Reakcja Tajwańczyków na wizytę Nancy Pelosi waha się od podekscytowania po złość

Komentarz

TAIPEI, Tajwan — Pojawiły się oznaki, że Tajwańczycy byli zarówno podekscytowani, jak i niespokojni podczas około 18 godzin, które Nancy Pelosi i inni amerykańscy ustawodawcy spędzili na wyspie.

„Bardzo nieszczęśliwy [Chinese Communist Party] Jestem bardzo szczęśliwa” – powiedziała w środę The Washington Post Ingrid Ho, 35-letnia mieszkanka Taipei. „Przybycie Pelosiego może oznaczać wszelkiego rodzaju konsekwencje, ale w tym momencie podekscytowanie przeważa nad rozsądkiem”.

Ho, podobnie jak 23 miliony obywateli Tajwanu, od dziesięcioleci żyje z zagrożeniami ze strony Chin. „Może Tajwańczycy są przyzwyczajeni do strachu” – powiedział Ho. „Jesteśmy w centrum tego konfliktu, ale jakoś nadal czuję się jak widz — zainteresowany, jak to się potoczy”.

Pelosi, długoletnia krytyk Komunistycznej Partii Chin, zdobyła swoich fanów wśród zwolenników niepodległości Tajwanu. W 1991 roku Pelosi odwiedził Pekin i niósł na placu Tiananmen czarno-biały transparent upamiętniający ofiary masakry z 1989 roku z napisem „Dla tych, którzy zginęli za demokrację”. W ostatnich latach był aktywnym zwolennikiem ruchu prodemokratycznego w Hongkongu.

Na lotnisku Taipei Zhongshan we wtorek, A Mała grupa zwolenników Czekał na powitanie Pelosiego — a atmosfera przypominała odliczanie do Nowego Roku — deputowany Demokratycznej Partii Postępowej Tajwanu Lin Ching-yi. napisał na Facebooku.

„Bardzo się cieszę, że Mówczyni Pelosi przybyła, by okazać swoje wsparcie”, powiedział Liu Yu-hsia, lat 72, który trzymał transparent z napisem „Mówczyni Pelosi, witaj w Republice Tajwanu”.

Liu, który od dziesięcioleci opowiadał się za formalną niepodległością Tajwanu, dodał: „Nie mamy nic wspólnego z Chinami. Nie chcemy być z nimi zjednoczeni.

Taipei 101, najwyższy drapacz chmur na Tajwanie, rozświetlony wiadomościami powitalnymi dla Pelosi w języku angielskim i chińskim.

Jednak gdzie indziej na wyspie mniejsze grupy protestujących, w tym zwolennicy zjednoczenia z Chinami, deptały amerykańskie flagi, wygwizdywały Pelosiego i wzywały delegację USA do powrotu do domu. Jedna trzymała tabliczkę nazywającą Pelosi „amerykańską czarownicą”.

READ  S&P 500 pokrywa książkę na stromej pierwszej połowie slajdu z lat 70.

Na konferencji prasowej z prezydentem Tajwanu Tsai Ing-wen w środę Pelosi została zapytana, co może zaoferować, aby zrekompensować potencjalne koszty dla Tajwanu – w tym odwet gospodarczy ze strony Chin – w wyniku jej wizyty.

Ona odpowiedział Jego wizyta była częścią szerszych wysiłków USA mających na celu zapewnienie „lepszej wymiany gospodarczej” z Tajwanem i powiedział, że „znaczące” tajwańskie firmy już planowały zainwestować w produkcję w Stanach Zjednoczonych. Pochwalił także „pomysłowość, ducha przedsiębiorczości, inteligencję, bogactwo intelektualne” Tajwanu i zwrócił uwagę na sektor technologiczny wyspy. „Wzór.”

Rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział we wtorek, że „Chiny przygotowały się do podjęcia dalszych kroków” w wyniku wizyty Pelosi – w tym więcej ćwiczeń wojskowych w pobliżu Tajwanu i środków „przymusu gospodarczego”, powiedział. „Oczekujemy, że będą nadal działać w horyzoncie długoterminowym” – dodał.

W czwartek Chiny umieściły na czarnej liście dwie tajwańskie organizacje non-profit powiązane z tajwańskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Raporty lokalne Oświadczenie było odpowiedzią na wizytę Pelosi. Lai Jui-lung, ustawodawca z tajwańskiej Demokratycznej Partii Postępowej, powiedział w wywiadzie dla Taipei Times, że „zastraszanie Pekinu nie osiągnie nic więcej niż podsycenie tajwańskiej wrogości wobec Chin”. „Nalegamy, aby reżim komunistyczny w Chinach został zatrzymany, zanim wpadnie w otchłań”.

Podczas gdy większość Tajwańczyków uważa, że ​​wojna jest ostatnią rzeczą, jakiej chcą Chiny, niektórzy nadal martwią się krótkoterminowymi skutkami wizyty.

Zamake Chang, 30-letni inżynier z Taoyuan, powiedział, że spędził środę na sprawdzaniu, czy jakiekolwiek loty z głównego lotniska na Tajwanie nie zostały zakłócone. „Wkrótce wyjeżdżam za granicę i bardzo się martwię, że chińskie manewry wojskowe nas otoczą i nie będę mógł wyjechać” – powiedział.

„Przed wybuchem wojny na Ukrainie ludzie mówili też, że Rosja nie dokona inwazji” – dodał. „Historycznie, było wiele wojen, które zaczęły się nagle. Więc naprawdę jest teraz bardzo napięta.

READ  Zachodnie ukraińskie miasto Elviv do tej pory uniknęło rosyjskiego ataku i zostało wstrząśnięte potężnymi eksplozjami.

Annabelle Timsit, Vic Chiang i Bei-Lin Wu przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.