Gruby Leonard myślał, że zostanie uwolniony, jeśli Wenezuelczycy wpadną w snooker

Gruby Leonard, legendarny oszust i uciekinier przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, w końcu wpada w snooker.

Według prawnika Francisa i innych osób, które miały z nim kontakt, do poniedziałku Leonard Glenn Francis myślał, że jest o krok od odzyskania na stałe wolności po 15 miesiącach prób przechytrzenia władz USA. Z więzienia w Caracas wysłał SMS-a do swojej matki, w którym napisał, że władze Wenezueli obiecały zwolnić go z aresztu w celu poddania się leczeniu i że do końca roku uzyska pełną wolność.

W rzeczywistości był to podstęp wymyślony przez wenezuelskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa, aby Franciszek nie sprzeciwiał się zgodnie z prawem przeniesieniem go z powrotem do więzienia w USA w ramach większej wymiany więźniów, którą oba kraje potajemnie negocjowały przez ostatnie kilka miesięcy.

W środę 59-letni Francis został zabrany przez władze Wenezueli do małego odrzutowca i przetransportowany z Caracas na małą karaibską wyspę Canaoan – część Saint Vincent i Grenadyn na zachodzie. Indie. Tam, wraz z 10 Amerykanami przetrzymywanymi w Wenezueli, został przekazany władzom USA w zamian za wenezuelskiego dyplomatę, któremu postawiono zarzuty prania pieniędzy na Florydzie, jak podają serwisy informacyjne w St. Vincent.

Władze USA zabrały Francisa do Miami, gdzie w czwartek umieszczono go w więzieniu federalnym, powiedziała rzeczniczka Biura Więziennictwa. Oczekuje się, że w nadchodzących dniach malezyjski wykonawca robót obronnych zostanie przeniesiony do San Diego, gdzie może ostatecznie zostać skazany – dziewięć lat po przyznaniu się do federalnych zarzutów o przekupstwo i oszustwo – za kierowanie najszerszą sprawą korupcyjną w historii amerykańskiej armii.

Kim jest „Gruby Leonard”, zbiegły Wenezuelczyk poddany ekstradycji do USA?

Jego ponowne schwytanie oznaczało koniec 15-miesięcznej odysei, podczas której oszukał władze federalne, aby pomyślały, że jest chory, uniknął federalnego aresztu domowego w San Diego i uciekł do Meksyku, na Kubę i wreszcie do Wenezueli. Nie spowoduje to jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

READ  Matt Fitzpatrick i Will Saladoris prowadzą US Open w McLroy

W ostatnich dniach Franciszek powiedział członkom rodziny i innym powiernikom, że ma nadzieję, że zostanie natychmiast zwolniony z aresztu w Wenezueli i uzyska wolność po długotrwałych staraniach o uzyskanie tam azylu.

„Spodziewam się pozytywnego wyniku przed końcem roku” – napisał w poniedziałek w SMS-ie do Sarah McDonald, brytyjskiej dziennikarki i reżyserki. Podzielił się wymianą SMS-ów z The Washington Post.

Zapytany, czy zamierza wyjść z więzienia, McDonald odpowiedział: „Do zobaczenia za 12 dni 😊”.

Według osoby kontaktującej się z rodziną w Malezji Franciszek wysłał w poniedziałek podobne wiadomości do swojej matki w Kuala Lumpur.

Marco Rodriguez-Acosta, wenezuelski prawnik reprezentujący Francisa, powiedział, że w ostatnich tygodniach jego klient nagle zmienił zdanie na temat strategii prawnej mającej na celu wywalczenie mu wolności. Adwokat powiedział, że Francis poradził mu w zeszłym miesiącu, aby porzucił długo planowane wysiłki mające na celu złożenie wniosku prawnego o zwolnienie z wenezuelskiego aresztu.

„Jestem pewien, że został oszukany” – powiedział Rodriguez-Acosta.

Stwierdził, że władze Wenezueli nie powiadomiły zgodnie z prawem jego ani Francisa o oczekiwaniu na przekazanie zbiega ani nie dały mu możliwości zakwestionowania tej decyzji w sądzie. Rodriguez-Acosta nazwał tę decyzję „mocnym ciosem dla tych, którzy nadal wierzą w niezależność władzy”.

Francis Glenn był właścicielem Defense Marine Asia, singapurskiej firmy kontraktującej obronę, która od prawie ćwierć wieku zaopatruje amerykańskie okręty wojenne podczas zawinięć do portów w Azji. W styczniu 2015 roku przyznał się do federalnych zarzutów oszustwa i przekupstwa.

Jednak w ramach ugody zgodził się współpracować z Departamentem Sprawiedliwości i przedstawić obciążające dowody przeciwko setkom oficerów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, którzy zapewniali mu drogie posiłki, prostytutki i inne prezenty, w związku z czym wydanie wyroku opóźniło się o lata.

Francis został aresztowany przez władze Wenezueli w Caracas we wrześniu 2022 r. na podstawie czerwonego zawiadomienia Interpolu, 16 dni po tym, jak w areszcie domowym w San Diego zerwał swój monitor GPS na kostce i uciekł do Meksyku.

READ  Cisco twierdzi, że zwolni 5% siły roboczej, tworząc ponad 4000 miejsc pracy

Urzędnicy amerykańscy nie mogli jednak formalnie wystąpić o jego ekstradycję z Wenezueli, ponieważ Waszyngton nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z rządem prezydenta Nicolása Maduro. W rezultacie Francis pozostawał w zawieszeniu prawnym – w areszcie w więzieniu w Caracas – podczas gdy jego sprawa o azyl utknęła w wenezuelskim sądzie.

Prezydent Biden zgodził się ułaskawić sojusznika Maduro Alexa Chappa, który oczekuje na proces w Miami pod zarzutem federalnego prania pieniędzy, w zamian za 10 Amerykanów przetrzymywanych przez rząd Francisa i Maduro. Saab (51 l.) został aresztowany na Wyspach Zielonego Przylądka podczas podróży do Iranu w zeszłym roku, a następnie poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

W związku z brakiem formalnych stosunków dyplomatycznych między Waszyngtonem a rządem Maduro, w środę na neutralnej karaibskiej wyspie Canova odbyła się wymiana więźniów. Według SearchlightaSerwis informacyjny poświęcony Saint Vincent i Grenadynom.

Władze USA wydały Saaba, który później wrócił na bohaterskie powitanie w Caracas i spotkał się z Maduro w pałacu prezydenckim. Część później zwolnionych amerykańskich więźniów została przetransportowana z Canovan do bazy wojskowej w San Antonio. Francis przyleciał do Miami prywatnym samolotem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *