Biden powiedział, że Stany Zjednoczone będą interweniować militarnie, jeśli Chiny zaatakują Tajwan

TOKIO – Prezydent Biden powiedział, że Stany Zjednoczone podejmą działania odwetowe, jeśli Chiny będą chciały przejąć Tajwan, co wzbudza niepewność, czy Stany Zjednoczone odejdą od swojej długoterminowej strategicznej dwuznaczności, gdy szukają sposobów weryfikacji rosnących wpływów Pekinu. W Azji.

Pan. Komentarze Bidena wywołały gniew w Pekinie i pochwały z Taipei. Byli też częścią modelu: w sierpniu i październiku ubiegłego roku prezydent odpowiadał na pytania dotyczące Tajwanu, zalecając zerwanie z polityką USA wobec demokratycznie samorządnej wyspy, tylko dla pomocników do skoku. Powiedzieć, że nic się nie zmieniło.

Tym razem wybrał lokalizację bardzo blisko Pekinu, a komentarze pojawiły się, gdy prezydenci i przywódcy kilkunastu krajów regionu Indo-Pacyfiku zatwierdzili nową platformę gospodarczą, aby przeciwstawić się wpływom Chin.

Pan z premierem Japonii w Tokio. Biden przemówił w poniedziałek Podczas swojej pierwszej azjatyckiej podróży jako dowódca.

Zapytano prezydenta, czy Stany Zjednoczone będą interweniować w odwecie za chińską inwazję na Tajwan, odmawiając wysłania wojsk amerykańskich na Ukrainę. Inwazja Rosji.

„Tak. To jest zobowiązanie, które podjęliśmy” – powiedział.

Powiedział, że polityka USA wobec Tajwanu nie uległa zmianie i że nasze zobowiązanie do zapewnienia środków wojskowych dla Tajwanu do obrony na mocy ustawy o stosunkach z Tajwanem. Urzędnik Białego Domu powiedział później, że Biden to powtórzył.

W poniedziałek w Tokio prezydent Biden powiedział, że nie spodziewa się, że Chiny będą próbowały przejąć siłą Tajwan.


Zdjęcie:

Evan Wuci / Associated Press

Zgodnie z tą ustawą, uchwaloną w 1979 roku, Kongres zobowiązuje się sprzedawać broń obronną Tajwanowi, ale Waszyngton wcześniej unikał stwierdzenia, czy będzie interweniował bezpośrednio w przypadku inwazji.

Wypowiedzi prezydenta już wywołały narastające napięcia między Waszyngtonem a Pekinem, który postrzega Tajwan jako część Chin i obiecuje przejęcie kontroli nad wyspą.

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenpin, pan. Zapytany na regularnej konferencji o komentarze Bidena powiedział, że Pekin był z nich „głęboko niezadowolony”.

Powiedział, że Chiny „nie mają miejsca na kompromis i ustępstwa” w kluczowych kwestiach, takich jak Tajwan, i „podejmą zdecydowane działania w celu ochrony swojej suwerenności i interesów bezpieczeństwa”. powiedział Wang.

Pan. Biden powiedział, że rywalizacja z Chinami była jego głównym celem w polityce zagranicznej i że pracuje nad mobilizacją sojuszników do wywierania presji na sprawy gospodarcze i prawa człowieka.

Stany Zjednoczone również były krytyczne Ocieplające stosunki Pekinu z RosjąA inwazja Moskwy na Ukrainę zmusiła przedstawicieli USA do możliwości jednoczesnej konfrontacji z dwoma głównymi przeciwnikami.

Tajwan to globalny punkt zapalny Podobny do Ukrainy, ale z potencjałem wywołania jeszcze bardziej niszczycielskiego konfliktu. Chociaż nie ma śladów zbliżającej się wojny, Chiny zintensyfikowały działania wojskowe Pekin rozbudowuje swój arsenał nuklearny w odpowiedzi na tzw. prowokacje tajwańskie w regionie.

Pan. Biden w swoich wypowiedziach w poniedziałek podkreślił zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w „politykę jednych Chin”, która uznaje i uznaje obecny reżim za jeden legalny rząd – ale tego nie robi.Pekin twierdzi, że Tajwan Jest częścią narodu. Ale prezydent powiedział, że nie daje to Chinom prawa do przejęcia wyspy siłą.

„Zgadzamy się z polityką Jednych Chin i wszystkimi zawartymi przez nas umowami. Ale pomysł, że można go wziąć siłą, że można go wziąć siłą, nie jest właściwy ”- powiedział. powiedział Biden. „Wtedy to po prostu dotarło do nas.

Zbagatelizował również możliwość, że Chiny będą próbowały zdobyć Tajwan.

„Oczekuję, że to się nie stanie i nie zostanie wypróbowane” – powiedział. Biden powiedział, że ważne jest, aby światowi przywódcy wysłali mocny sygnał, że jeśli Pekin podejmie takie działania, będą miały konsekwencje.

Rzecznik MSZ Jonah Owen powiedział w oświadczeniu, że Tajwan był „wdzięczny” za „solidne” zaangażowanie Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Biden rozpoczął swoją pierwszą podróż do Korei Południowej od wizyty w fabryce półprzewodników Samsunga, która służy jako model dla planowanej fabryki chipów w Teksasie, ponieważ Stany Zjednoczone dążą do wzmocnienia łańcuchów dostaw w obliczu konkurencji z Chinami. Zdjęcie: Jonathan Ernst / Reuters

„Zaangażowanie naszego rządu w ochronę niepodległości, demokracji i bezpieczeństwa Tajwanu nigdy się nie zmieniło i będziemy nadal ulepszać nasze zdolności obronne” – powiedział.

Niektórzy amerykańscy prawodawcy przysięgli chronić Tajwan przed chińską agresją.

„W przypadku chińskiego ataku prezydent Biden musi ogłosić, że Stany Zjednoczone staną w obronie Tajwanu” – powiedział Sen. Tom Cotton (R., Arch.) napisał na Twitterze. „Ciągła dwuznaczność sprowokuje chińskich komunistów, nie powstrzymując ich – najgorsze w obu światach”.

„Prezydent Biden ma rację. Niezawodna prewencja wymaga zarówno odwagi, jak i jasności – a żywa demokracja Tajwanu zasługuje na nasze pełne poparcie” – napisał na Twitterze senator Bob Menendez (D., NJ), przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych.

Inni Republikanie byli sceptyczni wobec wszechstronnej roli Stanów Zjednoczonych w konfliktach zagranicznych i byli ostrożni. Biden mówi, że chce powstrzymać chiński imperializm w Azji – wysyła w nieskończoność dziesiątki tysięcy żołnierzy do Europy, jest też jednym z partii.

Pan. Wyjazd Bidena do Azji pokazuje, że Waszyngton nadal koncentruje się na konfrontacji z Chinami. Inwazja Rosji na Ukrainę Coraz więcej uwagi opinii publicznej. Jego komentarze na temat Tajwanu, nawet jeśli zostały zredukowane przez doradców, wspierały jego stanowisko, że USA nie odwróciły uwagi od wojny na Ukrainie i poprawiały sojusze azjatyckie.

Ogłoszona w poniedziałek struktura gospodarcza Indo-Pacyfiku jest najbardziej ambitną próbą administracji Bidena budowania więzi gospodarczych z krajami azjatyckimi od czasu jej prezydentury.

Donald Trump

Wycofał się z Partnerstwa Transpacyficznego w 2017 roku. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że struktura reprezentuje nowe podejście do współpracy, które wykracza poza tradycyjną umowę handlową.

Ramy będą koncentrować się na współpracy w kwestiach globalnych, takich jak łańcuchy dostaw, czysta energia i przepisy cyfrowe – ale nie obejmują planów negocjowania niższych taryf ani szerszych działań mających na celu usunięcie barier w dostępie do rynku.

Japonia, sojusznik Stanów Zjednoczonych, od dawna jest nieobecny w obowiązkach wojskowych w regionie i jest na skraju bardziej asertywnej postawy wobec Tajwanu. Tym, co wyróżniało uwagi Bidena, była przestrzeń. Stojący obok prezydenta premier Fumio Kishida, w odpowiedzi na pytanie dotyczące Tajwanu, powiedział, że współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w celu zapewnienia, że ​​to, co Rosja zrobiła Ukrainie, nie może być śledzone przez nikogo w Azji Wschodniej.

„Dramatycznie wzmocnimy naszą armię” – powiedział. powiedział Kishida.

Były premier Shinzo Abe, kluczowy zwolennik rządu Kishidy, wezwał Stany Zjednoczone w kwietniu Należy odrzucić niejednoznaczność strategiczną Na Tajwanie. Prezydent Korei Południowej Eun Suk-yol i Mr. Po sobotnim spotkaniu Biden odniósł się do Tajwanu jako do kwestii bezpieczeństwa, a oba kraje od dawna unikają włączenia go do wspólnych oświadczeń.

W przypadku inwazji przy poprzednich okazjach, pan do ochrony Tajwanu. Biden zobowiązał się do Stanów Zjednoczonych. W wywiadzie dla ABC News w sierpniu na temat wycofania się USA z Afganistanu, pan. Biden dodał Tajwan do swojej listy sojuszników.

Na październikowej imprezie CNN w ratuszu, zapytany o obronę Tajwanu przez Stany Zjednoczone, odpowiedział: „Tak, jesteśmy do tego zobowiązani”. W obu przypadkach urzędnicy Białego Domu powiedzieli później, że polityka USA wobec Tajwanu nie uległa zmianie.

Su Tzu-yun, badacz z Narodowego Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem i Obroną, wspieranego przez tajwańską armię, został poinformowany przez sojuszników USA o Tajwanie.

„Stany Zjednoczone przechodzą od tak zwanej dwuznaczności strategicznej do „konstruktywnej dwuznaczności” – powiedział. Powiedziała Su. Aby pokrzyżować militarne ambicje Chin, pan. Powiedział, że komentarze Bidena są ważne.

Napisz do Andrew Restuccia pod adresem [email protected], Ken Thomas pod adresem [email protected] i Josh Chin pod adresem [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  NBA Playoffs 2022 – LeBron, Kevin Love i inni reagują na thriller Brooklyn Nets-Boston Celtics Game 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.