Największy mięsożerny dinozaur Europy znaleziony na wyspie Wight

9 czerwca (Reuters) – Kości kopalne znalezione na kamienistej plaży na Białej Wyspie w Anglii to szczątki mięsożernego dinozaura, który może być większy niż jakikolwiek inny znany dinozaur z Europy, krewny największego mięsożernego dinozaura. W poście.

Starożytni naukowcy powiedzieli w czwartek, że części szkieletu dinozaura, kręgosłup, biodro i ogon, niektóre kończyny, ale bez czaszki i zębów, żyły około 125 milionów lat temu w okresie kredy. Na podstawie częściowych skamielin szacują, że dinozaur przekroczył 33 stopy (10 m) długości i mógł osiągnąć nawet więcej.

„Wielkość okazu jest imponująca. The Magazyn PeerJ Życie i środowisko.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Na podstawie obszaru małych kraterów na powierzchni kręgów ogonowych doszli do wniosku, że należał on do grupy dinozaurów zwanych spinozerami, które zamieszkiwały sfinksa 95 milionów lat temu i miały około 15 metrów długości. Uważany za łowcę dinozaurów, znanego od bardzo dawna. Czytaj więcej

Spinozaury przypominają krokodyle o długich czaszkach i stożkowatych zębach – nadających się do chwytania śliskiej zdobyczy – a także silnych dłoniach i dużych pazurach. Zjadają wodne ofiary i inne dinozaury.

Ze względu na niekompletność szczątków naukowcy nie nadali nowo opisanemu dinozaurowi naukowej nazwy, ale nazywają go „Spinozaurydem z Białej Skały” na podstawie warstwy geologicznej, w której znaleziono kości. Uważają, że nie jest członkiem żadnej wcześniej zidentyfikowanej rasy.

Mięsożerne dinozaury należą do kladu zwanego teropodami, a każdy kontynent produkuje ogromne ich przykłady. Mieli dwie nogi i bardzo duże czaszki i mocne zęby.

Spinozaur jest największym w Afryce. Tyrannosaurus rex, dorastający do 42 stóp (13 m), był królem Ameryki Północnej, podczas gdy giganodozaur podobnej wielkości rządził Ameryką Południową i nieco mniejszymi torpedami w Azji. Mając około 33 stóp (10 m) wysokości, jest największym żółwiem teropodowym znanym z Europy. Czytaj więcej

Nowo opisany dinozaur re. Nex Ghostling, archeolog z Southampton University i pisarz związany z badaniami, mówi, że Rex może być tak długi.

„Jest taki duży” – powiedział Ghostling. „Mamy nadzieję, że powstanie więcej skamielin. Pokochalibyśmy czaszkę lub zęby”.

Spojrzenie na zęby pomoże naukowcom lepiej zrozumieć status tego dinozaura w drzewie genealogicznym spinozaura.

Skamieniałości znaleziono na powierzchni w Compton Bay na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Wight. Dinozaur żył w stawie zamieszkałym przez różne roślinożerne dinozaury i latające gady znane jako storos. W tamtym czasie poziom morza był wyższy niż dzisiaj, a duża część Europy była zanurzona.

Wyspa Wight stała się jednym z najbogatszych w Europie miejsc występowania szczątków dinozaurów. Ten sam zespół naukowców ogłosił w zeszłym roku odkrycie dwóch innych spinozaurów z wyspy Wight z okresu kredy, mierzących 9 metrów. Czytaj więcej

Odkrycia te są zgodne z ich hipotezą, że spinozery pojawiły się jako grupa w Europie Zachodniej i zostały zdywersyfikowane przed ekspansją gdzie indziej.

„Ten nowy materiał potwierdza naszą poprzednią pracę, podkreślając Europę jako ważną część dywersyfikacji spinozerów” – powiedział Parker.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raport Willa Dunhama w Waszyngtonie; Edytowanie przez Lisę Schumacher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.