Stany Zjednoczone dodały w maju 390 000 miejsc pracy, a gospodarka wciąż rozwija się w szybkim tempie

Liczby: Stany Zjednoczone dodały w maju 390 000 nowych miejsc pracy, więcej niż oczekiwano, co wskazuje, że rynek pracy i cała gospodarka są nadal silne.

Według sondażu przeprowadzonego przez The Wall Street Journal, ekonomiści przewidują niewielki wzrost liczby 328 000 nowych miejsc pracy.

Wzrost zatrudnienia jest najniższy od 13 miesięcy. Jednak ekonomiści twierdzą, że wzrost zatrudnienia spowolni, ponieważ Stany Zjednoczone odzyskają większość miejsc pracy utraconych podczas epidemii.

Stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 3,6%. Rząd powiedział w piątekI był tylko jeden kleszcz wyższy niż niska dawka przed infekcją.

Wielkość siły roboczej wzrosła w maju do 330 tys., podnosząc tzw. współczynnik aktywności zawodowej z 62,2% do 62,3%. Jednak odsetek osób w wieku produkcyjnym lub produkcyjnym jest nadal poniżej poziomu sprzed epidemii.

W obrocie na wolnym rynku akcje notowały niższe ceny po ogłoszeniu zatrudnienia.

Inwestorzy z Wall Street i Rezerwa Federalna byli w pełnej gotowości przed majowym raportem o zatrudnieniu. Inwestorzy szukają oznak, że gospodarka zaczyna słabnąć, gdy bank centralny gwałtownie podnosi stopy procentowe, aby kontrolować stopy procentowe. Najwyższa inflacja od 40 lat.

Kupcy oczekują wszelkiego rodzaju pomocy.

Patrick D. Fallen / Agencje France-Press / Getty Images

Ze swojej strony bank centralny chce nieco schłodzić rozgrzany do czerwoności rynek pracy, aby zapobiec dalszej presji na wzrost inflacji. Płace wzrosły w ciągu ostatniego roku i teraz znacznie zwiększają wydatki przedsiębiorstw.

Płace godzinowe wzrosły o 10 centów, czyli 0,3%, do 31,95 USD w maju.

Wzrost płac pracowników spadł z 5,5% do 5,2% w ubiegłym roku. Ponieważ płace gwałtownie wzrosły od początku lat 80., zyski wydają się spadać.

Mimo wysokich pensji pracowników wciąż nie stać na utrzymanie.

Podczas gdy inflacja wzrosła do 8,3% w ubiegłym roku i oczekuje się, że spadnie, Amerykanie nie mogą spodziewać się znacznej ulgi w przyszłości.

Duży obraz: Wall Street preferuje rynek pracy w stylu Złotowłosej: nie za gorący, ale nie za zimny.

Rynek pracy od dawna walczy o pracowników, a wyższe płace mogą wzrosnąć. Mogłoby to pogorszyć inflację i doprowadzić do strasznego cyklu płac i cen, którego Stany Zjednoczone nie widziały od lat 70. XX wieku.

Jednak jeśli rynek pracy stanie się zbyt zimny, może to obniżyć wydatki konsumentów i zwiększyć obawy o recesję. Wzrost gospodarczy gwarantuje spowolnienie ze względu na wyższe stopy procentowe.

Gorący majowy raport o zatrudnieniu prawdopodobnie utrzyma kurs na radykalne podwyżki stóp procentowych w okresie letnim.

Kluczowe szczegóły: Restauracje i hotele przodują w kwestii ponownego zatrudnienia, dodając 84 000 miejsc pracy. Coraz więcej ludzi wychodzi jeść, podróżować lub spędzać wakacje

Zatrudnienie wzrosło do 75 tys. w firmach profesjonalnych, 47 tys. w transporcie i magazynach oraz 36 tys. w budownictwie.

Rządy dodały także 57 000 miejsc pracy.

Handel detaliczny jest jedyną branżą, w której można znaleźć pracę. Zatrudnienie spadło o 61 tys.

Zatrudnienie zmieniło się nieznacznie w kwietniu (436.000) i marcu (398.000), pokazują zrewidowane dane.

Patrząc w przyszłość: „Rynek pracy w USA nadal spada. Pomimo obaw o spowolnioną gospodarkę, pracodawcy nadal robią to w tempie, które zwiększa liczbę pracowników” – powiedział Nick Bunker, dyrektor ds. badań w Indie Hiring Lab.

„Kolejny majowy miesiąc stałego wzrostu liczby miejsc pracy jest kolejnym dowodem na to, że gospodarka amerykańska nie znajduje się na wiosnę w recesji”, powiedział Bill Adams, główny ekonomista Bank of Comorica. „Amerykanie nadal wracają na rynek pracy, ponieważ koszty utrzymania ograniczają finanse mieszkaniowe”.

Reakcja rynku: Średnia przemysłowa Dow Jones DJIA I S&P 500 SPX Mniej otwarte w handlu piątkowym.

READ  Bombowiec uderzył krótko po południu w Kijowie, stolicy Ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.