Blinken, Wang Yi z Chin rozmawia z Ukrainą o wojnie i handlu

NUSA DUA, Indonezja, 9 lipca (Reuters) – sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w sobotę, że spędził ponad pięć godzin, omawiając agresję Rosji na Ukrainie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi. .

Obaj ambasadorowie określili swoje pierwsze rozmowy twarzą w twarz od października jako „szczere”, dzień po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

„Po raz kolejny podzieliłem się z radnym stanu, że jesteśmy zaniepokojeni zbliżeniem ChRL z Rosją” – powiedział Blinken na konferencji prasowej po rozmowach, odnosząc się do Chińskiej Republiki Ludowej. Popierając Rosję na forum ONZ, powiedział, że nie sądzi, by Chiny były neutralne, ponieważ „rozszerzyły rosyjską propagandę”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Blinken powiedział, że chiński prezydent Xi Jinping dał jasno do zrozumienia w rozmowie telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem 13 czerwca, że ​​podtrzymuje decyzję o budowie partnerstwa z Rosją.

Tuż przed rosyjską inwazją na Ukrainę 24 lutego Pekin i Moskwa ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń”, chociaż amerykańscy urzędnicy twierdzą, że nie widzą, by Rosja unikała ostrzejszych sankcji pod dyktando USA lub dostarczała jej sprzęt wojskowy.

Urzędnicy amerykańscy ostrzegają przed konsekwencjami, w tym sankcjami gospodarczymi, jeśli Chiny zapewnią materialne wsparcie dla tego, co Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową”, mającą na celu destabilizację ukraińskiego wojska. Kijów i jego zachodni sojusznicy twierdzą, że inwazja to niesprowokowana grabież ziemi.

Zapytany o odmowę prowadzenia rozmów z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem na G20, Blinken powiedział: „Problem polega na tym: nie widzimy obecnie żadnych oznak, że Rosja jest gotowa zaangażować się w znaczącą dyplomację”.

Wang podczas sobotnich rozmów wymienił głębokie poglądy na temat „kwestii ukraińskiej”, poinformował jego ministerstwo w oświadczeniu, nie podając szczegółów.

READ  Starliner Boeinga po raz pierwszy wylądował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Powiedział także Blinkenowi, że kierunek stosunków amerykańsko-chińskich jest zagrożony dalszym „błędnym ukierunkowaniem” z powodu problemu z postrzeganiem Chin przez Amerykanów.

„Wiele osób uważa, że ​​Stany Zjednoczone cierpią z powodu poważnej wojny 'sinofobii’” – powiedział Wang. Czytaj więcej

Wang powiedział, że Waszyngton powinien natychmiast znieść dodatkowe cła na Chiny i zaprzestać jednostronnych sankcji wobec chińskich firm.

Przed rozmowami amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że spotkanie miało na celu ustabilizowanie napiętych relacji amerykańsko-chińskich i zapobieżenie przypadkowej konfrontacji. Czytaj więcej

„Idąc dalej, Stany Zjednoczone chcą, aby nasze kanały komunikacji z Pekinem pozostały otwarte” – powiedział Blinken.

Blinken powiedział, że prezydenci Joe Biden i Xi Jinping będą ponownie przemawiać w nadchodzących tygodniach.

Daniel Russell, amerykański dyplomata ds. Azji Wschodniej pod rządami byłego prezydenta Baracka Obamy i bliski urzędnikom administracji Bidena, powiedział, że głównym celem spotkania będzie zbadanie możliwości spotkania twarzą w twarz z Bidenem przed rozmowami. Na marginesie listopadowego szczytu G20 na Bali pierwszy prezydent G.

Stany Zjednoczone nazywają Chiny swoim głównym strategicznym rywalem i obawiają się, że Rosja może kiedyś spróbować przejąć samorządną, demokratyczną wyspę Tajwan, tak jak zaatakowała Ukrainę.

Pomimo rywalizacji, dwie największe gospodarki świata pozostają kluczowymi partnerami handlowymi, a Biden rozważa zniesienie ceł na szereg chińskich towarów, skupiając się na kontroli Kongresu, aby ograniczyć inflację w USA przed listopadowymi wyborami w połowie kadencji. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Davida Branstroma Stanleya Vidiento; Dodatkowa sprawozdawczość Ryana Wu w Pekinie; Napisane przez Eda Davisa; Montaż przez Christiana Schmollingera, Roberta Birzela, Williama Mallarda i Christiny Fincher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.