Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

Wielka Brytania twierdzi, że rozmieszczenie sił białoruskich na granicy z Ukrainą może „naprawić” siły Kijowa

Zapowiedź Białorusi w zeszłym tygodniu, że rozmieści na granicy z Ukrainą siły specjalne – jednostki obrony przeciwlotniczej, artylerii i rakiety do celów szkoleniowych na zachód od Białorusi – ma na celu wypchnięcie sił ukraińskich z trudnej wschodniej Ukrainy. Brytyjskie wojsko twierdzi, że walki z Rosją trwają.

„Obecność sił białoruskich w pobliżu granicy dostosuje ukraińskie wojska, aby nie mogły przestać wspierać operacji w Donbasie” – poinformowało w poniedziałek brytyjskie Ministerstwo Obrony w aktualizacji wywiadu na Twitterze.

Wbrew początkowym spekulacjom, siły białoruskie nie były do ​​tej pory bezpośrednio zaangażowane w konflikt, ale terytorium białoruskie zostało wykorzystane jako platforma dla początkowego natarcia Rosji na Kijów i Czernihów, poinformował resort, dodając, że Rosja przeprowadzała również naloty i uderzenia rakietowe. . Z Białorusi.

„Prezydent Białorusi Łukaszenka równoważy poparcie dla rosyjskiej inwazji z zamiarem uniknięcia bezpośredniego zaangażowania wojskowego w sankcje Zachodu, ryzyka ewentualnego odwetu ze strony Ukrainy i możliwego niezadowolenia z białoruskiego wojska” – powiedział minister.

Święty Elliott

Były dowódca wojskowy mówi, że Finlandia i Szwecja wniosą do NATO prawdziwe zdolności wojskowe”.

Ben Hodges, były dowódca sił zbrojnych USA w Europie, mówi, że gdyby zarówno Finlandia, jak i Szwecja były członkami NATO, przyniosłoby to „prawdziwe zdolności militarne”.

Oba kraje mają silne, liberalne, demokratyczne rządy i elastyczne społeczności, powiedział CNBC „Capital Link”.

„Będą dostawcami bezpieczeństwa, a nie konsumentami” – dodał, dodając, że zmiana ta zmieni środowisko bezpieczeństwa dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„To bardzo dobre dla sojuszu, ale dobre dla obu krajów i całej Europy” – powiedział.

Hodges powiedział, że atak Rosji na Ukrainę spowodował potrzebę przyłączenia się Finlandii i Szwecji do silnego 30-narodowego sojuszu wojskowego. „Wchodzi na listę największych błędów popełnionych przez prezydenta Putina i Kreml” – powiedział.

READ  Orzeczenie Sądu Najwyższego USA w sprawie aborcji wywołuje nowe batalie prawne o sankcje stanowe

W końcu, oprócz gróźb i skarg, rosyjski prezydent nie może nic zrobić, bo tym razem jego armia jest już rozlokowana – dodał Hodges.

– Abigail Ng

Ukraina twierdzi, że odpycha rosyjskie siły i rozpoczyna kontratak na wschodzie

Siły ukraińskie twierdzą, że odepchnęły siły rosyjskie w regionie Charkowa w północno-wschodniej Ukrainie, w pobliżu granicy z Rosją.

„227. batalion 127. pułku ukraińskich sił bezpieczeństwa regionalnego w Charkowie odepchnął Rosjan i dotarł do części granicy państwowej” – poinformowało ukraińskie Ministerstwo Obrony. Facebook Poniedziałkowy poranek.

W ciągu ostatniego tygodnia siły ukraińskie z powodzeniem przeprowadzały kontrataki na rosyjską granicę na północ od Charkowa, podczas gdy we wschodnim Donbasie trwają zaciekłe walki.

Ukraińskie Siły Obrony Powietrznej i przeciwlotnicze siły rakietowe Powiedział na Facebooku w niedzielę W ciągu ostatnich 24 godzin zestrzelili 11 wrogich celów, w tym dwa helikoptery, siedem dronów i dwa pociski okrętowe.

W niedzielę ukraińskie wojsko poinformowało, że przygotowuje się do kolejnych rosyjskich ataków wokół miasta Isiyam na południe od Charkowa, które w ostatnich dniach stało się siedliskiem walk.

Reuters donosi, że siły Moskwy próbują walczyć na południe od Izium w ramach operacji pinczera, mającej na celu odparcie sił ukraińskich wykopanych w obronie frontu wschodniego.

Święty Elliott

Przywódca NATO mówi, że Ukraina może wygrać tę wojnę

Sekretarz generalny NATO powiedział w niedzielę, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją, dodając, że inwazja Rosji nie poszła zgodnie z planem.

Przemawiając po nieformalnym spotkaniu NATO w Berlinie, Jens Stoltenberg powiedział: „Ukraina może wygrać tę wojnę”.

„Wojna Rosji na Ukrainie nie poszła zgodnie z planem w Moskwie” – powiedział na konferencji prasowej. „Nie udało im się zdobyć Kijowa. Wycofują się wokół Charkowa. Ich wielki atak na Donbas utknął w martwym punkcie” i „Rosja nie osiągnęła swoich strategicznych celów” – dodał.

READ  Stany Zjednoczone dodały w maju 390 000 miejsc pracy, a gospodarka wciąż rozwija się w szybkim tempie

Święty Elliott

McConnell oczekuje, że w środę Senat przegłosuje 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy

Mitch McConnell, przewodniczący Partii Republikańskiej Senatu USA

Evelyn Hawkstein | Reuters

Przywódca republikanów w Senacie USA, Mitch McConnell, powiedział, że spodziewa się, że po referendum w poniedziałek Senat zagłosuje nad proponowanym pakietem pomocy dla Ukrainy w wysokości 40 miliardów dolarów.

W telekonferencji ze Sztokholmu po sobotniej wizycie w stolicy Ukrainy, McConnell powiedział dziennikarzom: „Spodziewamy się znaczącej różnicy w ruchu, który będzie kontynuowany w poniedziałek – mamy nadzieję działać z ufnością.

– Reuters

Szwedzka partia rządząca popiera wstąpienie do NATO

SZTOKHOLM – Szwedzcy socjaldemokraci rządzący w niedzielę wyrazili poparcie dla przystąpienia do NATO, porzucając dziesięciolecia opozycji po rosyjskiej okupacji Ukrainy i tworząc znaczną większość parlamentarną na rzecz członków.

Ponieważ sąsiednia Finlandia jest już gotowa do złożenia wniosku, premier Magdalena Anderson ma złożyć formalny wniosek w ciągu kilku dni.

– Reuters

Urzędnicy twierdzą, że Ukraina nie jest „zbyt pewna siebie” pomimo wycofania wojsk rosyjskich w pobliżu Charkowa

15 maja 2022 r., w trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ukraińscy żołnierze stoją w wielozadaniowym lekkim pojeździe opancerzonym w pobliżu Bagmudu we wschodniej Ukrainie.

Yasuyoshi Siba | AFP | Obrazy Getty

Wicepremier Ukrainy ds. współpracy europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stiepaniszyna powiedziała, że ​​w obronie kraju przed Rosją jest „alarmująca ilość ważnych wiadomości”. W szczególności zwrócił uwagę na wycofanie w ostatnich dniach wojsk rosyjskich z okolic Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

„Ale nie jesteśmy w tym zbyt optymistyczni” – powiedział w wywiadzie dla ABC „w tym tygodniu”. „Widzimy, jak Putin restrukturyzuje swoją strategię, a jedyna możliwa długoterminowa wojna, jaką może wygrać, to taka, która nie dotyczy nas i demokratycznego świata. … bezwarunkowe zwycięstwo to wciąż droga naprzód”.

READ  Spadek kontraktów terminowych na akcje w obawie przed wzrostem Ukrainy

Marynarka wojenna Rosji jest nadal w pełnej gotowości do ostrzału” – powiedziała Stephanishina.

Kevin Stankiewicz

Przeczytaj poprzednią transmisję na żywo CNBC tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.