Protestujący oblegali prezydenta Sri Lanki, który uciekł na Malediwy, oraz gabinet premiera

  • Prezydent Rajapaksa ucieka kilka godzin przed planowaną rezygnacją
  • Demonstranci domagali się dymisji premiera Ranila Wickremesinghe
  • Wickremesinghe ogłosił stan wyjątkowy i wkrótce wrócił

COLOMBO, 13 lipca (Reuters) – Prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa uciekł w środę na Malediwy, kończąc prawie dwie dekady rządów jego rodziny na Sri Lance po masowym powstaniu społecznym wywołanym załamaniem gospodarczym.

Jednak jego decyzja o mianowaniu jego sojusznika, premiera Ranila Wickremesinghe, tymczasowym prezydentem, wywołała dalsze protesty, podczas których protestujący oblegali urząd premiera, domagając się, aby on również odszedł.

Biuro Wickremesinghe początkowo wprowadziło natychmiast stan wyjątkowy i godzinę policyjną, a następnie je zniosło, ale poinformowało, że środki zostaną ogłoszone później.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Grafika Reutera

Policja stacjonująca przed gabinetem premiera wystrzeliła kilka pocisków z gazem łzawiącym, a wojskowy helikopter przez chwilę unosił się nad głową, ale protestujący wyglądali na niezrażonych i ostatecznie weszli na teren kompleksu. Zespół Wickremesinghe odmówił ujawnienia jego miejsca pobytu.

„To niesamowite, ludzie próbują uchwycić tę przestrzeń od około trzech godzin” – powiedział 25-letni student Sanjuka Kavinda, stojąc w pobliżu otwartych drzwi gabinetu premiera. „Wszyscy na tym spotkaniu będą tutaj, dopóki Ranil nie ustąpi bez względu na wszystko.

W swoim oświadczeniu Wickremesinghe powiedział, że protestujący „nie mieli powodu, by oblegać urząd premiera”.

„Chcą przerwać postępowanie parlamentarne. Ale musimy przestrzegać konstytucji. Więc siły bezpieczeństwa poinstruowały mnie, abym wprowadził stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Próbuję to zrobić”.

Na parterze dwupiętrowego, bielonego budynku z epoki kolonialnej dziesiątki protestujących zgromadziły się, by śpiewać syngaleskie piosenki pop. W pobliskim klimatyzowanym pomieszczeniu siedział duży oddział ochrony uzbrojony w karabiny szturmowe.

Organizatorzy protestów i pracownicy ochrony poprowadzili maszerujących przez centralną drewnianą klatkę schodową pośrodku budynku na ostatnie piętro, gdzie znajduje się apartament premiera.

READ  Zakwestionowany partner Muska, który przejęła Twittera o wartości 44 miliardów dolarów

W pobliskim pokoju na piętrze, gdzie kilka tygodni temu agencja Reuters przeprowadziła wywiad z Wickramasinghe, pospiesznie wepchnięto w kąty pluszowe meble, a szereg uzbrojonych ochroniarzy blokował odwiedzających.

Sri Lanka była rządzona przez potężną rodzinę Rajapakse przez ostatnie dwie dekady. Gotabaya Rajapaksa został wybrany na prezydenta kraju w listopadzie 2019 roku.

Nowy lider pojawi się w przyszłym tygodniu

Oczekuje się, że Parlament mianuje nowego pełnoetatowego prezydenta w przyszłym tygodniu i chociaż nie podjęto żadnej decyzji, pierwszym wyborem partii jest Wickremesinghe, powiedział Reuterowi jeden z głównych źródeł rządzących.

Próba Wickremesinghe’a, by trzymać się protestujących, którzy twierdzą, że są bliskimi sojusznikami rodziny Rajapaksa, która zdominowała kraj od czasu, gdy starszy brat Rajapaksy, Mahinda został prezydentem w 2005 roku, rozgniewa ich.

„Poseł z jednym mandatem zostaje mianowany premierem. Teraz ta sama osoba zostaje mianowana p.o. prezydenta” – powiedział na Twitterze opozycyjny kandydat na prezydenta Sajith Premadasa. „To demokracja w stylu radżapaksów. Co za parodia. Co za tragedia”.

Prezydent, jego żona i dwóch ochroniarzy wystartowało z głównego międzynarodowego lotniska w pobliżu Kolombo lotem sił powietrznych w środę wczesnym rankiem, zgodnie z oświadczeniem sił powietrznych.

Przewodniczący parlamentu Mahinda Yappa Abeywardena powiedział, że Rajapaksa skontaktował się z nim telefonicznie i poinformował go, że jego list rezygnacyjny dotrze później w środę.

Źródło rządowe i osoba bliska Rajapakse powiedział, że był w Male, stolicy Malediwów. Stamtąd prezydent uda się do innego kraju azjatyckiego, podają źródła rządowe.

Kryzys ekonomiczny

Protesty przeciwko kryzysowi gospodarczemu szalały od miesięcy, kiedy setki tysięcy ludzi przejęło w ostatni weekend kluczowe budynki rządowe w Kolombo, oskarżając Rajapaksów i ich sojuszników o inflację, deficyty i korupcję. Czytaj więcej

Bracia prezydenta, były prezydent i premier Mahinda Rajapaksa oraz były minister finansów Basil Rajapaksa, nadal przebywają na Sri Lance, podają źródła rządowe i doradcy.

READ  Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przygotowują się do nowych rosyjskich sankcji po zamachu na Puchę

Wickremesinghe, którego prywatny dom w Kolombo został podpalony w sobotę, zaproponował, że zrezygnuje z funkcji premiera, ale nie powtórzył oferty po tym, jak został zaprzysiężony na prezydenta w środę. Jeśli tak, Marszałek będzie pełnił obowiązki Prezydenta do czasu wyboru nowego Prezydenta 20 lipca zgodnie z planem.

Wśród zawirowań gospodarczych i politycznych ceny obligacji państwowych Sri Lanki osiągnęły w środę rekordowo niskie poziomy.

Ambasada USA w Kolombo, zlokalizowana w centralnej dzielnicy miasta, poinformowała, że ​​jako środek zapobiegawczy odwołuje usługi konsularne na popołudnie i czwartek.

Gospodarka turystyczna kraju wyspiarskiego została najpierw dotknięta pandemią COVID-19, a następnie spadkiem przekazów pieniężnych ze Sri Lanki za granicą. Chociaż zakaz nawozów chemicznych wpłynął na produkcję, zakaz został później cofnięty. Czytaj więcej

W 2019 r. Rajapaksas wprowadził populistyczne cięcia podatków, które uderzyły w finanse rządu, podczas gdy zmniejszające się rezerwy walutowe ograniczyły import paliw, żywności i leków.

Obniżono ceny benzyny, a przed sklepami sprzedającymi gaz do gotowania utworzyły się długie kolejki. Inflacja zasadnicza wyniosła w zeszłym miesiącu 54,6%, a bank centralny ostrzegł, że w nadchodzących miesiącach wzrośnie do 70%.

Mahinda Rajapaksa, który był prezydentem w latach 2005-2015, a następnie premierem pod rządami swojego brata, ustąpił w maju po gwałtownych protestach przeciwko rodzinie. Przez kilka dni ukrywał się w obozie wojskowym na wschodzie kraju, po czym wrócił do Kolombo.

We wtorek urzędnicy imigracyjni Sri Lanki uniemożliwili Basilowi ​​Rajapaksie, który w kwietniu zrezygnował z funkcji ministra finansów, opuszczenie kraju. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Kanishki Singh i Alastair Paul; Raju Gopalakrishnan i Krishna N. Das napisał; Montaż przez Sama Holmesa, Sri Navaratnam i Kim Coghill

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.