Polska MiG-29: Warszawa zostaje pierwszym członkiem NATO, który przekaże Ukrainie myśliwce



CNN

W czwartek Polska obiecała wysłać cztery myśliwców MiG-29 W znaczącym posunięciu w wojnie w Kijowie, aby oprzeć się rosyjskiej agresji, Ukraina stała się pierwszym członkiem NATO, który to zrobił.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że kilkanaście samolotów – pozyskanych z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej – zostanie przekazanych w najbliższych dniach po wycofaniu z eksploatacji.

„Jeśli chodzi o MiG-29, które nadal działają w obronie polskiej przestrzeni powietrznej, zapadła decyzja na najwyższym szczeblu i możemy śmiało powiedzieć, że wysyłamy MiG-y na Ukrainę” – powiedział Duda.

Warszawa jest czołowym dostawcą ciężkiego uzbrojenia do Kijowa wśród sojuszników NATO. Zapowiedź Polski, że wyśle ​​samoloty radzieckiej konstrukcji, stanowi krok poza inne zobowiązania sojuszu i może wywrzeć presję na inne państwa członkowskie, aby zrobiły to samo. Inne kraje NATO niechętnie wychodziły poza decyzję o wysłaniu czołgów do Kijowa na początku tego roku, a Stany Zjednoczone zapewniły w czwartek, że ruch Polski nie będzie zmuszał Waszyngtonu do działania.

Przemawiając na konferencji prasowej w Warszawie wraz ze swoim nowym czeskim odpowiednikiem Peterem Pawłem, polski prezydent wyraził wspólne poparcie obu krajów dla Kijowa.

„Czechy i Polska są absolutnymi liderami we wspieraniu Ukrainy na poziomie humanitarnym i wojskowym” – powiedział prezydent Duda.

Polska była jednym z najgłośniejszych krajów europejskich przeciwko Rosji – jeszcze przed inwazją na Ukrainę. W polskich kręgach politycznych i dyplomatycznych Rosja wciąż jest postrzegana w kontekście zimnej wojny. Warszawa zawsze była postrzegana jako niewiarygodna, az ekspansją Rosji trzeba walczyć za wszelką cenę. Jest jednym z nielicznych krajów NATO, które zgodnie z prawem muszą pokrywać wydatki na obronę w wysokości 2% ich PKB i jest aktywnym członkiem Europejskiej Wspólnoty Obronnej.

Rozmieszczenie MiG-ów nie jest nieoczekiwanym posunięciem Polski, która jest w pełni zgodna z członkostwem w NATO. Mogłoby to zmienić dynamikę wewnątrz sojuszu i zadziałać jak katalizator dla wielu krajów lub zdenerwować kraje sprzeciwiające się większemu zaangażowaniu NATO w konflikt, takie jak Węgry.

READ  Najlepsze oferty laptopów z okazji Dnia Pamięci: zaoszczędź setki na MacBookach, Lenovo, HP i Chromebookach

Wielkie pytanie brzmi, czy zrobi to samo Niemcom, jeśli wywrze presję na Wielką Brytanię i Amerykę. Ostatecznie intencją Polski może być zbudowanie tej presji na innych sojusznikach.

Biały Dom powiedział w czwartek, że decyzja Polski o wysłaniu myśliwców była „suwerenną decyzją”, która nie skłoniłaby prezydenta Joe Bidena do wysłania F-16.

„To nie zmienia naszego rachunku dla F-16” – powiedział John Kirby, wysoki urzędnik w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA.

„Są to suwerenne decyzje, które musi podjąć każdy kraj, i szanujemy te suwerenne decyzje”, powiedział później: „Muszą zdecydować nie tylko o tym, co zamierzają dać, ale także o tym, jak to sklasyfikować”.

„Nie sądzę, że naszą rolą jest scharakteryzowanie decyzji Polski w taki czy inny sposób” – powiedział Kirby, odmawiając poparcia decyzji.

Biden, który na początku tego roku powiedział, że nie wyśle ​​​​amerykańskich samolotów bojowych na Ukrainę, powiedział, że nie przekona go decyzja Polski.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił w styczniu, że jego kraj dostarczy 14 czołgów Leopard 2, uginając się pod rosnącą presją międzynarodową ze strony Stanów Zjednoczonych, Polski i grupy innych krajów europejskich, które wezwały Berlin do zwiększenia wsparcia wojskowego i zobowiązań. Wysyłają poszukiwane przez siebie pojazdy.

Ogłoszenie zostało potwierdzone przez Stany Zjednoczone, które powiedziały, że prezydent Joe Biden dostarczy Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams, odwracając długotrwały opór administracji wobec próśb Kijowa o bardziej wyrafinowane, ale wymagające w utrzymaniu pojazdy.

Oprócz czołgów Ukraina naciska na dostawę myśliwców do Stanów Zjednoczonych, argumentując, że samoloty są potrzebne do obrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi i bezzałogowymi.

Ale ta motywacja została zakwestionowana przez amerykańskich i sojuszniczych urzędników, którzy twierdzą, że odrzutowce byłyby niepraktyczne, ponieważ wymagają solidnego przeszkolenia, a Rosja ma rozbudowane systemy przeciwlotnicze, które mogłyby je łatwo zestrzelić.

READ  Tony Bennett, Jazzy Crooner z American Songbook, umiera w wieku 96 lat

Amerykańscy i europejscy urzędnicy powiedzieli wcześniej CNN, że myśliwce F-16 są niepraktyczne w tych okolicznościach. Niemcy kategorycznie wykluczyły dostarczenie myśliwców na Ukrainę, podczas gdy przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii powtórzyli to zdanie, mówiąc, że ich zdaniem wysyłanie myśliwców na Ukrainę jest niepraktyczne.

Tymczasem w czwartek polskie władze poinformowały, że zatrzymały dziewięciu członków siatki szpiegowskiej podejrzanej o „współpracę” z rosyjską agencją wywiadowczą FSB.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że aresztowani to „cudzoziemcy, którzy przekroczyli wschodnią granicę”.

„Podejrzani prowadzili operacje wywiadowcze przeciwko Polsce i przygotowywali akty sabotażu na zlecenie rosyjskiego wywiadu” – powiedział minister.

Kamiński ujawnił, że prokuratura postawiła sześciu osobom zarzuty szpiegostwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Powiedział, że sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu sześciu osób w oczekiwaniu na proces przeciwko trzem aresztowanym w środę.

„Dowody wskazują, że zespół monitorował linie kolejowe. Do jego zadań należy zatwierdzanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z bronią dostarczaną na Ukrainę” – powiedział minister.

„Podejrzani powinni być również przygotowani na akty sabotażu mające na celu zakłócenie dostaw sprzętu, broni i pomocy na Ukrainę” – kontynuował Kamiński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *