Uważa się, że w ataku rakietowym zginęło kilkudziesięciu ukraińskich jeńców wojennych

  • Śmierć więźniów obwinianych o handel Rosji, Ukrainy
  • Wielka Brytania twierdzi, że Rosja rozmieszcza dużą liczbę myśliwców Wagner
  • ONZ uważa, że ​​ziarno się rozwija, ale szczegóły są nadal niejasne

KIJÓW, 29 lipca (Reuters) – Dziesiątki ukraińskich jeńców wojennych zginęło w piątek w wyniku ataku rakietowego, a Moskwa i Kijów oskarżyły się nawzajem o przeprowadzenie ataku.

Incydent przyćmił wspierane przez ONZ wysiłki na rzecz wznowienia eksportu zboża z Ukrainy i złagodzenia globalnego kryzysu głodowego wynikającego z wojny, która trwa już szósty miesiąc.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w ataku na więzienie w Oleniwce, wiodącym mieście w części donieckiej prowincji zajętej przez separatystów, zginęło 40 więźniów, a 75 zostało rannych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rosyjskie agencje informacyjne podały, że oskarżyły Kijów o atakowanie przez amerykańskie rakiety HIMARS.

Siły zbrojne Ukrainy zaprzeczyły strajkowi i obwiniły siły rosyjskie, twierdząc, że rosyjska artyleria celowała w więzienie.

„W ten sposób rosyjscy agresorzy realizowali swoje zbrodnicze cele – oskarżanie Ukrainy o popełnienie „zbrodni wojennych”, a także ukrywanie jeńców i egzekucji” – powiedział Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w więzieniu przetrzymywani są ukraińscy jeńcy wojenni, a ośmiu pracowników więzienia zostało rannych. Prorosyjski przywódca separatystów Denis Bushilin miał powiedzieć, że żadna z 193 przetrzymywanych tam osób nie jest obcokrajowcem.

Film opublikowany przez rosyjskiego korespondenta wojennego pokazuje prorosyjskich żołnierzy przesiewających zwęglone szczątki tego, co według niego jest więzieniem.

Rozbity dach budynku zwisał i widać było zwęglone szczątki ciał.

Co najmniej pięć osób zginęło, a siedem zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na południowo-wschodnie miasto Mikołajów, port rzeczny tuż nad Morzem Czarnym, ponieważ Rosja strzela oddzielnie z frontów we wschodniej i południowej Ukrainie.

Pocisk uderzył w pobliżu przystanku transportu publicznego, powiedział w telegramie gubernator regionu Witalij Kim.

READ  Gubernator Montany Greg Gianforte na wakacjach we Włoszech po zmiażdżeniu przez powódź Yellowstone

Rosja, która zaprzecza atakowaniu ludności cywilnej, nie skomentowała od razu sytuacji, a Reuters nie mógł zweryfikować doniesień z pola bitwy.

Ziarno wierzeń

Rosja i Ukraina uzgodniły w zeszłym tygodniu zakaz eksportu zboża z portów Morza Czarnego zagrożonych rosyjskimi atakami od inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Transakcja była pierwszym dyplomatycznym przełomem w konflikcie, a ceny pszenicy w Azji spadły w tym tygodniu w związku z oczekiwaniami na wyższe dostawy.

Ale zaciekła walka czyni ją bardziej niebezpieczną.

Asystent szefa ONZ, Martin Griffiths, powiedział w czwartek wieczorem, że ma nadzieję, że pierwsze ziarna przeniosą się w piątek, ale ważne szczegóły dotyczące bezpiecznego przejścia statków wciąż są opracowywane. Czytaj więcej

Upierał się, że ten ruch ma charakter komercyjny, a nie humanitarny, ale ONZ uważa, że ​​priorytetem będą kraje biedne, powołując się na Somalię, gdzie prawie ćwierć miliona ludzi cierpi z głodu.

Podczas gdy niedobory zbóż na Ukrainie, jednym z największych światowych eksporterów, napędzają rosnące ceny żywności na całym świecie, niedobory rosyjskiego gazu podniosły ceny energii w Europie i podsyciły obawy przed zimowymi niedoborami.

Rosyjski gaz płynący do Niemiec przez rurociąg Nord Stream 1 miał w piątek zaledwie 20% przepustowości po tym, jak Rosja zmniejszyła przepływy o połowę, powołując się na prace konserwacyjne.

Moskwa, która opisuje swoją inwazję na Ukrainę jako „specjalną operację wojskową” prowadzoną w samoobronie, obwinia zachodnie sankcje za ograniczone dostawy gazu. Ukraina i jej sojusznicy twierdzą, że rosyjski atak był całkowicie niesprowokowany.

Skup się na południu

Aktualizacja brytyjskiego wywiadu sugeruje, że Rosja nakazała najemnikom utrzymanie części linii frontu na Ukrainie – oznaka niedoboru piechoty bojowej, gdy Kijów przystępuje do kontrofensywy na południu.

READ  1000 osób złapanych w bezprecedensowych powodziach w Parku Narodowym Doliny Śmierci

Silne poleganie na bojownikach rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Wagner Group w misjach frontowych, a nie regularnych misjach w operacjach specjalnych, jest kolejnym znakiem, że rosyjska armia jest pod presją po sześciu miesiącach wojny na Ukrainie.

Ale brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w aktualizacji, że najemnicy wagnerowi raczej nie zrekompensują utraty jednostek konwencjonalnej piechoty ani nie zmienią trajektorii rosyjskiej inwazji.

„Jest to znaczące przesunięcie w stosunku do poprzedniej pracy grupy od 2015 roku, która zazwyczaj realizowała zadania inne niż jawne, konwencjonalne rosyjskie operacje wojskowe na dużą skalę” – powiedział minister.

Wagner i Kreml nie byli od razu dostępni do komentowania.

Urzędnicy w Kijowie poinformowali w środę, że zaobserwowali „masowe przemieszczenie” rosyjskich sił na południu, gdzie brytyjscy urzędnicy obrony uważają, że 49. armia rosyjska stacjonująca na zachodnim brzegu Dniepru jest zagrożona.

Ukraińskie kontrataki na południu przychodzą, gdy Rosja walczy o kontrolę nad całym uprzemysłowionym regionem Donbasu na wschodzie, który obejmuje prowincje Donieck i Ługańsk.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biura Reutera; Stephena Coatesa i Filippy Fletcher; Montaż przez Lincolna Feista i Angusa MacSwana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.