Narodowy Bank Szwajcarii podnosi stopy procentowe o pół punktu, frank rośnie

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB), bank centralny Szwajcarii.

TKANINA COFRINI | AFP | Obrazy Getty

Szwajcarski Bank Narodowy podniósł w czwartek swoją politykę stóp procentowych po raz pierwszy od 15 lat, wraz z innymi bankami centralnymi zaostrzył politykę pieniężną w celu zwalczania inflacji i ostro podniósł bezpiecznego franka.

Bank centralny zwiększył swój wskaźnik polisy z -0,75% do -0,25% od 2015 roku. To pierwsza podwyżka SNB od września 2007 roku.

Ruch ten nastąpił po środowym wzroście Rezerwy Federalnej USA o 0,75%, podczas gdy Europejski Bank Centralny zasygnalizował, że podniesie swoje stopy procentowe w lipcu, aby powstrzymać rosnącą inflację w euro, która w zeszłym tygodniu osiągnęła 8,1%.

„Ścisła polityka monetarna ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się inflacji na towary i usługi w Szwajcarii. Nie można wykluczyć, że dalszy wzrost stopy polityki SNB będzie konieczny, aby w przyszłości utrzymać inflację na poziomie cen. średnioterminowy” – napisano w oświadczeniu.

„SNB jest gotowe do działania na rynku forex, aby zapewnić odpowiednie warunki pieniężne”.

Siła bezpiecznej przystani franka złagodziła wpływ inflacji w Szwajcarii, zmniejszając rosnące ceny importu paliw i żywności.

SNB podniósł jednak prognozę inflacji na 2022 r. do 2,8% z 2,1% w marcu. Oczekuje, że inflacja wyniesie odpowiednio 1,9% i 1,6% w 2023 i 2024 r., a ceny wzrosną o 0,9% w obu latach.

SNB nadal spodziewa się, że szwajcarska gospodarka wzrośnie o około 2,5% w 2022 roku.

READ  Bitcoin spada poniżej kluczowego limitu 20 000 $

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.