym oblężeniu.

W przemówieniu połączonym z wideo na konferencji w Kopenhadze prezydent Wołodymyr Żeleński wezwał do akceptacji Ukrainy jako części Zachodu i mocnych gwarancji jej bezpieczeństwa.

„UE może wykonać historyczny krok, który dowodzi, że słowa o ukraińskim narodzie europejskiej rodziny to nie tylko słowa” – powiedział, wzywając UE do przyjęcia Ukrainy jako kandydata do UE.

Podczas wizyty we Lwowie na zachodzie Ukrainy niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach powiedział, że Niemcy pomogą w budowie centrów urazowych dla rannych, przekażą protezy i wyślą lekarzy.

Ale teraz Kijów został mocno uderzony przez Moskwę, głównie w bitwie artyleryjskiej na wschodzie, a ukraińscy urzędnicy twierdzą, że bieg wydarzeń można odwrócić tylko wtedy, gdy Zachód spełni obietnice wysłania większej ilości i lepszej broni, w tym do Waszyngtonu i innych rakiet systemy. Obiecałem.

READ  Disney, Netflix i Comcast twierdzą, że pokrywają koszty podróży personelu w celu aborcji

„To jest teraz wojna artyleryjska” – powiedział brytyjskiej gazecie Guardian Wadim Skipitsky, zastępca szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego.

„Wszystko teraz (na Zachodzie) zależy od tego, co nam daje. W jednym dziale na Ukrainie znajduje się około 10 do 15 dział rosyjskiej artylerii”.

Zwłoki zanieczyszczają wodę

W nadziei na zajęcie całego terytorium wschodniej prowincji Ługańsk, Rosja skoncentrowała swoje siły w wojnie o Siwerodonieck, która domaga się kapitulacji Ukrainy separatystycznej prowincji Donieck – obszarowi znanemu jako Donbas, który był wspierany przez pełnomocników separatystów. Od 2014 roku.

Wojska ukraińskie w dużej mierze ewakuowały się z dzielnic mieszkalnych miasta, ale nie postawiły stopy na wschodnim brzegu rzeki Shivarsky Doniec. Siły rosyjskie również próbują okrążyć Ukraińców od północy i południa, ale jak dotąd osiągnęły ograniczone postępy.

Obie strony twierdzą, że bitwa o miasto spowodowała ogromne straty.

Ukraiński burmistrz kontrolowanego przez Rosję miasta Mariupol działa obecnie poza południowym portem po trzymiesięcznym oblężeniu, które zabiło tysiące i powiedział, że kolejne tysiące mogą umrzeć z powodu choroby.

Vadim Poichenko powiedział, że rosyjskie siły okupacyjne nie zdołały właściwie pozbyć się ciał w mieście, zanieczyszczając wodociągi, które gniły podczas upałów i deszczu.

„Wybuchły biegunka i cholera… (to) zażądają tysięcy więcej marihuany” – powiedział.

Prezydent Władimir Putin rozpoczął swoją „specjalną operację wojskową” na Ukrainie w lutym, mówiąc, że jego celem jest rozbrojenie i „zredukowanie” sąsiadów Rosji. Kijów i jego sojusznicy wzywają do niesprowokowanej wojny okupacyjnej.

Czwartkowe przemówienie Putina, będące paralelą między jego wizją nowego dążenia do odzyskania ziem rosyjskich, a historycznymi osiągnięciami cara Piotra Wielkiego, dowiodło, że cel Moskwy okazał się sukcesem.

READ  Przeciek Sądu Najwyższego Johna Robertsa „absolutnie okropny”

Doradca Zełenskiego Mychajło Podolak napisał na Twitterze: „Wyznanie Putina, który porównuje się do zawłaszczania ziemi i Piotra Wielkiego, dowodzi: nie ma »konfliktu«, tylko krwawe zajęcie kraju pod pretekstem ludobójstwa”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowy raport biura Reuters; Napisane przez Petera Groffa i Johna Stone Street; Edytowanie przez Filippę Fletcher i Edmunda Playera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.