Urban odnosi zwycięstwo, potwierdzając poparcie dla wojny dla Ukrainy

  • Wojna na Ukrainie przerwała kampanię
  • Węgrzy głosowali w obliczu rosnącej inflacji, mówiąc, że gospodarka zwalnia
  • Fidesz Orbana jest na dobrej drodze do zdobycia 2/3 miejsc w parlamencie
  • Nasza ojczyzna, skrajna prawica, ma szansę wejść do parlamentu

BUDAPESZT, 3 kwietnia (Reuters) – Węgierski nacjonalistyczny premier Viktor Orban jest gotowy do czwartego z rzędu zwycięstwa w niedzielnych wyborach, ponieważ wyborcy uznali jego ambicje dotyczące konserwatywnego, „liberalnego” państwa i rozwiali obawy związane z bliskimi związkami Budapesztu z Moskwą.

Okupacja Ukrainy przez Rosję 24 lutego wydawała się wzmocnić kampanię Orbána w ostatnich tygodniach, pogrążając go w błędnym kole wyjaśniania dziesięcioleci wygodnych stosunków handlowych z prezydentem Władimirem Putinem.

Rozpoczął jednak udaną kampanię, aby przekonać kluczowych wyborców swojej partii Fidesz, że sześciopartyjna koalicja opozycyjna Petera Margi-Jaya, która obiecała normalizację stosunków z Unią Europejską, zaprzeczyła oskarżeniom, że może to doprowadzić kraj do wojny.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

58-letni Orbán, otoczony czołowymi członkami partii, powiedział, że niedzielne zwycięstwo przebiegło wbrew wszelkim przeciwnościom.

„Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo, które widać nawet z księżyca”, powiedział. „Broniliśmy suwerenności i niepodległości Węgier”.

Wstępne wyniki pokazują, że 91% głosów z listy Partii Narodowej jest za koalicją opozycyjną Marki-Zay z 34,6% głosów, z Fideszem Orbana na czele z 53,5%. Fidesz był obecny w 88 ze 106 okręgów jednomandatowych.

Według aktualnych wyników cząstkowych Krajowe Biuro Wyborcze będzie dysponować 135 mandatami dla Fideszu, z większością 2/3 głosów, oraz koalicji opozycyjnej z 56 mandatami. Skrajnie prawicowa partia Nasza Ojczyzna również przekroczy próg 5% i wejdzie do parlamentu.

Jego wygodne zwycięstwo może wzmocnić 58-letniego Arbana w jego programie politycznym, który zdaniem krytyków narusza demokratyczną etykę, wolność mediów i prawa mniejszości, zwłaszcza homoseksualistów i lesbijek.

Przyznając się do porażki, 49-letni Marki-Zay nazwał sukces Fideszu jego najszerszą machiną propagandową, w tym dominacją mediów.

READ  Zamki szanghajskie wpływają na ropę, papiery wartościowe i jena

„Nie chcę ukrywać swojego rozczarowania, smutku… wiemy, że będzie to przypadkowy plac zabaw” – powiedział. „Przyznajemy, że Fidesz otrzymał większość głosów, ale nadal zaprzeczamy, że wybory były demokratyczne i wolne”.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wysłała pełnowymiarową misję obserwacji wyborów do głosowania, co jest drugą próbą państwa członkowskiego UE.

Zasada jednej partii

Orbán, jeden z najdłużej działających przywódców w Europie, stał się wyraźnym zwolennikiem polityki antyimigracyjnej i przeciwnikiem surowych sankcji energetycznych wobec Moskwy.

Krytycy twierdzą, że dążył do konsolidacji rządów jednej partii poprzez zmianę konstytucji, przejęcie kontroli nad większościowymi mediami i reformę ordynacji wyborczej.

Cieszy się jednak poparciem wielu starszych, uboższych wyborców, którzy popierają jego ortodoksyjne wartości chrześcijańskie oraz rodzin, które korzystają z wielu ulg podatkowych i limitów cenowych na paliwo i niektóre artykuły spożywcze.

Wybory odbywają się w czasie, gdy światowe problemy energetyczne i gwałtowne niedobory siły roboczej w regionie napędzają inflację w Europie Środkowej. Na Węgrzech dynamika cen konsumpcyjnych w lutym wzrosła do 8,3% w ciągu prawie 15 lat.

Krytycy twierdzą, że na publiczną percepcję wojny wpłynęły kontrolowane przez państwo media, które rozszerzyły zarzuty Arbana, że ​​rząd kierowany przez opozycję poprze sankcje na eksport rosyjskiego gazu i zagrozi Węgrom wysyłając broń na Ukrainę.

Podczas głosowania na Węgrzech, Ukraina oskarżyła siły rosyjskie o „masakrowanie” Puchy, podczas gdy narody zachodnie odpowiedziały na apele o nowe sankcje wobec Moskwy i zdjęcia tam zwłok. Czytaj więcej

Urban potępił rosyjską inwazję, określając ją jako „specjalną operację wojskową” Kremla i powiedział, że nie zawetował żadnych unijnych sankcji wobec Moskwy.

Zakazał jednak dostaw broni na Ukrainę przez Węgry, spotkał się z krytyką ze strony swoich nacjonalistycznych sojuszników w Polsce i powiedział, że korzyści z bliższych stosunków z Rosją obejmują zabezpieczenie dostaw gazu.

READ  Siły ukraińskie zajmują nowe pozycje, gdy Putin wita zwycięstwo Ługańska

Jego zwycięstwo było jednak ulgą dla warszawskiego nacjonalistycznego rządu Prawa i Sprawiedliwości, który polegał na jego poparciu w Brukseli w kwestii kar za naruszenia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

oświadczenie Krisztiny; Dodatkowe sprawozdania Anity Gomez i Kerkeli Skokes; Christina i Justina Pavlock; Montaż dokonali Hugh Lawson, Kirsten Donovan, Kevin Liffey, Emilia Sithol-Modris i Daniel Wallis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.