Siły rosyjskie zostały zepchnięte do dużego miasta we wschodniej Ukrainie

KIJÓW, Ukraina — Siły rosyjskie dotarły w poniedziałek do centrum Siewierotniecka, jednej z ostatnich ukraińskich twierdz we wschodnim regionie Donbasu, gdzie Moskwa koncentruje teraz swoją ofensywę.

The Wojna o Siewierodonieck Pod wieloma względami przypomina walkę o Mariupol, gdzie rosyjskie siły prorządowe próbowały otoczyć miasto, podczas gdy seria ostrzałów obróciła większość budynków w gruzy.

Walki podkreślają kluczową rolę artylerii we wschodniej Ukrainie, ponieważ Rosja stara się nie tracić zbyt dużej siły roboczej w walkach miejskich. Upadek miasta może ulżyć rosyjscy żołnierze Będzie to ostatnia rewizja sił ukraińskich na Wschodzie przed kolejnym atakiem na ukraińskie miasta Słowiańsk i Kramatorsk.

Serhiy Haidai, gubernator obwodu ługańskiego, który wraz z sąsiednim Donieckiem będzie tworzył region Donbasu, powiedział w poniedziałek rano, że 60% całej ważnej infrastruktury w Siewierodoniecku zostało zniszczone. Przemawiając w ukraińskiej telewizji, opisał charakter wojny: kilka godzin rosyjskiego ostrzału, po którym nastąpiła próba wkroczenia wojsk do miasta.

„Zapach trupów jest stały, ponieważ nie niosą ciał” Pan. powiedział Haitai. „Rozstrzeliwują wszystko w arsenale Federacji Rosyjskiej”. wojska ukraińskie Powiedział, że próbuje to powstrzymać, dopóki nie zostanie dostarczone więcej ciężkiej broni.

Granat z napędem rakietowym był w poniedziałek w ruchu w pobliżu Gramadorska w obwodzie donieckim.


Zdjęcie:

Carlos Baria / Reuters

Codzienne stały się wypowiedzi polityczne sporządzone na ogrodzeniu w Pokrowskiej w obwodzie donieckim na Ukrainie.


Zdjęcie:

Carlos Baria / Reuters

W poniedziałek po południu, po zapaleniu się opancerzonego wozu ewakuacyjnego, władze zarządziły wstrzymanie ewakuacji. powiedział Haitai. Zabił francuskiego dziennikarza.

Gdy pojazd miał przewozić 10 osób, uderzył reportera, który zgłaszał próby przebicia kawałków pancerza samochodu i ewakuacji. Haitai powiedział na swoim kanale Telegram.

Francuskie władze zidentyfikowały zabitego dziennikarza jako Frederica Leclerca-Imhoffa, który pracował dla francuskiego nadawcy BFM.

„Francja domaga się, aby wkrótce wszczęto otwarte śledztwo, aby rzucić pełne światło na okoliczności tej tragedii” – powiedziała w oświadczeniu francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colona.

Oddzielnie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow nazwał francuską telewizję TF1 „bezwarunkowym priorytetem” wyzwolenia dwóch części Donbasu, które Moskwa uważa za niezależne.

Pomimo braku paliwa, uszkodzonych dróg i ryzyka rosyjskich ataków, wielu wysiedlonych Ukraińców wraca do domu po ucieczce na początku rosyjskiej inwazji. Oto jak wyglądałby wyjazd do Kijowa. Opis zdjęcia: Michael Ines Simon

Według Instytutu Badań Wojennych siły rosyjskie są skoncentrowane w Siewierdoniecku, więc nie mogą prowadzić operacji na dużą skalę nigdzie indziej w kraju. Jednak Rosja nadal przeprowadzała naloty w innych częściach Ukrainy, co jest znakiem, że ambicje Moskwy wykraczają poza Donbas.

Według ukraińskich urzędników w poniedziałek rano wszystkie obszary Sumi i Charkowa w północnej Ukrainie oraz Krivi Rih na południu zostały dotknięte nalotami. Ponadto urzędnicy powiedzieli, że posiłki zostaną wysłane na rosyjskie pozycje wokół Ukrainy.

Rosja twierdzi, że zaatakowała cele na południu kraju, w tym południowe dowództwo wojskowe Ukrainy.

Według rosyjskich gazet Kirill Stremousov, zastępca szefa rosyjskiej administracji wojskowo-cywilnej w obwodzie chersońskim, zaczął eksportować pszenicę do Rosji. Ukraina wcześniej oskarżyła Rosję o kradzież i blokowanie dostaw zboża Eksport zbóżDoprowadziło to do niedoborów żywności w niektórych częściach świata.

Agencja wojenna twierdzi, że siły ukraińskie na południu przeprowadziły w weekend udany kontratak w pobliżu Gershon. Chociaż jest mało prawdopodobne, że odzyskają znaczną część terytorium, mogą zmusić Rosję do wysłania większej ilości zasobów do regionu.

Ataki pocisków podpalają domy w mieście Lisjansk w Donbasie na Ukrainie.


Zdjęcie:

ARIS MESSINIS / Agence France-Presse przez Getty Images

Mieszkańcy pomagają strażakom ugasić pożar spowodowany rosyjskim ostrzałem kilku miejsc publicznych w ukraińskim mieście Charków.


Zdjęcie:

Carol Gucci / Zuma Press

Gubernator rosyjskiego obwodu kurskiego powiedział w poniedziałek, że Ministerstwo Obrony wyśle ​​do regionu dodatkowe wojska, aby chronić go przed atakami przez granicę ukraińską. Rosja obwinia Kijów o kilka strajków na składy paliw i infrastrukturę krytyczną W granicach Rosji.

Prezydent Biden, który wrócił do Białego Domu w poniedziałek rano z Delaware, został zapytany, czy Stany Zjednoczone planowały wysłać Systemy rakietowe dalekiego zasięgu na Ukrainę.

„Nie zamierzamy wysyłać systemów rakietowych na Ukrainę, aby zaatakowały Rosję” – powiedział. Biden powiedział niewyjaśnione.

W piątek w Wall Street Journal Kijów donosi, że oczekuje się, że administracja Bidena wyśle ​​na Ukrainę systemy rakietowe dalekiego zasięgu na początku tego tygodnia. Rosyjska ofensywa w regionie Donbasu.

Broń dostarczana przez Stany Zjednoczone obejmuje wiele systemów rakietowych, MLRS, mobilnych pocisków artyleryjskich, które mogą wystrzelić kilkadziesiąt mil dalej niż jakikolwiek obecny system pod kontrolą Ukrainy.

Po wypowiedziach prezydenta w poniedziałek jeden z przedstawicieli powiedział, że rozważane jest wysłanie MLRS na Ukrainę w celu użycia go na polu bitwy, ale Rosja nie ma „nic na stole ze zdolnościami do uderzeń dalekiego zasięgu”, które mogłyby trafić w cele.

W wideoprzemówieniu opublikowanym późną niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński powtórzył potrzebę kraju. Broń do odepchnięcia Rosjan.

Pan. Biden później wezwał Ukrainę do oddania hołdu rodzinom zabitych członków służby amerykańskiej na Cmentarzu Narodowym w Arlington.

„Wojna prowadzona przez Ukraińców jest” częścią większej walki, która jednoczy wszystkie narody – powiedział. powiedział Biden. „Te święte tereny były częścią wielu patriotów, którzy odpoczywali na zawsze – w wojnie między demokracją a dyktaturą, wolnością i uciskiem”.

W poniedziałek Unia Europejska ogłosiła, że ​​nałoży na Rosję embargo na ropę na okupację Ukrainy, co zrównoważy 90% wcześniejszego rosyjskiego importu ropy do końca roku.

Zakaz zwolniłby ropę rurociągową z Rosji, która stanowi jedną trzecią zakupów ropy naftowej w UE z Rosji.

Poniedziałkowy strajk w Lisichańsku na Ukrainie pozostawił budynki w stanie ruiny.


Zdjęcie:

Getty Images autorstwa Arisa Machinisa / Agencies France-Press

Przywódcy UE od tygodni próbują uzgodnić szósty zestaw sankcji wobec Rosji, które skoncentrują się na eksporcie ropy. Niektóre kraje UE jest mocno uzależniony od rosyjskiej ropyW szczególności Węgry z trudem odcinają przepływ, argumentując, że skutki gospodarcze będą zbyt duże.

Otoczone lądem Węgry otrzymują całą rosyjską ropę rurociągiem. Jedna trzecia rosyjskiego importu ropy naftowej do UE to ropa rurociągowa, a reszta jest dostarczana drogą morską.

Napisz do Ian Lovett na [email protected] i Thomas Grove na [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Zaginiony więzień z Alabamy, więzień w areszcie w Indianie po pościgu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.