Pierwsza dama Jill Biden składa kurtuazyjną wizytę Ukrainie

Symbol zastępczy, gdy ładowane są akcje artykułu

Użgorod, Ukraina – Pierwsza dama Jill Biden przekroczyła w niedzielę granicę z Ukrainą i wkroczyła do strefy poważnej wojny w rzadkim ruchu dla żony aktywnego prezydenta.

Biden wjechał do kraju ze Słowacji w Dzień Matki, a następnie udał się do ośrodka przetwarzania za granicą z Wiśnie Nemke i spotkał się z uchodźcami. Na Ukrainie spotkał się z Ukraińską Pierwszą Damą Oleną Żeleńską, która nie pojawiła się publicznie po rosyjskiej inwazji 24 lutego.

„Chciałam przyjść w Dzień Matki” – powiedział Biden, zanim rozpoczął spotkanie przy zamkniętych drzwiach między dwiema pierwszymi paniami. „Myślałem, że ważne jest, aby zatrzymać tę wojnę, pokazać narodowi ukraińskiemu, że ta wojna jest brutalna i że naród amerykański stoi po stronie narodu ukraińskiego”.

Gelenska pochwaliła Pitaniego za „bardzo odważny czyn” w przybyciu na Ukrainę.

„Każdego dnia, kiedy odbywają się operacje wojskowe, rozumiemy, czego potrzebuje amerykańska pierwsza dama, by tu przyjechać. Syreny lecą każdego dnia, nawet dzisiaj” – powiedziała przez ukraińskiego tłumacza.

Pierwsza kobieta od czasu inauguracji prezydenta Bidena odbyła niezapowiedzianą wizytę w Biden pomiędzy czterema dniami przechadzki po Europie Wschodniej. Wjechał na Ukrainę dzień przed rosyjskim Dniem Zwycięstwa, a niektórzy urzędnicy obawiają się, że może to doprowadzić do nowej, bardziej brutalnej fazy wojny.

Pierwsze kobiety w przeszłości wyjeżdżały za granicę, aby wspierać wojska amerykańskie stacjonujące za granicą, ale niektóre same weszły do ​​strefy wojny. W 2005 roku Laura Bush pojechała samotnie do Kabulu, gdzie spotkała kobiety, które kształciły się na nauczycielki i wręczały prezenty afgańskim dzieciom na ulicach. Bush wrócił do Afganistanu w 2008 roku.

Wizyta Jill Biden w regionie ma miejsce w kluczowym momencie dla polityki zagranicznej USA, ponieważ Stany Zjednoczone odgrywają wiodącą rolę w konflikcie militarnym i globalnej pomocy humanitarnej. Inwazja oznacza moment większych napięć amerykańsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny.

READ  SpaceX Launch: Podróże związane z ISS. Wszystko, co musisz wiedzieć, jest tutaj

Urzędnik amerykański powiedział, że w ciągu ostatnich kilku tygodni między Bidenem a Żeleńską wymieniano korespondencję.

W szkole w Użhorodzie dwie dziewczynki weszły do ​​klasy i usiadły przy stole z dziećmi pracującymi nad projektami artystycznymi dla swoich matek. Dzieci projektowały misie z tektury i bibuły, które są symbolem regionu Dżakarta.

Wizyta Bidena na Ukrainie nastąpiła po dwóch wizytach wysokiego szczebla przywódców USA w ostatnich tygodniach. Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (D-Calif.) udała się do Kijowa z delegacją Kongresu po wizycie ministra spraw zagranicznych Anthony’ego Blinkena i sekretarza obrony Lloyda Austina na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim pod koniec ubiegłego miesiąca.

Prezydent Biden nie podróżował na Ukrainę od początku wojny, powołując się na wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, które doradcy mogli osobiście odwiedzić. W marcu odwiedził Rzeszów w Polsce, 60 mil od granicy z Ukrainą.

Biden i grupa siedmiu innych liderów mają przeprowadzić wideorozmowę z Żeleńskim w niedzielę. Przedstawiciel Białego Domu powiedział, że przywódcy planują omówić obecną inwazję Rosji i sposób, w jaki G-7 będą nadal wspierać Ukrainę i obciążać Moskwę kosztami.

Przed przekroczeniem granicy Jill Biden pojechała na dworzec autobusowy w Kościuszce na Słowacji, gdzie władze lokalne i organizacje pozarządowe utworzyły ośrodek przetwarzania uchodźców. Biden usłyszał wzruszające historie uchodźców uciekających z Ukrainy, ale wyraził silną chęć powrotu do ojczyzny.

Victoria Gudocha, matka trójki dzieci, opowiedziała Bidenowi o swojej podróży na Słowację i oburzeniu z powodu wyjaśnień Rosji dotyczących jej okupacji.

„Przybywają do naszej ziemi”, powiedział Pittsburghowi. – Zabijają nas, ale mówią, że cię chronimy.

Kudocha, który przytulił swoją siedmioletnią córkę Yuli, opisał trudności w wytłumaczeniu swoim dzieciom, dlaczego powinny opuścić dom. – To niemożliwe – powiedziała. „Staram się zapewnić im bezpieczeństwo. To moja praca”.

– To nie ma sensu – powiedział Biden.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: wiadomości na żywo i aktualizacje

Biden rozpoczął swoją podróż w Rumunii, gdzie spotkał wojska na lotnisku Mihaila Kogalniceanu i poszedł do szkoły dla ukraińskich dzieci w Bukareszcie. Biden powróci do Bratysławy na Słowacji w niedzielę wieczorem, gdzie w poniedziałek ma spotkać się z prezydent Słowacji Jusaną Kaputovą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.