Przybycie Arabii Saudyjskiej, OPEC i Bidena może zrekompensować utratę rosyjskiej produkcji ropy

Logo Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zostało odsłonięte 19 czerwca 2018 r. w siedzibie OPEC w Wiedniu w Austrii. REUTERS / Leonhard Foeger / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Sankcje zachodnie ograniczyły produkcję rosyjską
  • OPEC + spotyka się w czwartek, może rozwiązać rosyjski problem
  • Amerykańscy dyplomaci służą w podróży Bidena do Arabii Saudyjskiej
  • Biden stoi w obliczu inflacji na szczytach i dołkach od 40 lat

Dubaj / Londyn / Rijad, 2 czerwca (Reuters) – Arabia Saudyjska i inne kraje OPEC mogą zwiększyć wydobycie ropy, aby zrównoważyć spadającą produkcję rosyjską, co może doprowadzić do gwałtownego wzrostu cen ropy i wzrostu inflacji. Śnieżna podróż prezydenta USA Joe Bidena do Rijadu.

Dwa źródła OPEC + powiedziały, że grupa pracuje nad zrównoważeniem spadku produkcji rosyjskiej ropy naftowej, ponieważ produkcja Rosji spadła o około 1 milion baryłek (bpd) dziennie w wyniku zachodnich sankcji wobec Moskwy nad Ukrainą.

Źródła sugerują, że OPEC+ może zwiększyć produkcję do 650 000 baryłek dziennie w lipcu i sierpniu z początkowego planu zwiększenia produkcji do 432 000 baryłek dziennie w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Ropa spadła do 115 do 115 dolarów za baryłkę na wiadomość o możliwym wzroście produkcji OPEC, ale nadal rosła ponad dekadę po blisko rekordowym poziomie 147 dolarów w tym roku.

Źródło OPEC + zaznajomione ze stanowiskiem Rosji powiedziało, że Moskwa mogłaby zgodzić się z innymi producentami na zwiększenie produkcji, aby zrekompensować niższą produkcję w Rosji, chociaż niekoniecznie wszystkie braki zostały zrekompensowane.

„Docelowo można uzgodnić odszkodowanie” – podało źródło, ale decyzja nie zostanie podjęta na czwartkowym posiedzeniu OPEC+, sojuszu krajów-eksporterów ropy naftowej, Rosji i innych organizacji.

READ  Kursy spadają, dolar rośnie, gdy Chiny blokują blokady przez Reuters

Jednak okręg Zatoki Perskiej w OPEC+ powiedział na czwartkowym posiedzeniu gabinetu, że decyzja w tej sprawie jest „bardzo prawdopodobna”.

Amerykańscy dyplomaci od tygodni pracują nad zorganizowaniem pierwszej wizyty Bidena w Rijadzie po dwuletnim zerwaniu relacji z powodu różnic dotyczących praw człowieka, wojny w Jemenie i dostaw broni przez USA do tego kraju.

Amerykański wywiad oskarżył saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana, znanego również jako MBS, o poparcie zamachu na saudyjskiego dziennikarza Jamala Kashokiego w 2018 r. Książę zaprzeczył.

Arabia Saudyjska i jej sąsiednie Zjednoczone Emiraty Arabskie są sfrustrowane sprzeciwem administracji Bidena wobec jej kampanii wojskowej w Jemenie i brakiem odpowiedzi na obawy Zatoki Perskiej związane z programem rakietowym Iranu i jego regionalnymi przedstawicielami.

Gdy wojna na Ukrainie wchodzi na ciasny rynek ropy, administracja USA zażądała dodatkowych dostaw od sojuszników z Zatoki Perskiej, takich jak Arabia Saudyjska i Iran, które zostały zakazane przez sankcje USA, jeśli zostanie osiągnięte porozumienie nuklearne. I Wenezuela, pod sankcjami USA.

Oceny zatwierdzenia

Rosnące ceny benzyny zepchnęły inflację w USA do najniższego od 40 lat poziomu, który w miarę zbliżania się wyborów śródokresowych osiągnął notowania Bidena. Tymczasem Biden jak dotąd odmawiał współpracy z MBS jako obecny władca Arabii Saudyjskiej.

Źródło zbliżone do tej sprawy powiedziało, że Waszyngton chciał wyjaśnić plany wydobycia ropy przed wizytą Bidena na szczycie z przywódcami Arabów z Zatoki Perskiej, w tym MBS w Rijadzie. Czytaj więcej

Drugie źródło, zaznajomione z debatą wokół wizyty Bidena, stwierdziło, że sprawa dotyczyła nie tylko wydobycia ropy, ale także kwestii bezpieczeństwa w Zatoce Perskiej i praw człowieka. Źródło powiedziało, że zarówno Rijad, jak i Waszyngton były bardziej niż chętne do wysłuchania obaw innych.

Oczekiwano, że ministrowie OPEC +, którzy rozpoczęli rozmowy online w czwartek po 1210 GMT, będą trzymać się obecnego planu regularnego miesięcznego wzrostu o 432 000 baryłek dziennie do września, kiedy umowa wygasa.

READ  Wybory we Francji: Emmanuel Macron zmierzy się z Marine Le Pen w wyborach prezydenckich we Francji

Źródła OPEC+ twierdzą jednak, że debata skupia się na zwiększeniu produkcji o 650 tys. baryłek dziennie w lipcu i sierpniu, ale nie mówią, czy jakikolwiek wzrost jest planowany na wrzesień.

Szacunki przemysłu sugerują, że zachodnie sankcje mogą zmniejszyć produkcję z Rosji, drugiego co do wielkości eksportera ropy na świecie, o 2 do 3 mln ppd.

Rosja już w kwietniu produkowała poniżej swojego celu OPEC + 10,44 mln ppm, przy produkcji około 9,3 mln.

Zachodni dyplomata powiedział, że Rosja może chcieć uzgodnić z innymi członkami OPEC+ lukę w jej wydaniu, aby utrzymać poparcie Zatoki, która dąży do zajęcia neutralnego stanowiska w sprawie wojny na Ukrainie, oraz utrzymywać jedność w grupie.

OPEC + zgodził się zmniejszyć produkcję do rekordowych poziomów, gdy w 2020 r. uderzy ona w popyt epidemiczny. We wrześniu, po wygaśnięciu kontraktu, będzie mniej wolnych mocy produkcyjnych, aby jeszcze bardziej zwiększyć produktywność grupy.

Arabia Saudyjska produkuje obecnie 10,5 miliona ppm i ledwo przetestowała poziom zrównoważonej produkcji powyżej 11 milionów ppm. Rijad twierdzi, że pracuje nad zwiększeniem przepustowości z obecnych 12,4 miliona do 13,4 miliona baryłek dziennie do 2027 roku.

Chociaż szacuje się, że OPEC ma całkowitą rezerwę mocy wynoszącą mniej niż 2 miliony baryłek dziennie, Zjednoczone Emiraty Arabskie są jedynym innym krajem OPEC o znaczącym potencjale wydobycia ropy naftowej.

„Na rynku nie ma zbyt wiele ropy, która zastąpiłaby utracone beczki z Rosji”, powiedział Bjarne Schieldrop, główny analityk SEB Banku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Alex Lawler, Rowena Edwards, Ahmad Ghddar, Aziz El Yaakoubi w Rijadzie i Andrew Mills w Doha; Napisane przez Dmitrija Żdannikowa i Ghaidę Gantousa; Edycja Jason Blue i Edmund Blair

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  6 stycznia Dzień próbny 5 Czego można się spodziewać:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.