Biden apeluje o trzymiesięczne zawieszenie podatku od gazu, ale spotyka się z długotrwałym sprzeciwem wobec Kongresu

„Zawieszając 18-centowy podatek gazowy i federalny podatek gazowy na następne 90 dni, możemy obniżyć ceny gazu i zapewnić pewną ulgę rodzinom” – powiedział Biden w oświadczeniu z Białego Domu.

„W pełni rozumiem, że samo wakacje podatkowe nie rozwiążą problemu, ale przyniosą natychmiastową ulgę rodzinom i dadzą nam trochę wytchnienia, ponieważ nadal będziemy pracować nad obniżką cen w dłuższej perspektywie”.

Po reakcji ze strony własnych sojuszników prezydenta na Kapitolu pomysł zatwierdzenia przez Kongres takiego posunięcia od dawna budzi kontrowersje.

Biden wezwał stany do podjęcia kroków w celu wyeliminowania własnych podatków od gazu i oleju napędowego. Przed zaplanowanym w tym tygodniu spotkaniem z kierownictwem poleci rafineriom zwiększenie mocy produkcyjnych.

Łącznie te ruchy mogą obniżyć cenę galonu gazu o 1 USD, powiedział Biden. Jednak ta liczba opiera się na wielu krokach, które są całkowicie poza kontrolą prezydenta – przynajmniej jednego sceptyka, który przekonuje Kongres do zatwierdzenia jego planu.

Kroki ostatnich wysiłków Bidena, aby pokazać, że podejmuje inicjatywę obniżenia cen paliw, ponieważ Amerykanie stają się coraz bardziej sfrustrowani obciążeniem finansowym. Urzędnicy Białego Domu od miesięcy rozważają wakacje podatkowe od gazu, ale zostało ono wstrzymane z powodu obaw o to, jak można je uzyskać w Kongresie.

Republikanie są szeroko przeciwni zniesieniu podatku od ciastek. Nawet niektórzy Demokraci, w tym przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, milczą na temat tego pomysłu. W przeszłości wyżsi demokraci – w tym prezydent Barack Obama na ścieżce kampanii w 2008 r. – nazywali święto podatku od gazu „sztuczką”.

Mimo to, w obliczu narastającej złości i początku letniego sezonu jazdy, Biden uznał, że warto stawiać nawet małe kroki w indeksie.

„W obecnej sytuacji, w której się znajdujemy, to nie jest chwyt. W rozmowie z CNN „New Day” w środę rano.

READ  Celtics kontra. Bucks Score: Giannis Antotocounbo, Milwaukee Live NBA Aktualizacje playoffów, gdy próbują zamknąć Boston

Obecny federalny podatek od gazu wynosi około 18 centów za galon, podczas gdy federalny podatek od oleju napędowego wynosi 24 centy za galon. Nawet jeśli oszczędności trafiają bezpośrednio do konsumenta poprzez podniesienie tych podatków – nie jest to gwarantowane – oszczędności na doładowanie to tylko kilka dolarów.

Nawet niektórzy Demokraci już wcześniej wzbudzali podejrzenia Urlop podatkowy na gazPodatek stanowi główne źródło finansowania budowy dróg. Urzędnicy powiedzieli, że Biden wezwałby do wykorzystania innych źródeł dochodów w celu uzupełnienia niedoboru, a we wtorek pracował nad rozwianiem niektórych z tych obaw.

„Spójrz, będzie to miało pewien wpływ, ale nie wpłynie na większe budowy dróg i poważne remonty” – powiedział dziennikarzom.

Ekonomiści są sceptyczni

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że oszczędności dla konsumentów będą mniejsze, ponieważ detaliści podniosą cenę bazową gazu.

„Cokolwiek myślisz o specyfice święta podatku od gazu w lutym, to w tej chwili zły pomysł” – napisał na Twitterze Jason Furman, starszy ekonomista w administracji Obamy. „Rafinerie są teraz bardziej ograniczone, więc podaż jest prawie całkowicie niepewna. Większość z 18,4 centów obniżki zostanie wchłonięta przez przemysł – kilka centów może trafić na konsumentów”.

Menedżerowie wyższego szczebla zgodzili się z krytyką, ale powiedzieli, że Biden będzie wywierał presję na firmy, aby wysyłały oszczędności.

„Prezydent wzywa przemysł, firmy i sprzedawców detalicznych do przekazania go konsumentom przy pompie”, powiedział Hochstein, nie omawiając niczego konkretnego, co prezydent mógłby zrobić, aby zapewnić konsumentom pełne oszczędności.

„Zbadamy to, wezwiemy branżę, aby zrobiła to dobrze i wysłała” – powiedział.

Inny urzędnik, wypowiadając się przed ogłoszeniem, przyznał, że potrącenie podatku „nie rozwiąże całego problemu”.

„Postrzegamy to jako coś, co można zrobić, aby podjąć rzeczywiste działania w celu złagodzenia bólu przy pompie, i postrzegamy to jako część zestawu zasad mających na celu zapewnienie ulgi, w tym zasad, które koncentrują się na stronie dystrybucji” – powiedział urzędnik. powiedział.

Niemniej jednak szybkie działanie wydaje się trudne. Zmniejszona wydajność rafinacji, gdy Infekcja rządowa-19 Powrót do sieci trwa kilka miesięcy, a rafinerie działają na prawie 90% swoich mocy produkcyjnych.

„Zdecydowanie podchodzimy do tego w konstruktywny, praktyczny, pragmatyczny sposób. Myślę, że Amerykanie i ich przywódcy muszą to zrobić ponownie” – powiedział drugi dyrektor wyższego szczebla, odnosząc się do czwartkowego spotkania z siedmioma menedżerami najwyższego szczebla i sekretarz ds. energii Jennifer Granholm. .

READ  Nestl wycofuje kilka produktów w Rosji, w tym KitKat

Biden szuka ofiar

Prezydent podniósł w ostatnich tygodniach presję na firmy naftowe i gazowe, ponieważ ceny gazu wzrosły, a średnia krajowa wzrosła powyżej 5 dolarów za galon w pewnym momencie w ciągu ostatniego tygodnia.

Biden oskarżył wojnę Rosji z Ukrainą o podniesienie cen gazu, ale wezwał firmy naftowe i gazowe do zrobienia czegoś więcej niż tylko cięcia kosztów i oskarżył wojnę o „opłacalność”. We wtorek powtórzył niektóre z tych argumentów, mówiąc, że kraj potrzebuje „większej zdolności do rafinacji”.

„Ten pogląd, że nie mają oleju do kopania i uprawy, nie jest prawdziwy” – powiedział.

W odpowiedzi na krytykę prezydenta branża naftowa w dużej mierze stwierdziła, że ​​to wina administracji Bidena, że ​​ceny są tak wysokie, że postrzega je jako ograniczenie krajowej produkcji ropy i gazu.

Dyrektor generalny Chevron, Mike Worth, powiedział we wtorkowym liście, że Biden powinien przestać krytykować sektor ropy i gazu i wezwał do „zmiany nastawienia” Białego Domu.

„Twoje kierownictwo często próbowało krytykować, a czasem dyskredytować naszą branżę”, napisał Worth w liście otwartym do Pittona. „Te środki nie sprzyjają sprostaniu wyzwaniom, przed którymi stoimy, i nie są godne narodu amerykańskiego”.

Biden odpowiedział później: „Jest umiarkowanie wrażliwy”, dodał: „Nie wiedziałem, że tak szybko zranią swoje uczucia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.