Nestl wycofuje kilka produktów w Rosji, w tym KitKat

LONDYN, 23 marca (Reuters) – Nestl powiedział w środę, że zawiesi sprzedaż szeregu nieistotnych produktów w Rosji, w tym batoników KitKat i mieszanki czekolady Neskik, co jest bezprecedensowym ruchem w obliczu presji na wiodącą na świecie firmę produkującą towary konsumpcyjne. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński.

Akcje Nestle spadły o 1,3% o 1236 GMT, osiągając niską sesję wkrótce po nadejściu wiadomości. Raport jest niespodzianką dla kawiarek Maggie Powell i Nescafe, którzy od dziesięcioleci działają w strefach wojennych na całym świecie.

Według rzecznika, marki Nestlத்தும் stanowią „większość wolumenu i sprzedaży” w Rosji, w porównaniu z 1,7 miliarda franków szwajcarskich (1,82 miliarda dolarów) w 2021 roku. Produkcja tych produktów również zostanie wstrzymana.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

W weekend Zełenski wezwał kilka firm do pozostania w Rosji po inwazji na Ukrainę i oskarżył Nestl o niespełnienie hasła „dobre jedzenie, dobre życie”. W dniach poprzedzających jego komentarze, Nestle zebrał już krytykę online ze strony kupujących, aktywistów, inwestorów i polityków.

Firma powiedziała wcześniej, że wstrzymała niezbędny eksport i import z Rosji, wstrzymała wszelkie reklamy i zawiesiła inwestycje kapitałowe. Rosja powiedziała, że ​​to nieopłacalne.

„Jesteśmy tam z mieszkańcami Ukrainy i naszymi 5800 pracownikami” – powiedział Nestle. Powiedział, że rosyjscy pracownicy będą nadal otrzymywać wynagrodzenie.

Zachodnie firmy, które są obecne w Rosji w celu dostarczania niezbędnych towarów, takich jak żywność i leki, starają się znaleźć równowagę między rządem prezydenta Władimira Putina a ukraińskimi prawnikami. Czytaj więcej

Ponad 400 firm uciekło z Rosji od początku inwazji na Ukrainę 24 lutego. W sumie są tam aktywa warte setki miliardów dolarów.

Nestl nie jest jedyną firmą, która nadal dostarcza podstawowe produkty żywieniowe i higieniczne, takie jak mleko i pieluchy. PepsiCo Inc., Unilever (ULVR.L) I Procter & Gamble (PG.N) Zapowiedzieli również, że utrzymają obecność w Rosji, aby dostarczać niezbędne towary.

„Długotrwałe szkody”

Nestl od dziesięcioleci jest obiektem krytyki ze strony grup aktywistów i rządów w kwestiach takich jak produkcja wody butelkowanej przez firmę, decyzja o pozostaniu w RPA podczas apartheidu oraz praktyki marketingowe dla niemowląt.

Jaideep Prabhu, profesor marketingu w Judge’s Business School na Uniwersytecie w Cambridge, powiedział: „Nestl வரலாறு ma za sobą historię walki z firmą.

„Nestl jest bardziej widoczny i centralny niż P&G (PG.N) I Unilever (ULVR.L) Kiedy ludzie wiedzą, że wytwarzają swoje produkty… Logo Nestlவின் jest bardzo ważne w jej produktach.”

Amy Vanderpool, użytkowniczka Twittera mająca prawie 350 000 obserwujących, napisała w niedzielę: „Nestl மறு odmawia opuszczenia Rosji nawet po rozpaczliwej prośbie Ukrainy i prezydenta Żeleńskiego”. Ten post promuje bojkot produktów i zawiera listę marek Nestle.

Firma została potępiona przez niektórych ukraińskich polityków i haktywistyczną grupę „Anonymous”, która nalegała na bojkot jej produktów.

W czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Iwanowicz Kuleba napisał na Twitterze, że „estNestle pozwala Rosji na kontynuowanie wojny agresji w Europie poprzez odmowę zawieszenia handlu w Rosji”.

„Długotrwałe szkody dla reputacji firmy są współmierne do skali rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie (ogromne. Nie jest za późno, by zmienić zdanie, Nestl”.

(1 USD = 0,9346 franków szwajcarskich)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Richy Naidu w Londynie; Montaż przez Jasona Neely i Bernadette Bam

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.