Po opóźnieniu Senat USA zatwierdził ogromną pomoc dla Ukrainy w wysokości 40 miliardów dolarów

WASZYNGTON, 19 maja (Reuters) – Senat USA zatwierdził w czwartek prawie 40 miliardów dolarów nowej pomocy dla Ukrainy, wysyłając prezydenta Joe Bidena do Białego Domu, aby podpisał ustawę o wyścigu Waszyngtonu o pomoc wojskową prawie trzy miesiące później. Inwazja Rosji.

Senat przegłosował 86-11 głosów za pakietem pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej, co czyni go największym do tej pory pakietem pomocy USA dla Ukrainy. Wszystkie 11 głosów nie było głosami republikanów.

Silne ponadpartyjne poparcie podkreśla pragnienie prawodawców – większości republikanów i demokratów Bidena – do wspierania wysiłków wojennych Ukrainy bez wysyłania wojsk amerykańskich. Nastąpiło to zaledwie kilka godzin po tym, jak Senat potwierdził nominację Bidena na stanowisko ambasadora USA na Ukrainie, aby wypełnić trzyletni wakat. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„To świetny pakiet, który zaspokoi wielkie potrzeby walczącego o przetrwanie narodu ukraińskiego” – powiedział przed głosowaniem Chuck Schumer, lider Demokratycznej Większości w Senacie, podkreślając poparcie dla nadzwyczajnej ustawy pomocniczej.

Biden powiedział, że uchwalona ustawa o wydatkach nie zmniejszy amerykańskich funduszy dla Ukrainy.

„Pochwalam Kongres za przesłanie światu jasnego dwustronnego przesłania, że ​​odważni ludzie Ukrainy stają razem z narodem amerykańskim w obronie ich demokracji i niepodległości” – powiedział Biden w oświadczeniu. Czwartkowy pakiet bezpieczeństwa. Czytaj więcej

Główny doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Żełenskiego podziękował Senatowi i powiedział, że pieniądze pomogą w pokonaniu Rosji. „Zmierzamy do zwycięstwa z zaufaniem i strategią” – powiedział prezes Zełenski Andrij Jermak w poście online kilka minut po głosowaniu.

Termin się skończył

Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę 10 maja z każdym republikańskim głosem nie. Utknęło w Senacie, ponieważ republikański senator Rand Paul nie zgodził się na szybkie głosowanie. Demokraci Bidena ściśle kontrolują zarówno Izbę, jak i Senat, ale większość przepisów Senatu wymaga jednomyślnej zgody, aby szybko przejść do ostatecznego głosowania nad ustawą. Czytaj więcej

Niektórzy z tych, którzy zagłosowali „nie”, powiedzieli, że byli przeciwni wydawaniu tak dużych pieniędzy, gdy Stany Zjednoczone mają ogromny dług publiczny. „Zawsze zadam pytanie, jak za to zapłacimy?” Senator Mike Brown powiedział dziennikarzom na Kapitolu.

Sekretarz stanu Anthony Blingen i sekretarz obrony Lloyd Austin wezwali prawodawców do szybkiego działania. W liście do przywódców Kongresu powiedział, że wojsko ma wystarczające środki na wysłanie broni do Kijowa tylko do czwartku 19 maja.

Jeśli Biden podpisze ustawę oszczędnościową, łączna kwota pomocy amerykańskiej przyznanej Ukrainie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego wyniesie ponad 50 miliardów dolarów.

Biden pierwotnie zwrócił się do Kongresu o 33 miliardy dolarów dla Ukrainy, ale ustawodawca podniósł je do około 40 miliardów dolarów, z zamiarem sfinansowania Ukrainy w nadchodzących miesiącach.

Pakiet o wartości 6 miliardów dolarów obejmuje pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie; 8,7 miliarda dolarów na uzupełnienie udziałów w amerykańskim sprzęcie wysłanym na Ukrainę i 3,9 miliarda dolarów na europejskie operacje dowodzenia.

Ponadto upoważnia do dalszych 11 miliardów dolarów w Presidential Troopers Commission, co pozwala Bitcoinowi przenosić artykuły i usługi z amerykańskich akcji bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuacje kryzysowe.

Obejmuje to 5 miliardów dolarów na zaradzenie globalnemu brakowi bezpieczeństwa żywnościowego z powodu konfliktu, prawie 9 miliardów dolarów na wsparcie finansowe dla Ukrainy i 900 milionów dolarów na pomoc dla ukraińskich uchodźców.

Wojna zabiła tysiące cywilów, zmusiła miliony Ukraińców do opuszczenia domów i zdewastowanych miast. Moskwa nie pokazała tego poza częścią na południu i pewnymi zdobyczami na wschodzie.

Raport Patricii Zengerle; Dodatkowe raporty Davida Lungrena i Steve’a Hollanda; Edycja Daniela Wallisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.