Papież przeprasza za „katastrofalne” nadużycia szkolne w Kanadzie

MASKWASIS, Alberta (AP) — Katolicki duchowny przeprosił za współudział Kościoła katolickiego w „katastrofalnej” polityce rdzennych szkół rezydenckich, mówiąc, że przymusowa asymilacja rdzennej ludności ze społeczeństwem chrześcijańskim zniszczyła ich kultury, zniszczyła ich rodziny i zmarginalizowane pokolenia w więcej niż jeden. Czuje się to dzisiaj.

„Pokornie przepraszam za zło, które wielu chrześcijan wyrządziło ludności aborygeńskiej” – powiedział Franciszek w dawnej Erminskin Indian Residential School, obecnie w dużej mierze zburzonej, na ziemiach czterech narodów Cree na południe od Edmonton w Albercie.

Długo oczekiwane ułaskawienie otworzyło Franciszka tygodniową „pielgrzymkę pokuty” do Kanady, aby pomóc Kościołowi na jego drodze do pojednania z rdzenną ludnością i pomóc ofiarom w uzdrowieniu.

Słowa Francisa w poniedziałek wykroczyły poza jego wcześniejsze przeprosiny za „godne ubolewania” działania misjonarzy, zamiast tego przejął odpowiedzialność za instytucjonalną współpracę Kościoła z „katastrofalną” polityką asymilacji, którą kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania nazwała „ludobójstwem kulturowym”. „

To jest najświeższa aktualizacja. Poprzednia historia AP znajduje się poniżej.

MASKWACIS, Alberta (AP) — Papież Franciszek odwiedził w poniedziałek dawną szkołę mieszkalną Aborygenów, aby zaoferować długo oczekiwane przeprosiny za rolę Kościoła katolickiego w polityce Kanady przymusowej asymilacji rdzennych mieszkańców do chrześcijańskiego społeczeństwa. .

Francis złożył ręce pod brodą i modlił się przy grobie w pobliżu dawnej szkoły Erminskin Indian Residential School, obecnie w dużej mierze zburzonej, zanim tysiące rdzennych mieszkańców zostały zebrane przez czterech wodzów. Po powitaniu Franciszka tradycyjnym plemiennym bębnieniem i śpiewem, Papież modlił się cicho, gdy słońce wyjrzało po porannym deszczu.

Jeden z gospodarzy imprezy, Randy Erminskin, prezydent Erminskin Cree Nation, czekał na papieża na pobliskim parkingu i mówił o historycznym znaczeniu tego dnia.

„Moich zmarłych członków rodziny już z nami nie ma, moi rodzice chodzili do szkoły z internatem, a ja do szkoły z internatem” – powiedziała The Associated Press, nosząc tradycyjne nakrycie głowy z piórami Cree. „Wiem, że są ze mną, słuchają, obserwują”.

Miniatura wideo z YouTube

Wielu z tłumu nosiło tradycyjne stroje, w tym spódnice ze wstążki i kamizelki z rodzimymi motywami. Inni nosili pomarańczowe koszule, które stały się symbolem ocalałych ze szkoły, jak jedna dziewczyna opowiedziała historię swojej babci, która dała jej ulubioną pomarańczową koszulę.

READ  Trevor Lawrence jest na równi z Joe Burrowem na liście najlepiej zarabiających graczy NFL

W niedzielę przybycia do Edmonton, stolicy Alberty, Franciszek został powitany przez przedstawicieli trzech głównych grup tubylczych Kanady — Pierwszych Narodów, Metis i Eskimosów — wraz z dostojnikami politycznymi i kościelnymi. Podczas ceremonii powitania Franciszek ucałował rękę ocalałej ze szkoły Almy Desjarlais, Starszej z Pierwszych Narodów Jeziora Żabiego, w geście pokory i szacunku, którego używał w przeszłości podczas spotkań z ocalałymi z Holokaustu.

Rząd kanadyjski przyznał, że w finansowanych przez rząd szkołach chrześcijańskich, które działały od XIX wieku do lat 70. XX wieku, szerzyły się nadużycia fizyczne i seksualne. Około 150 000 aborygeńskich dzieci zostało zabranych z ich rodzin i zmuszonych do udziału w wysiłkach na rzecz integracji ich z kanadyjskim chrześcijańskim społeczeństwem, izolując je od wpływu ich domów, rdzennych języków i kultur.

Katolickie zakony religijne prowadzą 66 ze 139 kanadyjskich szkół rezydencyjnych, w których tysiące dzieci zmarło z powodu chorób, pożarów i innych przyczyn.

Sześciodniowa wycieczka Francisa – która obejmie inne miejsca w Albercie, a także Quebec City i Iqaluit w Nunavut na dalekiej północy – następuje po spotkaniach, jakie odbył wiosną z przedstawicielami Pierwszych Narodów, Metisem i przedstawicielami w Watykanie. Eskimosi. Spotkania te zakończyły się historycznymi przeprosinami 1 kwietnia za „godne ubolewania” nadużycia popełniane przez niektórych katolickich misjonarzy w szkołach rezydencyjnych.

Pomimo zerwania więzadeł kolanowych, które zmusiły go do odwołania wizyty w Afryce na początku tego miesiąca, pierwszy papież ze Stanów Zjednoczonych pozostał zdeterminowany, by odbyć tę podróż. 85-letni Franciszek nazwał to „pielgrzymką skruchy”, aby pomóc Kościołowi katolickiemu pojednać się z rdzennymi ludami i uzdrowić z tego, co Kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania nazwała „ludobójstwem kulturowym”.

Ten sam raport komisji wezwał Francisa do przeprosin za nadużycia na kanadyjskiej ziemi, żądanie, które spełnia podczas podróży.

Tysiące dzieci zmarło z powodu chorób, ognia i innych przyczyn. Odkrycie setek pochówków w byłych szkołach w ciągu ostatniego roku zwróciło międzynarodową uwagę na dziedzictwo szkół w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

READ  Amerykański ekspert ds. Zdrowia mówi, że ryzyko śmiercionośnego nowego wariantu Covid w Chinach jest „niezwykle niskie”

Masquasis, około godziny na południe od Edmonton, jest centrum czterech narodów Cree.

Organizatorzy wydarzenia powiedzieli, że robią wszystko, co możliwe, aby zapewnić, że ocaleni wezmą udział w wydarzeniu. Wiele osób będzie dojeżdżać z miejsc parkowania i jeździć, a organizatorzy przyznają, że wiele osób, które przeżyły, jest starszych i będzie potrzebować dostępnych pojazdów, przekąsek dla diabetyków i innych udogodnień.

Katolicy prowadzili większość szkół kanadyjskich, podczas gdy różne wyznania protestanckie prowadziły inne szkoły przy współpracy rządu.

W ramach ugody sądowej obejmującej rząd, kościoły i około 90 000 pozostałych studentów Kanada spłaciła miliardy dolarów przekazanych społecznościom tubylczym. Kościół Katolicki Kanady, jego diecezje i zakony przekazały ponad 50 milionów dolarów w gotówce i darowiznach w naturze i ma nadzieję na dodanie kolejnych 30 milionów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Premier Justin Trudeau, który w zeszłym roku przeprosił za „niesamowicie szkodliwą politykę rządu” w zakresie deregulacji systemu szkół rezydencyjnych, weźmie udział w imprezie Maskwazis wraz z innymi urzędnikami rządowymi.

W Maskwacis dawna szkoła, którą odwiedza Franciszek, została zastąpiona systemem szkolnym prowadzonym przez cztery lokalne narody Cree. Program nauczania potwierdza wypartą niegdyś kulturę plemienną.

Wódz Greg Desjarlais z Frog Lake First Nation w północnej Albercie, który przeżył szkołę, powiedział po niedzielnej wizycie papieża, że ​​w związku z jego wizytą były „mieszane uczucia w całym kraju”.

„Myślę, że dzisiaj są młodzi, którzy nie wrócili do domu i są pochowani wokół szkół rezydencyjnych” – powiedział na konferencji prasowej po ceremonii powitania na lotnisku, ale miał nadzieję, że wizyta może przynieść pojednanie.

„Czujemy się lepiej teraz, gdy dwie osoby przeprosiły” – powiedział. „Ale nasi ludzie wiele przeszli… Nasi ludzie są przerażeni. Niektórzy z nich nie wrócili do domu. Teraz mam nadzieję, że świat zobaczy, dlaczego nasi ludzie tak bardzo cierpią.

READ  Bolsonaro milczy od czasu przegranej w wyborach prezydenckich w Brazylii

W poniedziałek po południu Franciszek planuje odwiedzić Kościół Najświętszego Serca Pierwszego Ludu w Edmonton, katolicką parafię poświęconą rdzennej ludności i kulturze. Kościół, który został poświęcony w zeszłym tygodniu po uratowaniu z pożaru, włącza do swojej liturgii język i zwyczaje plemienne.

„Nigdy w życiu nie myślałem, że zobaczę papieża w kościele Najświętszego Serca” – powiedział Fernie Marty, który posiada tytuł starszego kościoła. „Teraz mamy taką możliwość”.

Podczas wizyty Franciszka kościół zaprezentuje ubrania, chleb i inne przedmioty, które regularnie dostarcza potrzebującym, w tym około 75 000 rdzennych mieszkańców miasta Edmonton.

Jej proboszcz ks. Jezus wyszeptał.

___

Reporter Associated Press, Rob Gillies z Toronto, przyczynił się do powstania tego raportu.

___

Relacje religijne Associated Press są wspierane przez współpracę AP z The Conversation US, przy wsparciu finansowym Lilly Endowment Inc. AB ponosi wyłączną odpowiedzialność za te treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *