Generalny inspektor DHS mówi Secret Service, aby przestały sprawdzać potencjalnie ukryte teksty

„Mam na celu poinformowanie, że Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego kontynuuje dochodzenie w sprawie faktów i okoliczności związanych z gromadzeniem i przechowywaniem dowodów przez tajne służby USA w związku z wydarzeniami z 6 stycznia 2021 r.” — zastępca inspektora generalnego DHS Gladys Ayala powiedział w liście z 20 lipca do dyrektora Secret Service Jamesa Murraya

Generalny Inspektor kontynuował: „Aby zapewnić rzetelność naszego śledztwa, USSS nie może angażować się w żadne dalsze czynności dochodzeniowe związane z gromadzeniem i przechowywaniem wyżej wymienionych dowodów. Obejmuje to natychmiastowe powstrzymanie się od przesłuchiwania potencjalnych świadków, zbierania urządzeń lub podejmowanie wszelkich innych działań, które mogłyby kolidować z toczącym się dochodzeniem kryminalnym”.

List pogłębia rosnące napięcie między tajną służbą a generalnym inspektorem DHS w związku z wiadomościami tekstowymi poszukiwanymi przez House Select Committee 6 stycznia 2021 r. w ramach dochodzenia w sprawie działań i ruchów byłego prezydenta Donalda Trumpa. .

Inspektor generalny rządu federalnego może przekazać wyniki swoich dochodzeń prokuratorom federalnym.

Generalny inspektor napisał, że tajna służba powinna wyjaśnić, jakie przesłuchania zostały już przeprowadzone w sprawie wiadomości tekstowych, „jacy świadkowie byli przesłuchiwani i jakie ostrzeżenia”. Generalny inspektor polecił Secret Service odpowiedzieć do poniedziałku.

Służba Bezpieczeństwa w oświadczeniu potwierdziła otrzymanie listu inspektora generalnego. „Zakomunikowaliśmy prośbę Generalnego Inspektora do Komisji Specjalnej 6 stycznia i przeprowadzimy dokładną analizę prawną, aby upewnić się, że w pełni współpracujemy ze wszystkimi wysiłkami nadzorczymi i że nie są ze sobą sprzeczne” – podała agencja w oświadczeniu.

Rzecznik Secret Service powiedział: „Nie jesteśmy świadomi zarzutów kryminalnych, ale jesteśmy zobowiązani do współpracy z inspektorem generalnym”.

Departament Sprawiedliwości odmówił skomentowania odniesienia do „trwającego śledztwa karnego” w liście inspektora generalnego.

Po Secret Service przychodzi nowy list Tylko udało się dostarczyć wiadomość tekstową Zgodnie z listem do komisji specjalnej, inspektor generalny zażądał miesięcznych akt dotyczących 24 pracowników Secret Service.

Rzecznik Biura DHS Generalnego Inspektora powiedział CNN: „Zgodnie z wytycznymi Prokuratora Generalnego, DHS OIG generalnie nie potwierdza ani nie komentuje istnienia trwających dochodzeń”.

Rozkaz skomplikowałby odpowiedź Secret Service Wezwanie sądowe otrzymane od Komisji Specjalnej Izby Reprezentantów w zeszłym tygodniu, a także z archiwów narodowych w tym tygodniu, prosząc agencję o wyjaśnienie, czy wiadomości tekstowe zostały usunięte z oficera ewidencji DHS i wyjaśnienie, dlaczego.

Przewodniczący komisji selekcyjnej, przedstawiciel Demokratów z Mississippi. W liście do dyrektora Secret Service Benniego Thompsona grupa poszukuje wiadomości tekstowych od 5 do 6 stycznia 2021 r.

We wspólnym oświadczeniu w środę Thompson i zastępca przewodniczącego komisji, reprezentantka Liz Cheney, powiedzieli, że są „zaniepokojeni” tym, w jaki sposób dane telefonu komórkowego Secret Service zostały usunięte.

READ  Kylie Jenner i Travis Scott zmieniają imię małego wilka

„Praktyka zachowywania treści przed usunięciem wydaje się niezgodna z wymogami przechowywania danych federalnych i może stanowić potencjalne naruszenie ustawy o rejestrach federalnych” – powiedzieli.

Secret Service poinformowała grupę w tym tygodniu, że prowadzi „szerokie wysiłki” w celu ustalenia, czy jakiekolwiek wiadomości tekstowe zostały utracone i czy można je odzyskać. Kroki te obejmowały „wyciągnięcie wszelkich dostępnych metadanych w celu ustalenia, czy jakiekolwiek teksty zostały wysłane lub odebrane na urządzeniach zidentyfikowanych osób”, napisała agencja w liście, a także przesłuchanie 24 osób wcześniej przechowywanych w lokalizacjach, których nie przeszukiwała tajna służba.

Agencja powiedziała, że ​​„obecnie nie wie o żadnych wiadomościach tekstowych dostarczonych przez pracowników Secret Service”, o które poprosił inspektor generalny.

W skład 24-osobowego zespołu wchodzą najwyżsi urzędnicy, z których wielu znajduje się w bezpiecznym miejscu znanym jako SCIF (Secure Compartmentalized Information Facility), gdzie telefony komórkowe nie są dozwolone w ciągu dnia, według źródła zaznajomionego z tą sprawą. Źródło podało również, że połowa osób przegląda wysłane, odebrane i usunięte wiadomości tekstowe, aby ustalić, jaka mogła być treść.

Śledczy ustalili, że co najmniej trzy osoby miały tylko prywatne wiadomości tekstowe, których nie uważali za publiczne, podczas gdy śledczy uważają, że pozostali nie mieli żadnych wiadomości tekstowych, podało źródło. Agencja przeprowadziła dotychczas odpowiednią wymianę tekstową, którą przekazała Generalnemu Inspektorowi i Komitetowi. Secret Service poinformowała generalnego inspektora w zeszłym roku, że oprócz jednej wiadomości tekstowej agencja „nie ma żadnych dalszych zapisów” w odpowiedzi na prośbę.

Zgodnie z listem, generalny inspektor oskarżył Secret Service o zniszczenie wiadomości tekstowych z 5 i 6 stycznia 2021 r., Krótko po tym, jak zażądali ich urzędnicy nadzoru badający odpowiedź Secret Service na atak z 6 stycznia na Kapitol. Generalny Inspektor został skierowany do Komisji Specjalnej Izby Reprezentantów.

Secret Service wyjaśniło wcześniej, że to od pracowników zależy utrzymanie niezbędnego bezpieczeństwa nagrań z ich telefonów. W liście stwierdzono, że zapewnił personelowi serwisowemu przewodnik „krok po kroku” dotyczący zabezpieczania zawartości telefonu komórkowego, w tym wiadomości tekstowych, przed migracją telefonu, która rozpoczęła się 27 stycznia 2021 r. – Cały personel Secret Service – wyjaśnił. Odpowiadają za właściwą ochronę danych rządowych, które mogą być generowane przez wiadomości tekstowe”.

READ  Decyzja banku centralnego z lipca 2022 r.:

Ta historia i nagłówek zostały zaktualizowane w czwartek o dodatkowe aktualizacje.

Zachary Cohen i Priscilla Alvarez z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.