Dlaczego gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2022 r.

W pierwszych trzech miesiącach roku PKB spadł w tempie 1,4% rocznie


Kontrybutorzy zmian PKB w I kwartale 2022 r.

Firmy sprzedały więcej ładunek Od końca 2021

Spożycie indywidualne Wzrost PKB o 1,8 ppt

Import Uprawiane, redukujące PKB

Kontrybutorzy zmian PKB w I kwartale 2022 r.

Firmy sprzedały więcej ładunek Od końca 2021

Spożycie indywidualne Rosnące, zwiększające PKB

1,8 pkt

Import Dorastałem,

Zmniejsza PKB

Kontrybucje do kwartalnej zmiany PKB w I kwartale 2022 r.

Firmy sprzedały więcej ładunek Zakupiony pod koniec 2021 roku.

Spożycie indywidualne I kw. wzrósł do 2022 r., PKB 1,8 ppt

Import Uprawiane, redukujące PKB

Kontrybucje do kwartalnej zmiany PKB w I kwartale 2022 r.

Firmy sprzedały więcej ładunek Zakupiony pod koniec 2021 roku.

Spożycie indywidualne I kw. wzrósł do 2022 r., PKB 1,8 ppt

Import Dorastałem,

Zmniejsza PKB

-1,4% Ogólny

Zmiana PKB

gospodarka amerykańska Zakontraktowane w rocznym tempie 1,4 procent W pierwszych trzech miesiącach roku pierwszy taki spadek powrócił do zamykania epidemii w 2020 roku. Po ponad roku szybkiego wzrostu decydenci, ekonomiści, firmy i rodziny próbują zrozumieć, jak radzi sobie gospodarka i co mówi najnowszy raport o PKB o tym, dokąd zmierzamy.

Pięć wykresów wyjaśniających, dlaczego inflacja rośnie od 40 lat

Oto kilka sposobów Musimy myśleć o danych o wzroście gospodarczym w kontekście wysokiej inflacji, napiętego rynku pracy i niepewności co do przyszłej recesji.

Co kryje się za liczbą 1,4%?

Aby ponownie rozważyć, gospodarka USA gwałtownie skurczyła się na początku epidemii, a następnie rozrosła się w 2021 roku. W zeszłym roku gospodarka 5,7 procent wzrostu Najszybszy całoroczny klip od 1984 roku.

READ  Zachodnie ukraińskie miasto Elviv do tej pory uniknęło rosyjskiego ataku i zostało wstrząśnięte potężnymi eksplozjami.

Ekonomiści nie spodziewają się, że gospodarka utrzyma się w tym roku w tym samym tempie, ponieważ federalne programy stymulacyjne osłabły, a Rezerwa Federalna podjęła kroki w celu podniesienia stóp procentowych, aby spowolnić wzrost i poradzić sobie z rosnącymi cenami. Jednak negatywne dane o PKB nadal zaskakiwały i przesłaniały pewne oznaki siły, takie jak wydatki konsumentów.

Recesja – definiowana jako dwa kolejne kwartały ujemnego wzrostu – może być na horyzoncie, ponieważ bank centralny podbija wiele. Siedem podwyżek taryf W tym roku. Jednak ekonomiści nie wyznaczyli linii prostej między tym raportem o PKB a zwiększonym ryzykiem recesji. Ekonomiści twierdzą, że jeśli gospodarka skurczy się jeszcze w tym roku, może to być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak gwałtowny wzrost stóp procentowych banku centralnego lub rabat w wydatkach publicznych.

Biały Dom stara się dostosować do zmieniającej się gospodarki

„Wielkim pytaniem, jakie nasuwa mi się naprzód, jest: „Kiedy zaczną zwalniać swoje portfele?” Ale to nie z powodu tego raportu ”- powiedziała Beth Ann Bowino, główny ekonomista USA w S&P Global Ratings.

Rezygnacja z zakupów magazynowych

Jedną z największych przyczyn spowolnienia gospodarczego w pierwszym kwartale jest zakorzenienie się w tzw. zakupach zapasów przez sprzedawców detalicznych, czyli firmy, które kupują towary, zanim będą potrzebne. Sprzedawcy, gotowi na takie rzeczy, jak sezon świątecznych zakupów, często robią zakupy z wyprzedzeniem. W niektórych przypadkach firmy będą gromadzić zapasy towarów, jeśli obawiają się opóźnień w łańcuchu dostaw lub innych problemów, takich jak wzrost cen. Tak stało się pod koniec 2021 roku. Pamiętasz całą tę tabakę w łańcuchu dostaw? Aby upewnić się, że w okresie świąt nie brakuje, sprzedawcy przywozili z wyprzedzeniem dużo towarów.

„Wszystko się zatrzymało”: strajki w Szanghaju pogłębiają niedobory

Na początku 2022 r. wiele z tych samych firm zdało sobie sprawę, że zostało im mnóstwo swetrów, zabawek lub gadżetów i nie trzeba ich już przechowywać. Do 0,84 punktu procentowego – Same zakupy zapasów odpowiadają za dużą część spadku PKB.

READ  Gubernator Montany Greg Gianforte na wakacjach we Włoszech po zmiażdżeniu przez powódź Yellowstone

Wyższy import zmniejsza wagę PKB

Stany Zjednoczone nie eksportowały dużo w pierwszych trzech miesiącach roku. Co więcej, kraj importował wiele towarów pomimo dużego popytu konsumpcyjnego z powodu różnych problemów z łańcuchem dostaw, które nękały firmy w zeszłym roku. Ten ruch pogłębił deficyt handlowy.

Dalszy wzrost deficytów handlowych odgrywa główną rolę w obliczaniu PKB. Raport PKB skutecznie odlicza wszystkie towary zakupione w innych krajach, co pokazuje duży spadek PKB. W rzeczywistości spadek eksportu i wzrost importu łącznie doprowadziły do ​​spadku o 3,2%.

„Popyt na towary jest tak silny, że Amerykanie zwracają się do międzynarodowej gospodarki, aby zaspokoić popyt” – powiedział Joe Brussels, główny ekonomista RSM. „Popyt na tę specjalność znacznie wzrósł w wyniku niedawnych skandali korporacyjnych”.

Dane dotyczące handlu międzynarodowego również ulegają drastycznym korektom po wstępnych szacunkach PKB. Bardziej szczegółowe informacje zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu. Na razie, jak powiedział Povino, „domowa strona równania była silna”.

Inne główne siły gospodarki

Raport PKB walczy z decydentami i ekonomistami Dwie główne kwestie W gospodarce: rosnąca inflacja i napięty rynek pracy.

Dopóki inflacja nie wzrośnie Najwyższy poziom od 40 lat Ceny wzrosły w marcu o 8,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Bank centralny stawia na kontrolowanie rosnących cen, zanim zostaną one jeszcze bardziej zakorzenione w gospodarce. Republikanie walczą z bankiem centralnym, aby reagował wolniej i obarczają większą winą szersze wysiłki prowokacyjne Demokratów od zeszłego roku.

Tymczasem rynek pracy wykazał ogromną siłę od czasu upadku 20 milionów miejsc pracy w gospodarce dwa lata temu. Stopa bezrobocia jest nadal wysoka Znacząco niższy – 3,6 proc. – a rynek pracy jest dużym tematem rozmów dla kierownictwa Biden. Jednak ekonomiści i decydenci obawiają się, że rynek pracy ociepla się do niezrównoważonych poziomów. Możliwości pracy jest więcej niż osób poszukujących pracy, a z powodu niedopasowania bank centralny stara się zmniejszyć popyt na pracowników bez utraty pracy.

READ  W weekend Dnia Pamięci (Memorial Day) odwołano dotychczas ponad 3500 lotów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.