Rosjanin skazany na dożywocie w pierwszym ukraińskim procesie o zbrodnie wojenne

KIJÓW, Ukraina (AP) – W poniedziałek ukraiński sąd skazał 21-letniego rosyjskiego żołnierza na dożywocie za zabicie pierwszego wyroku za zbrodnie wojenne po inwazji Moskwy trzy miesiące temu.

Sierżant Vadim Shishimir przyznał się do zastrzelenia 62-letniego mężczyzny w wiosce w północno-wschodniej części Sumi na początku wojny..

Zeznał, że Oleksandr zastrzelił Shelibo. Szelipow, który rozmawiał przez telefon komórkowy, powiedział sądowi, że urzędnik nalegał, aby siły ukraińskie były w stanie wskazać ich miejsce pobytu.

Ukraińscy prokuratorzy badają tysiące zbrodni wojennych, ponieważ świat naciska na Rosję, by wzięła odpowiedzialność za inwazję. Siły rosyjskie zbombardowały teatr, w którym przebywali cywile, i zaatakowały szpital położniczy. Po ewakuacji Moskwy z miast wokół Kijowa kilka tygodni temu odkryto masowe groby w miastach takich jak Pucha i ciała porozrzucane na ulicach.

Skutki wojny były odczuwalne daleko poza Ukrainą, podnosząc ceny energii i żywności. Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że konflikt pomógł zwiększyć liczbę przesiedleńców na całym świecie do rekordowego poziomu, a ponad 100 milionów osób zostało eksmitowanych ze swoich domów na całym świecie.

W poniedziałek na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński wezwał do „maksymalnych” sankcji wobec Rosji.

Powiedział w filmie, że sankcje muszą zostać zniesione, aby zapobiec okupacji Rosji i że wszystkie jej banki, w tym embargo na ropę naftową, zostaną zakazane, a handel z Rosją całkowicie odcięty.

Zełenski mówi, że jego kraj spowolnił rosyjski postęp i że odwaga jego narodu wywołała niewidzialną jedność w demokratycznym świecie.

Na polu bitwy siły rosyjskie nasiliły ostrzał wschodniego przemysłowego centrum Ukrainy, gdzie nasilają ofensywę w regionie, który jest obecnie centrum walk.

Walki w Donbasie, gdzie walczą z miastem siły ukraińskie i rosyjskie, zmusiły wielu cywilów do opuszczenia swoich domów.

W poniedziałek w Tokio prezydent USA Joe Biden i Premier Japonii Fumio Kishida przyłączył się również do potępienia inwazji Moskwy na Ukrainę. Wcześniej podczas swojej azjatyckiej trasy Biden podpisał się pod prawem Kolejne 40 miliardów dolarów wsparcia USA na obronę Ukrainy przed rosyjską agresją.

READ  Neo: Dwóch zabitych w wypadku samochodowym z budynku w Szanghaju

Wsparcie Zachodu – finansowo i militarnie – ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Ukrainy, pomagając jej uzbrojonym i niezliczonym siłom udaremnić rosyjską próbę przejęcia stolicy Kijowa i sparaliżowania ich gdzie indziej. W obliczu tych niepowodzeń Moskwa wyznaczyła bardziej ograniczone cele na Ukrainie, a jej wizją jest poszerzenie terytorium zajmowanego przez prorosyjskich separatystów od 2014 roku.

Siły ukraińskie okopały się wokół głównego kontrolowanego przez Ukraińców miasta Siwrodoneck w obwodzie ługańskim Donbasu, a Rosja zintensyfikowała starania o jego zdobycie. Gubernator Siergiej Haidoi oskarżył Rosjan o „celowe próby zniszczenia miasta”.

Haidai powiedział w niedzielę, że Rosjanie najechali kilka miast i miasteczek w Ługańsku, gromadząc 24-godzinny ostrzał i koncentrację sił i broni, sprowadzając wojska z północno-zachodniego Charkowa, na południe od Mariupola i z Rosji.

Ale ukraińskie wojsko twierdzi, że atak sił rosyjskich na Ołeksandrywkę za wsią Siwerodonieck nie powiódł się.

W niedzielę parlament Ukrainy po raz trzeci do 23 sierpnia przegłosował przedłużenie stanu wojennego i mobilizację sił zbrojnych. Ukraińscy urzędnicy niewiele mówili o poziomie ofiar w ich kraju od początku wojny, ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński powiedział w niedzielę. Każdego dnia na wschodzie ginie 100 ukraińskich bojowników.

Podczas gdy Wschód jest obecnie centrum lotnictwa, konflikt nie jest tam ograniczony. Zastępca burmistrza miasta powiedział, że usłyszał potężne eksplozje w Corroston, 160 kilometrów (100 mil) na zachód od Kay, wczesnym rankiem w poniedziałek. Ukraińskie agencje informacyjne podają, że to już trzeci dzień otwartych ataków w obwodzie żytomierskim.

___

Relacja Becatoro z Kramatorsk na Ukrainie. Do dziennikarzy Associated Press we Lwowie dołączyli Yuras Karmanov, Andrea Rosa w Charkowie i inni pracownicy AP z całego świata.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.