Zastraszanie przez Putina cofa się, ponieważ Finlandia i Szwecja są bliskie wejścia do NATO

Ale w jednym ważnym punkcie wydaje się, że plan Putina się nie powiódł: wojna w styczniu jednoczy Zachód przeciwko Moskwie.

Oczekuje się, że Finlandia przygotuje w tym tygodniu raport na temat swojej polityki bezpieczeństwa, co jest ważnym krokiem na drodze do ubiegania się o członkostwo w NATO.

Oczekuje się, że raport wywoła debatę w fińskim parlamencie na temat dalszego członkostwa w koalicji – premier Finlandii Sanna Marin powiedziała, że ​​ma nadzieję, że rozmowy zakończą się „przed połową lata”.

Minister spraw zagranicznych Finlandii Peka Havisto powiedział w poniedziałek, że „ważne” jest, aby sąsiednia Szwecja przeprowadziła „podobny proces” i ma nadzieję, że zajmie to trochę czasu. „Ale oczywiście cały czas wymieniamy informacje, a jeśli podejmujemy te same decyzje, możemy je wszystkie na raz”.

W Szwecji jeszcze w tym roku odbywają się wybory, w których NATO może być głównym tematem kampanii, a główne partie nie będą sprzeciwiać się wejściu do koalicji.

Szwedzka premier Magdalena Anderson nie wykluczyła możliwości zostania członkiem Wywiad z SVT Pod koniec marca. Szwecja prowadzi analizę swojej polityki bezpieczeństwa, która ma się zakończyć do końca maja, a po tym raporcie rząd ma ogłosić swoje stanowisko. Szwedzki urzędnik powiedział CNN. Powiedzieli, że w zależności od sytuacji w sąsiedniej Finlandii, ich kraj może wkrótce upublicznić swoje stanowisko.

Opinia publiczna w obu krajach znacznie się zmieniła od czasu inwazji, a sojusznicy i urzędnicy NATO w pełni popierają przystąpienie obu krajów. Jedynym silnym sprzeciwem mogą być Węgry, których przywódca jest bliski Putinowi, ale przedstawiciele NATO uważają, że mogłoby to odwrócić rękę premierowi Victorowi Orbanowi.

Putin rozpoczął swoją wojnę, aby przesunąć swoje granice tam, gdzie znajdowało się NATO w latach 90., sygnalizując katastrofę dyplomatyczną dla Moskwy. Putin odkryje, że Rosja nagle podzieli się z NATO dodatkowymi 830 milami, zwłaszcza jeśli dołączy Finlandia.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł w poniedziałek, że rozszerzenie NATO nie przyniesie dalszej stabilności w Europie.

„Wielokrotnie mówiliśmy, że sojusz jest narzędziem konfliktu. Nie jest to sojusz, który zapewnia pokój i stabilność, a rozszerzenie sojuszu z pewnością nie doprowadzi do większej stabilności na kontynencie europejskim”. powiedział.

Rob Bauer, szef zespołu wojskowego NATO, powiedział we wtorek dziennikarzom, że koalicja nie odrzuciła nowych członków, ale ostatecznie powiedział Finlandii i Szwecji, aby zdecydowały, czy chcą dołączyć.

„To suwerenna decyzja każdego kraju, który chce przystąpić do NATO. Jeszcze tego nie zrobiły. Nie zmuszamy nikogo w NATO” – powiedział Bauer.

Inwazja Putina nie zmotywowała Ukrainy do wycofania się z chęci ścisłej integracji z Zachodem. Chociaż kraj ten prawdopodobnie nie przystąpi do NATO, jego starania o członkostwo w UE nabrały tempa od początku wojny. Zajmie to bardzo długo i spotka się z ostrym sprzeciwem Węgier, które toczą już zaciekłą wojnę z Brukselą za łamanie jej przepisów, proponując tym samym UE zawieszenie centralnego finansowania Budapesztu.

Jednak po raz kolejny mówi się o tym, a poziom poparcia wśród unijnych przywódców i urzędników jest kolejnym wskaźnikiem tego, jak zjednoczony jest Zachód przeciwko Rosji.

Kraje nordyckie zastanawiają się, czy są kolejne na liście Putina

Warto zauważyć, że od początku wojny Zachód był w dużej mierze zjednoczony w odpowiedzi na Rosję, czy to w postaci sankcji, czy wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Jednak istnieją pewne wyzwania, które sprawdzają, jak naprawdę zjednoczona jest ta koalicja przeciwko Rosji.

Po pierwsze, jeśli ujawnione zostanie użycie przez Rosję broni chemicznej na Ukrainie, pojawi się wielka presja na państwa zachodnie, zwłaszcza NATO, aby przyjęły poważniejszą rolę w wojnie – do czego koalicja do tej pory była niechętna.

Członkowie NATO dyskutowali już, jakie działania należy podjąć w przypadku czerwonych linii i broni chemicznej, ale te szczegóły są nadal prywatne, aby uniemożliwić Rosji podjęcie środków ostrożności.

READ  Dan Young, kongresman i dziekan Alaski, zmarł w wieku 88

Jednak każda interwencja NATO prowadziłaby do mniej stabilnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie ze względu na ryzyko konfrontacji militarnej z Rosją Zachodnią – potęgą jądrową, która odpowiedziałaby intensyfikacją ataków na Ukrainie i gdzie indziej. Tradycyjne rosyjskie wpływy.

Po drugie, kryzys kosztów utrzymania w wielu krajach europejskich może wkrótce przetestować podobieństwo przyszłych sankcji Zachodu na Rosję i sankcji na rosyjską energetykę.

W końcu, jeśli gospodarka Europy Zachodniej będzie postrzegana jako ważniejsza niż wojna Rosji z pokojowym sąsiadem, Putin będzie mógł częściowo uciec od okupacji niewinnego kraju.

Ale na razie to podobieństwo jest w dużej mierze jasne i jasne jest, że pragnienie Putina, by nie doceniać zachodniego sojuszu, osłabło – i że najsilniejszy człowiek zdobył status Barii dla swojego kraju, być może w nadchodzących latach.

Jennifer Hansler przyczyniła się do powstania tego raportu z Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.