Źródła podają, że Trump próbował wezwać członka personelu pomocniczego Białego Domu, aby porozmawiać z komisją 6 stycznia

Doradca, który nie miał regularnych kontaktów z byłym prezydentem, był zaniepokojony kontaktem i poinformował swojego prawnika, według doniesień.

Wezwanie przychodzi po dawnym Białym Domu Trumpa Asystent Cassidy Hutchinson Zeznawał publicznie przed komisją. Według źródeł, personel Białego Domu był w stanie potwierdzić część tego, co Hutchinson powiedział pod przysięgą.
CNN poinformowano o stanowisku świadka, do którego Trump próbował zadzwonić, ale nazwisko osoby nie zostało ujawnione. Szczegóły świadka, z którym Trump próbował się skontaktować, nie zostały wcześniej ujawnione.

Pierwsza informacja o telefonie Trumpa pojawiła się w dramatycznym momencie pod koniec przesłuchań w tym tygodniu przez wiceprzewodniczącą komisji Liz Cheney. Cheney, republikanin z Wyoming, ujawnił, że Trump „próbował wezwać” anonimowego świadka podczas przesłuchania komisji. Powiedział, że świadek „odmówił odpowiedzi lub odpowiedzi” na wezwanie Trumpa, zamiast tego zaalarmował swojego prawnika. Grupa przekazała te informacje do sądownictwa.

„Dołożymy wszelkich starań, aby bardzo poważnie wpłynąć na zeznania świadków” – powiedział Cheney podczas wtorkowego przesłuchania.

Rzecznik Komisji Specjalnej Izby Odmówił komentarza. Rzeczniczka Trumpa nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz.

Deputowany Pete Aguilar, kalifornijski demokrata, który zasiada w komisji, powiedział CNN we wtorek, że osoba, do której Trump próbował zadzwonić, rozmawia z grupą.

— Trump zadzwonił do kogoś, kto z nami rozmawiał — powiedział Aguilar.

Źródło zaznajomione z dochodzeniem panelu powiedział, że panel rozmawiał z osobą, którą Trump próbował zadzwonić, ale nie w ramach zeznania.

Przewodnicząca komisji demokratycznej z Mississippi Penny Thompson powiedziała w środę CNN, że próba wezwania tego świadka przez Trumpa wystarczyła, by przenieść go do Departamentu Sprawiedliwości.

„Moim zdaniem robienie tego jest bardzo niezwykłe i dlatego oddajemy to mniej więcej w ręce wymiaru sprawiedliwości, a oni muszą podjąć tę decyzję” – powiedział Thompson. Istniały wystarczające dowody, aby ustalić, czy osoba próbowała zastraszyć świadka. „Jesteśmy zaniepokojeni bezpieczeństwem świadków”.

READ  2022 Stanley Cup Playoffs Game 7: Rangers Host Penguins and Flames Meet the Stars w niedzielę

To nie pierwszy raz, kiedy grupa zgłosiła obawy dotyczące potencjalnego manipulowania świadkami.

„To trwa, a my staramy się przekazać wiadomość, że manipulowanie świadkami jest przestępstwem w Ameryce. Ludzie nie powinni zbliżać się do świadków i próbować zmieniać ich zeznania” – powiedział przedstawiciel Demokratów z Maryland. Jamie Raskin, który zasiada w zarządzie, powiedział CNN we wtorek.

Pod koniec przesłuchania Hutchinsona w zeszłym miesiącu Cheney przytoczył dwa przykłady możliwości zastraszenia świadka bez ujawnienia nazwiska świadka lub kontaktów. Źródła powiedziały CNN, że dwie historie, które Cheney opowiedziała podczas czerwcowego przesłuchania, były skierowane do Hutchinson i że Hutchinson wierzyła, że ​​te historie wpłyną na jej zeznania.

Pewnego razu Cheney powiedział, że świadek otrzymał telefon, w którym ktoś powiedział: „(mężczyzna) daj mi znać, że masz jutro swoją spowiedź. Chce, żebym ci powiedział, że myśli o tobie. Wie, że jesteś wierny i kiedy pójdziesz do spowiedzi, postąpisz właściwie.”

Wiele źródeł wcześniej powiedział CNN Świadkiem Hutchinsonem i „osobą” wymienioną w wiadomości, która została zredagowana w wersji wyświetlanej na ekranie podczas przesłuchania, byli Meadows, były pracownik Białego Domu.

Ben Williamson, rzecznik Meadows, zaprzeczył, jakoby Meadows lub ktokolwiek z jego „obozu” próbował zastraszyć Hutchinsona lub wpłynąć na jego zeznania.

„Nikt z obozu Meadows, osobiście ani w żaden inny sposób, nie próbował zastraszać ani kształtować swoich rozmów z komisją” – powiedział Williamson CNN.

Drugi przykład cytowany wcześniej przez panel – zeznanie świadka opisujące kampanię nacisku Z orbity Trumpa – źródła podały CNN, że Hutchinson był również w to zamieszany.

„Powiedzieli mi, że dopóki jestem graczem zespołowym, wiedzą, że jestem w zespole. Postępuję właściwie. Chronię tego, kogo mam chronić, wiesz, i będę kontynuował być w dobrej pozycji w świecie Trumpa” – powiedział Cheney na rozprawie, według świadka. Źródła mówią teraz, że Hutchinson złożył oświadczenie. „Dwukrotnie przypomnieli mi, że Trump czytał transkrypcje i żeby mieć to na uwadze poprzez moje komentarze i wywiady z zespołem”.

READ  Akcje europejskie ponownie rosną, ponieważ chiński ruch stóp poprawia nastroje

Ta historia została zaktualizowana w środę o dodatkowe szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.